EDİTÖR BAŞVURU
Faydalı BilgilerSağlık

Çörek Otunun Sağlımıza 14 Faydası

Çörek otu , Peygamber Efendimiz (SAV) tarafından “Ölümden başka her derde devadır.” Hadis-i şerifi ile tavsiye edilen çok şifalı bir tohumdur.

Çörek otu , Peygamber Efendimiz (SAV) tarafından “Ölümden başka her derde devadır.” Hadis-i şerifi ile tavsiye edilen çok şifalı bir tohumdur. Öyle ki, yapılan araştırmalarda çörek otunun kanserden kronik diabete ve kalp yetmezliğine kadar ciddi bir faydası, iyileştirici etkisi olmayan bir rahatsızlık neredeyse yoktur.

Çörek otunun içerisinde bulunan “Timokinon” adlı etken madde ve bu maddenin türevleri hastalıkları çok hızlı bir şekilde iyileştiriyor, bağışıklık sistemini destekliyor ve kardiovasküler sistemdeki bozuklukları çok hızlı bir şekilde düzeltiyor.

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

Çörek otunun sayısız faydaları arasında en çok bilinenleri aşağıda sıralamaya çalıştık.

1- Çörek Otunun Diyabete (Şeker Hastalığı) Faydaları

Çörek otunun sadece 2 gramı kan şekerini çok hızlı bir şekilde düşürerek insülin direncini kırdığı çok sayıda bilimsel araştırma ile ortaya konmuştur.

Ayrıca pankreastaki beta hücrelerini yenileyerek eski fonksiyonlarını yeniden kazanmalarını sağlayan çörek otu, insülinin normal görevini kolayca yapmasını sağlayarak kan şekerini dengeler, kabonhidratların yağa dönüşmesini engeller ve sadece diabeti tedavi etmekle kalmaz, aynı zamanda iştah kontrolünü sağlayarak kilo vermeye yardımcı olur.

Tip 2 Diyabet için kullanılan oldukça güçlü bir ilaçla aynı güce sahip olan ve hiçbir yan etkisi olmayan çörek otu, düzenli kullanım sonucunda kandaki yüksek şekerin böbrekler ve kalp üzerinde oluşturduğu hasarı tamir ederek büyük bir hızla iyileşme sağlamaktadır.

2- Çörek Otunun Epilepsiye Faydaları

Yapılan araştırmalarda çörek otunun epilepsi nöbetlerinin tekrarlanma sıklığını azaltarak hastalığın tedavisine ciddi bir katkı sağladığı görülmüştür. Epilepsi hastalarının çörek otunu düzenli olarak tüketmeleri bu hastalığı yenmelerine yardımcı olacaktır.

3- Çörek Otunun Kolon Kanserine Faydaları

Kolon kanseri son dönemde sıklıkla karşılaşılan oldukça kötü bir hastalık. Bu hastalıkla etkin mücadele için doktorunuzla birlikte takip ettiğiniz tedaviye ek olarak mutlaka çörek otu kullanmalısınız.

Hücreler üzerinde yapılan bir araştırmada çörek otunun içerdiği timokinon adlı maddenin kolon kanseri hücrelerine etki ederek büyümelerini ve gelişmelerini durdurduğu ve sağlıklı hücreleri güçlendirdiği görülmüştür.

Ayrıca çörek otu sadece kolon kanserinde değil, tüm kanser türlerinde son derece etkilidir. Çörek otunun kanserli dokuların gelişmesini engellediğine dair çok sayıda geçerli bilimsel çalışma mevcuttur.

4- Çörek Otunun Kalp Krizine Faydaları

Özellikle ileri yaşlarda kardiovasküler sistemde meydana gelen bozukluklar, damar sertlikleri, kolestrol ve alkol – sigara kullanımına bağlı olarak kalp kaslarının zayıflaması ve kalbi besleyen koroner damarların tıkanması ile birlikte kalp krizi riski artmaktadır.

Çörek otu içerisinde yer alan Omega – 3 ve Omega – 6 yağ asitleri ve kalp kaslarını güçlendirerek damarları açan etken maddeler kısa süre sonra kalbe eski gücünü kazandırır, hasarlı dokuları onarır ve kalp krizi riskini büyük ölçüde azaltır.  Sadece kalp hastalıklarını yenmek için değil, kalp ve damar sağlığınızı korumak için çörek otunu düzenli olarak kullanmanızda büyük fayda var.

5- Çörek Otunun Göğüs Kanserine Faydaları

Çörek otunun tüm kanser türlerine karşı etkili olduğundan yukarıda bahsetmiştik. Yapılan bir çalışmada çörek otunun en güçlü etken maddesi olan timokinon’un göğüs kanseri tümörlerini küçülterek kanserli hücrelerin bölünmesini, büyümesini önce yavaşlattığı sonra meme kanseri hücrelerini öldürerek, kanserli dokuları tamamen ortadan kaldırdığı ortaya konmuştur.

6- Çörek Otunun Beyin Kanserine Faydaları

Geçtiğimiz yıl yapılan bir araştırmada çörek otunun beyin kanserine neden olan kötü huylu tümörleri oluşturan kanser hücrelerini öldürdüğü kanıtlanmıştır.

7- Çörek Otunun Kilo Vermeye Faydaları

Çörek otu ve çörek otu yağı iştahı keserek, kan şekerini düşürerek ve açlık hissini bastırarak kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır. Ayrıca ince bağırsaktan sindirilmiş besinlerin emilimini önemli ölçüde azaltarak günlük alınan kalori miktarını azaltmakta, sağlıklı kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

Çörek otunun kilo verdirici etkisini en üst düzeye çıkarmak için yemeklerden yarım saat kadar önce tüketilmesinde fayda vardır.

Maddeler halinde sıralamak gerekirse,

  • Çörek otu iştahı azaltır
  • İnsülin direncini düşürür
  • Kan şekerini düşürür
  • Trigliserit miktarını azaltır
  • Karaciğerde glikozun yağa dönüşme hızını keser
  • İnce bağırsakta glikoz emilimini azaltır

Özetle, çörek otu kilo vermede ve obezite ile mücadelede çok etkilidir ve mutlaka diyetinize dahil etmeniz gereken bir şifa kaynağıdır.

8- Çörek Otunun Karaciğere Faydaları

Karaciğer vücudumuzun en hayati organlarından biridir. Neredeyse tüm zehirli maddeler karaciğerde işlenerek vücuttan uzaklaştırılır. Ayrıca karaciğer karbonhidrat – yağ metabolizması için oldukça önemlidir. Özellikle alkol kullanımına bağlı olarak karaciğer yetmezliğinden mustarip olanlar çörek otu ve çörek otu yağı sayesinde kısa sürede bu rahatsızlıklarından kurtulabilirler.

Karaciğere çok faydalı bileşenler içermektedir. Karaciğerin kendini yenilemesi ve işlevlerini eksiksiz yerine getirmesi için düzenli bir şekilde çörek otu kullanmaya devam etmelisiniz.

9- Çörek Otunun Kolesterole Faydaları

Özellikle damart sertleşmesi , hipertansiyon ve kalp hastalıklarının kaynağı olan kandaki yüksek kötü kolesterol oranı düzenli çörek otu kullanımı sonrasında sıfırlanmaktadır.

Çörek otu adeta bir kötü kolesterol düşmanıdır ve sadece kolesterolü düşürmekle kalmaz, kolesterolün neden olduğu tüm kalp – damar hastalıklarını orta vadede tedavi ederek bireyin yaşam kalitesini artırır. 

10- Çörek Otunun Saç Dökülmesine Faydaları

Saç foliküllerini uyararak dökülen saçların yeniden çıkmasını sağlar. Saç hücreleri kendini yeniler ve saç beyazlaması gecikir. Zaten çörek otu genel olarak yaşlanmayı geciktirici özelliklere sahiptir.

Peki çörek otu saç dökülmesini nasıl engelliyor ve yeni saçların çıkmasını nasıl sağlıyor?

Çok güçlü bir antioksidandır, saç hücrelerini yenilemenin yanında bu hücrelere kan dolaşımını artırarak ve saç derisini zararlı mikroorganizmalardan arındırarak saç köklerinizi ve saç derinizi güçlendirir, yeni saçların çıkmasını uyarır.

11- Çörek Otunun Cilde Faydaları

Çörek Otu özellikle mantar, egzama gibi cilt rahatsızlıklarını engellemede çok etkilidir. Zamanla cildi parlatır ve güzelleştirir sivilcelerden ve siyah noktalardan da arındırır.

Çörek otunun içeriğinde bulunan çok güçlü antioksidanlar sayesinde yaşlanmayı geciktirdiği ve cilt kırışıklıklarını engellediği bilinmektedir.

12- Radyasyondan Korur

Yapılan bir araştırmada çörek otunda bulunan timokinon maddesinin radyasyonun beyin üzerindeki etkilerini ortadan kaldırıldığı ortaya koyulmuştur.

13- Şeker Hastalığına Bağlı Böbrek Hasarından Korur

Şeker hastalarının böbrekleri normal insanlara göre çok daha fazla çalışır ve zamanla kandaki glikoz nedeniyle böbrek nefronları işlevini kaybeder. Çörek otu böbreklerdeki hasarlı nefronları iyileştirir ve şekerin verdiği zararı ortadan kaldırır.

14- Karaciğer Kanserinin Yayılmasını Engeller

Yapılan araştırmalar çörek otunun karaciğer kanseri hücrelerinin yayılmasını engelleyerek gelişmelerini yavaşlattığını göstermiştir.

SONUÇ: Sadece hastalıkları tedavi etmekle kalmaz, aynı zamanda hastalıklardan korunmak için de ilk sırada tüketilmesi gereken, her zaman sofralarımızda bulunması gereken bir bitkidir.

Çörek otunun önerilen dozu günlük 1 -2 çay kaşığı veya 1 tatlı kaşığı şeklindedir. Çok fazla çörek otu tüketimi karaciğer yorgunluğuna neden olabilir.

Çörek otunu hamileler kullanmamalıdır çünkü erken doğuma neden olabilmektedir.

Çörek otu yerine yağını da kullanabilirsiniz, yağı soğuk pres yöntemiyle üretilmelidir, sıcak press ile elde edilen çörek otu yağının içerisindeki etken maddelerin yapısı bozulmaktadır bu nedenle tüketmenizin bir anlamı yoktur. Sadece güvenilir markaları tercih etmenizi öneriyoruz, ucuz ürünlerden uzak durunuz.

Makalemizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak arkadaşlarınızın da yararlanmasını sağlayabilirsiniz.

 Kaynaklar

  • naturalsociety.com/10-health-benefits-of-black-cumin-seed-nigella-sativa
  • ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23543440
  • draxe.com/black-seed-oil-benefits

İlginiz Çekebilir

Serap Yılmaz

Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları okuyuculara aktarıyor.

Bir Yorum

  1. Bence teknolojiyi kullanıp araştırsalar çörekotunun 100ü veya 1000i geçkin faydasını bulurlar. Çünkü peygamberimizin bildiği ve telaffuz ettiği birşey. Kim bilir belki de tıp alanında da kullanılıyordur?

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu