EDİTÖR BAŞVURU
İlginç Bilgiler

En Tuhaf ve Anlamsız 10 Yasak

Gerçekten bu yasaklar var mı diyeceğiniz ve inanamayacağınız çok ilginç ve saçma yasakları sizin için listeledik. Dünyanın en anlamsız yasaklarından 10 tanesi.

Gerçekten bu yasaklar var mı diyeceğiniz ve inanamayacağınız çok ilginç ve saçma yasakları sizin için listeledik. Çeşitli ülkelerde bulunan ilgili yetkililer tarafından zamanında çıkarılan tuhaf yasalar bulunmaktadır ve bu yasalardan bazıları gerçekten anlam verilemeyecek türdendir. Biz de bu yasaklardan hala günümüzde yürürlükte olanları listeledik. İşte karşınızda inanamayacağınız en saçma yasaklar.

10- Çatık kaş yasağı

Çatık kaş yasağı

Eğer Milano’ya giderseniz orada her zaman gülümsediğinizden emin olun. İtalyan metropolü Milano, şehirde kaş çatma yasağı getirdi. Şehir, cenazeler veya hastane ziyaretleri haricinde her zaman gülümsemenin yasal bir gereklilik olduğunu belirtiyor. Eğer bu yasayı çiğnemeye kalkarsanız yüksek para cezasıyla karşılaşabilirsiniz.

9- Dans etme yasağı

Dans etme yasağı

1948’de Japonya, kamusal mekanlarda dans yasaklayan bir yasa kabul etti. Vatandaşların, yalnızca lisanslı kulüplerde gece yarısına kadar dans etmesine izin verildi. Bu yasak, başlangıçta, dans kurumlarıyla bağlantılı olan fahişeliğin kesilmesi için bir araç olarak tanıtıldı.

8- Cebinizde dondurma ile yürümek

Cebinizde dondurma ile yürümek

Kesinlikle Amerika’da yasaklanmış en garip şeylerden biri … cebinde dondurma ile halka girmek New York’ta yasadışı. İlginçtir ki, bu tuhaf kural sadece Pazar günleri için geçerlidir.

7- Yere sakız atma yasağı

Yere sakız atma yasağı

Güneydoğu Asya’da bulunan bir devlet olan Singapur 2004’te sakız ithalatı için katı bir yasak getirdi. Bu yasağın hemen ardından sakızla ilgili bir başka yasak daha geldi. Sokakta yere sakız atma yasağı. Bu yasağın cezası da oldukça büyük bir para cezasıdır. Singapur ayrıca yere çöp atma, tükürme ve duvarlara resim çizme gibi olağandışı yasaları ile ünlü.

6- Winnie the Pooh yasağı

Winnie the Pooh yasağı

Central Poland’daki küçük bir kasaba olan Tuszyn, ikonik, sevgi dolu karakterini oyun alanlarından yasaklama kararı aldı. Yerel makamlar Pooh’un “yarı çıplak” ve küçük çocuklar için tamamen uygun olmayan “şüpheli cinsellik” olduğunu savundu.

5- McDonald’s yasağı

McDonald’s yasağı

Fast food devi McDonald’s dünyanın birçok ülkesinde restoranlarını işletiyor. Bununla birlikte, McDonald’s’ın Yeni Zelanda, Bermuda, Kazakistan ve Monte Negro gibi ülkeler de dahil olmak üzere 20’ye yakın ülkede yasaklanmıştır.

4- Sarı giysi yasağı

Sarı giysi yasağı

Malezya hükumeti, 2011 yılında Malezya’nın başbakanını istifaya çağıran bir grup muhalefet eylemcisinin rengine sahip olması nedeniyle sarı renkli kıyafetler giymeyi yasaklamıştır.

3- Siyah otomobil yasağı

Siyah otomobil yasağı

Türkmenistan’daki gümrük yetkilileri, siyah taşıtların ithalatına izin vermeyi reddetti. Karar için bir neden vermediler, ancak ithalatçılara, bunun yerine Orta Asya’daki bu ülkede şanslı bir renk olarak kabul edilen beyaz renkli araçlar satın almalarını önerdiler.

2- Bir köpeğe çirkin yüz yapma yasağı

Bir köpeğe çirkin yüz yapma yasağı

ABD Oklahoma eyaletinin bazı bölgelerinde köpeklere “çirkin yüz” yapan insanlar para cezasına çarptırılabilir ve hatta hapsedilebilir.

1- Kinder Surprise

Kinder Surprise

İçinde gömülü sürpriz oyuncağı olan bu İtalyan çikolatası, dünyanın pek çok yerinde oldukça popüler ve sevilen bir çikolatadır. Ancak küçük çocukların bu yumurta içerisindeki oyuncakları yutmasını engellemek amacıyla çikolata ABD’de yasaklanmıştır.

Originally posted 2021-11-19 09:58:17.

İlginiz Çekebilir

2 Yorum

  1. Yasaklar çiğnenmek için vardır, sözüne hiç katılmıyorum. Çünkü yasaklar ilginç, garip veya abes dahi olsa yasak yasaktır. Bu durumda hayatımızı daha güvenli yaşamak için yasaklara uyulması şarttır. Diye düşünüyorum 🙂

  2. Bizim Adana öyle bir yer ki, yasağın y si yok. Oysa ki yasaklar kurallara riayet etmek için var. İnsanın daha sağlıklı bir şekilde yaşaması için var. Ama gel gör ki adanalilara bunu nasıl anlatacaz. Ters yönden çıkan mı dersin, sol şeritten 20 ile giden mi dersin ohooooo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu