EDİTÖR BAŞVURU
İlginç Bilgiler

İnsanlık Tarihinde Devrim Olarak Nitelendirilen 5 İcat

İnsanlık tarihine yön veren büyüklü küçüklü birçok icat yapılmıştır. Ancak bazıları da var ki onların icadından sonra dünya eskisi gibi olmamıştır. Gelin birkaçını gözden geçirelim.

Yazı İçi Başlıklar

İnsanlık tarihine yön veren büyüklü küçüklü birçok icat yapılmıştır. Bunlardan bazıları ihtiyaç sebebiyle ortaya çıkmışken bazılarıysa can sıkıntısı ve tesadüf ederi hayatımıza girmiştir. Ancak bazıları da var ki onların icadından sonra dünya eskisi gibi olmamıştır. Gelin birkaçını gözden geçirelim.

Tekerlek

Tekerleğin icadı

Evet, tekerlek. Şimdi bize çok basit gibi görünen bu araç ilk olarak Mezopotamya’ da Sümerler tarafından kullanılmıştır. Kütükler yardımıyla erzakların, hayvanların, savaş gereçlerinin ve belki insanların taşınmasına yarayan tekerlek günümüzdeki halini almıştır.

Yazı

yazının icadı

İnsanlığın ortak icadı olan yazı, mağara resimlerinden ve ilk insanların duygularını yansıtmak için kullandığı figürlerden günümüze kadar değişime uğrayarak gelmiştir. Bilgiyi kaydetmek ve sonraki kuşaklara aktarmak için en önemli icadın yazı olduğunu söylersek yanlış olmaz.

Matbaa

matbaanın icadı

Çin’ de 6. Yüzyılda kullanılmaya başlanan matbaa bilginin yayılmasını kolaylaştırmıştır. Dijital çağın başlangıcına dek rakipsiz olan matbaa 14 asır boyunca insanlığın geçmiş ve gelecekle iletişimi sağlamıştır.

Telefon

telefonun icadı

Graham Bell’ in bu icadı ile telekomünikasyon yayılmıştır. Gelecek nesillere de ilham olmuş bu icat ardından uydu telefonu, cep telefonu gibi icatları da getirmiştir.

internet

internetin icadı

Birçoğumuz kendimizi internetin olmadığı bir dünyada hayal bile edemeyiz. Şu an bile bu yazıyı internet sayesinde siz ulaştırabiliyoruz. İnternet sayesinde artık dünya daha küçük bir yer. İletişimi kolaylaştırması dışında, ticari olanaklara da yeni pazarlar sunmasıyla internet artık en önemli vazgeçilmezimiz.

Originally posted 2021-11-19 09:58:18.

İlginiz Çekebilir

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

Bir Yorum

  1. Tekerlek icadı bence hayatı %80 hızlandırdı. Düşünsenize, 1 aylık yolculuk 3 gün bile sürmüyor. Tekerleğe ek olarak birde motor çıktı demeyin dünyadakilerin keyfine :)))
    Neyse, bu çıkan yenilikleri sağlıkla ve doğru kullanmak dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu