İlginç BilgilerSpor

“Galatasaray – Fenerbahçe” Derbisi ile İlgili Bazı Bilgiler

Dünyanın en çekişmeli derbilerinden biri kabul edilen ” Fenerbahçe -Galatasaray” derbisi ile ilgili bazı bilgileri sizler için derledik.

Dünyanın en çok izlenen derbilerinden ve ülkemizde kuşkusuz en çok izlenen Galatasaray-Fenrbahçe maçlarıdır. Bugün de yine bir derbi günü ve ülkemizdeki tüm futbolseverlerin kilitleneceği bir maç olacaktır. Umarız centilmen bir maç olur ve hakkeden takım kazanır. Şimdiden iki takıma da başarılar.

1. İlk Maç

Galatasaray - Fenerbahçe ilk maç
Bu müthiş rekabetin başladığı yerdir aslında “Papazın Çayırı”. 1909 yılında henüz lig yokken yeni kurulmuş olan iki takım aralarında özel maç yapmak istemişlerdir ve şu anda Kadıköy Şükrü Saraçoğlu Stadının olduğu yerde (eski adı “Papazın Çayırı” idi) yapılmıştır. Karşılaşmayı ise Galatasaray 2-0 galip tamamlamıştır.

2. Toplam Maç

fenerbahçe galatasaray Toplam Maç sayısı
İki ezeli rakip şu ana kadar toplam 389 maç yapmıştır. Bu maçların 149′ u Fenerbahçenin lehine tamamlanırken, 127′ sini Galatasaray lehine tamamlanmıştır, 113 maç ise beraberlik ile tamamlanmıştır. Toplamda Fenerbahçenin 535 golüne karşılık Galatasaray 485 gol ile cevap vermiştir.

3. En Farklı Skorlar

fenerbahçe galatasaray en farklı skorlar
Derbi tarihinin iki takım açısından da en farklı skorları 12 Şubat 1911 tarihinde Galatasaray’ ın 7-0′ lık galibiyeti ve 6 Kasım 2002 tarihinde Fenerbahçenin 6-0’lık galibiyetidir.

4. En Çok Görülen Skor

Galatasaray - Fenerbahçe en farklı skorlar
Derbi tarihinde maçlardan 73 tanesi 1-0 ‘ lık skorlar ile sonuçlanmıştır.Bu skorda derbi tarihinde en çok görülen skordur.

5. En Gollü Maç

Derbi tarin de en gollü geçen maçlar ise 5 Haziran 1983 ve 7 Şubat 2001 tarihlerinde oynanan maçlardır. İki maçta 4-4′ lük beraberlik ile bitmiştir.

6. Derbi Tarihinin Gol Kralı

Zeki Rıza Sporel

Derbi tarihinde en çok gol atan oyuncu ise 29 gol ile Fenerbahçeli futbolcu “Zeki Rıza Sporel“dir. Kendisi 1969 yılında 71 yaşındayken hayatını kaybetmiştir.

7. Maç Biletleri

Maç Biletleri

Tarihten bir maç bileti. 15 Haziran 1923 te oynanan derbinin maç biletini yukarıda bulabilirsiniz.

8. Gs Kareografi

2012 galatasaray kareografi
2012 yılında TT Arena’ da oynanan derbi için GS’ li taraftarların hazırladığı kareografiyi bulabilirsiniz.

9. Fb Kareografi

2015 yılında şükrü saraçoğlu fenerbahçe kareografi
2015 yılının ikinci yarısında Şükrü Saraçoğlu’nda oynanan derbide FB’ li taraftarların hazırladığı bir kareografi.

10. Derbi Tarihinin Belkide En Güzel Anı

Derbi Tarihinin Belkide En Güzel Anı
Derbi ne kadar önemli ise gerek futbolcular gerek seyircilerin gerginliği o denli fazla oluyor. Ama 23 Ağustos 1969 tarihinde oynanan derbi aynı zamanda Galatasary’ ın efsane oyuncusu Metin Oktay‘ın jübile maçı idi. Son dakikalarda yakın dostu Fenerbahçeli efsane oyuncu Can Bartu ile formaları değiştirip rakiplerinde oynadılar.

11. Naçizane Bir Öneri

Biliyoruz ki Türk futbolu için çok önemli bir gün. Her ne kadar önemli de olsa birbirimiz kırmaya, üzmeye veya birbirimize düşman gibi bakmamıza gerek yok. O yüzden gerek sahada gerek tribünde gerekse maçın izlendiği her yerde dostluk sınırları çerçevesinde bir maç olmasını diliyoruz. Keyifli bir maç olması dileğiyle.

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu