Doğa - ÇevreGezi RehberiListeler

Antalya’da Gezilecek Yerler; Olympos

Kemer’den yaklaşık 28 km. mesafede, batıda, meşhur Çıralı tatil beldesinden 5-10 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan ve eski bir Likya antik kenti olan Olympos, muhteşem doğal güzellikleri, tarihi ve plajı ile Antalya Kemer’de mutlaka görülmesi gereken önemli tatil ve ören yerlerinden birisidir.

Akçay deresinin her iki yanına kurulmuş antik kent olan ve kuruluşu Helenistik döneme denk gelen Olympos, Likya bölgesinin en büyük kentlerinden birisi olup, adını hemen yanıbaşında ki 2375 metre yüksekliğindeki Tahtalı Dağı’ndan almaktadır.

Olimpos (Olympos), Anadolu ve Ege’deki dağ zirvelerinin ortak adıdır. İ.Ö. 1.yy.da Phaselis ile birlikte korsanların kontrolünde olan ve korsan saldırıları sebebiyle fakirleşen kent, Roma döneminde kurtarılarak toparlanmıştır. Roma döneminde zenginleşen kent, M.S. 3.yy.dan sonra Ceneviz ve Venedikli korsanlar tarafından kullanılmıştır ve Osmanlı döneminde 15.yy.da terk edilmiştir.

Olympos’ta Gezilecek ve Görülecek Yerler

Olympos’ta Gezilecek ve Görülecek Yerler

Olympos antik kentinin deniz ve kara tarafından olmak üzere iki giriş bulunmaktadır. Çıralı’nın 3,5 km. kumsalının bittiği yerde bulunan Olympos antik kentini deniz tarafından, yani güney girişinden gezmeye başladığınızda öncelikle sağ tarafta dik bir yamaçla yükselen bir tepede bulunan Akropol ve anıtsal bir mezar görürsünüz.

Her tarafından su çıkan Olympos’un sulak alanında pek çok tarihi kalıntı görmek mümkündür. Deniz tarafından gelenler için sol tarafta ise dere yatağı bulunmakta olup dere üzerinde antik dönemden kalma tarihi bir köprü bulunmaktadır. Derenin karşı tarafında ise Bizanslılara ait bazilika bulunmaktadır. Yolu takip ettiğinizde en son, Olympos ören yerinin diğer giriş kapısına gelirsiniz.

 

Buradan tekrar geriye dönüp patika yolu izlediğinizde karşınıza Roma tapınağı çıkacak. Burada heykel kaidesi görürsünüz. Patika yolun sol tarafı boyunca bir akarsu size eşlik ediyor.

Patika bir süre sonra antik su yoluna girmekte olup burada su yolunun sonunda anıtsal mezar ve iki adet kaya mezarı karşınıza çıkacak. Yolun sonunda, tekrar başladığımız yerde bulunan Akropol’e gelirsiniz. Akropol, tepelik bir alanda olduğundan buraya çıkıp muhteşem manzaranın keyfini sürmenizi tavsiye ederiz.

Olympos’un sahili de çok güzeldir. Kısa kumsal, gün boyu kumsalda uzanıp güneşleyen ve yüzen tatilcilerle doludur.

Olympos’un hemen yanıbaşında bulunan tatil yeri Çıralı, doğal güzellikleri, portakal bahçeleri ve 3,5 km.lik kumsalı ile görülmeye değer.

Yanartaş Olimpos

Yine Olympos’un hemen yanıbaşında 230 merte yükseklikte bulunan ve kayalar arasında çıkan gazlarıyla yanan ateşi ile meşhur Yanartaş mevkii de görülmeye ve gezilmeye değerdir. Burada kayalar arasında çıkan gaz ile yanan ateş, antik çağda ağzından ateş püskürten bir varlıkla bağdaştırılmaktadır. Yanartaş’a Çıralı’dan yarım saatlik bir doğa yürüyüşü ile tırmanarak gitmek mümkündür.

Olympos’ta Konaklama Seçenekleri – Olympos’ta Nerede Kalınır?

Olympos’ta Nerede Kalınır?

Olympos, sit alanı içerisinde bulunduğundan, bölgede yapılaşma yasaktır. Bu maksatla Olympos’ta konaklama olarak ağaç evler ve ahşap bungalow‘lar meşhur olmuştur. Olympos’ta konaklamak isteyen tatilciler buralarda konaklamaktadır. Bölge özellikle genç tatilciler tarafından tercih edilmektedir. Özellikle Kadir’in Ağaç Evleri, bölgenin en meşhur yeridir. Ağaç evler ve ahşap bungalow’ları tercih etmek istemeyenler ise, Olympos’un hemen yanı başındaki tatil beldesi Çıralı‘da çok sayıda otel ve pansiyon bulmak mümkündür.

Olympos’a Nasıl Gidilir? – Olympos’a Ulaşım

Olympos’a ulaşım için öncelikle Antalya’ya gelmek durumundasınız. Antalya yönünden Olympos’a ulaşım için, Kemer ve sonrasında Ulupınar’dan Olympos yoluna girmeniz ve buradan yaklaşık 11 km.lik virajlı bir yolu takiben Çavuş köyü yönüne dönen yolu takip ederek Olympos’a ulaşabilirsiniz. Olympos’a doğrudan otobüs seferleri bulunmamakta olup yaz aylarında Antalya’dan kalkan minibüsler Olympos sapağına kadar sefer yapmaktadır. Buradan ise taksi ile veya yine yaz aylarında çalışan minibüsler ile Olympos’a ulaşım sağlanmaktadır.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu