EDİTÖR BAŞVURU
Teknoloji

Chia Kripto Para SSD Fiyatlarını Arttırabilir

Chia Coin, üretim işlemini depolama alını üzerinden yapması sebebiyle SSD lere talep patlaması yaşandı. SSD fiyatlarında artış ön görülüyor.

Şimdiye kadar üretilen kripto paralar genel olarak işlemci ve yoğunlukla grafik kartları üzerinden yapılmaktaydı. Chia Coin bu durumu değiştirdi ve depolama alanı üzerinden üretilmeye başlandı. Bu durum sonucunda depolama alanı pazarı da ekran kartları gibi sıkıntılı olabilir.

Chia Coin Üretimi

Proof of Space diye adlandırılan yöntemle üretilen Chia Coin, piyasadaki coinlerden farklı olarak depolama alanına bağlı olarak üretiliyor. Mesela TB kapasite ve 2,560 TBW ömrü olan bir SSD üzerinde 1422 havuz oluşturulabiliyor ve havuz başına şimdilik ortalama 35 cent ödül kazanılıyor.

Önceden bu işlem klasik HDD ler üzerinden yapılıyordu fakat performans sebebiyle üretim SSD sürücülere yöneldi. Bu sebepten dolayı SSD belleklere olan talep yoğunluğu artınca akıllara ekran kartı piyasası gelmeye başladı.  Bir süre sonra bu kripto para yüzünden son kullanıcıların sıkıntılar yaşayabileceğini söylemek gerek.

SSD üreticisi ADATA tarafından yayınlanan verilere göre geçen ay talepte %500 artış yaşanmış. Yaşanacak yoğunluğu ön gören firma 3 aylık kontrolü yongası stokunu hazırlamış.

Bugüne kadar kripto para madenciliğinin grafik ve işlemci birimi üzerinden yapıldığı düşünülüyordu ancak Chia Coin işleri değiştirdi. Depolama alanında ayrılan havuza göre ödül veren Chia Coin pazarı alt üst etmek üzere.

Henüz borsalarda listelenmeyen Chia, listelenmeye başlayınca fiyatı artarsa, talepte aynı oranda artacaktır. Bu kazım işlemi sonrasında SSD ömrü 4 ile 6 ay arasında tamamlanıyor. Yani madenciler en fazla 6 ayda bir yeni SSD alacaklar.

İlginiz Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu