Faydalı Bilgiler

Cevizin Faydaları Nelerdir?

Cevizin faydaları saymakla bitmez diyebiliriz. İlk olarak ve özellikle çocukların zeka gelişimine fayda sağlayan ceviz, kalp atışını da düzenlemektedir.

Cevizin faydaları saymakla bitmez diyebiliriz. İlk olarak ve özellikle çocukların zeka gelişimine fayda sağlayan ceviz, kalp atışını da düzenlemektedir. Cevizin içerisinde bulunan yağ asitleri kalp hastalıklarını önleyerek, erkeklerde ilerleyen yaşlarda meydana gelen prostat kanserini engellemektedir. Ceviz omega 3 yağ oranı düşük çocuklarda oluşan hiperaktivite ve davranış bozuklarını da düzenlemektedir. Düzenli tüketilen ceviz, antioksidan özelliği ile sinir sistemine zarar veren Alzheimer gibi çok ciddi hastalıkların da ilerlemesini yavaşlatmaktadır.Ceviz E vitamini bakımından diğer besinlerden kat be kat daha üstün bir yapıya sahiptir. Ceviz omega 3 vitamini bakımından oldukça zengin olduğu için çocukların zeka gelişimine faydası çoktur. Ceviz tansiyon hastalarında da kan basıncını ayarlamaktadır. Günlük olarak düzenli tüketilen ceviz kanın pıhtılaşmasını engellemektedir. Ceviz şeklinden dolayı beyne benzemektedir bundan dolayı beyin damarlarına, unutkanlığa ve zihin rahatsızlıklarına da faydalı olduğu bilinmektedir.

Cevizi günlük olarak düzenli tüketmek istiyorsak bu sayı 3 ya da 4’ü geçmemelidir. Ceviz yemek aynı zamanda sedef ve egzama gibi bazı cilt rahatsızlıklarına da iyi gelmektedir.

Ceviz yurt içinde iç ceviz, daha çok yarım halde aile tüketiminde kullanılmaktadır. Ayrıca ceviz küçük parçalar halinde pasta ve şekerleme endüstrisinde kullanılmaktadır.

Doğada değerli bir besin maddesi olarak şifa niyetine kullanılan cevizin ağacı, aslında sadece basit bir ağaçtan ibaret değildir. Bu konuda da bir sürü rivayet vardır masallara bile konu olan bu ceviz ağaçlarının sırları nelerdir gelin birlikte bakalım.

Ceviz ağacı altına oturulmaz dendiğini duymuşsunuzdur belki bunun sebebi ise ceviz ağacı sülfür gazı salgılar. Sülfür ise havadaki diğer gazlardan daha ağır olduğundan dolayı dibe çöker ve ceviz ağacı altında oturanı sersemletir. işte bu inanış bu sebepten söylenmektedir ve insanlarda yanlış bir inanış olarak bilinmektedir. Korkulan bu gerçeğin size verebileceği tek zarar ise sizi mışıl mışıl uyutabilmesidir. Aslında sülfür gazının ozon tabakasını tamir etme özelliği bilinmektedir. Bu yüzden ceviz ağaçları ozon tabakasını tamir edebilmektedir.

Başlıca ceviz türleri

 • Arjantin cevizi
 • Brezilya cevizi
 • Kaliforniya cevizi
 • Hinds cevizi
 • Nuevo Leon cevizi
 • Jamaika cevizi
 • Arizona cevizi
 • Teksas cevizi
 • Meksika cevizi
 • And Dağları cevizi
 • Kara ceviz
 • Peru cevizi
 • Guatemala cevizi
 • Venezuela cevizi
 • Japon cevizi
 • Boz ceviz
 • Çin cevizi veya Mançurya cevizi
Ceviz yaprakları vücudun biyolojik temizliğinde kullanılmaktadır. Ceviz yaprakları ayrıca sindirim bozukluğu ve kandaki kirlilik oranını azaltmaya yardımcı olur.Ceviz, fındık, badem, yer fıstığı, susam gibi ürünlere yağlı tohumlar denir bunların aralarında en yağlıları ise cevizdir. Cevizin ağırlığının üçte ikisi yağdır fakat bu yağlar sağlığa tamamen faydalı doymamış yağ asitlerinden ibarettir. Korkulacak bir şey değil tam aksine faydalı yağlardır.100 gram cevizde 3 gram şeker 15 gram da protein vardır, bu da bizim günlük enerji ihtiyacımızın üçe birini karşılamaktadır.

Ceviz ağacının resim çektiği de söylenmektedir eğer etrafında bir manzara varsa ömürlerinde bir kez resim çektikleri bu resmin kabuklarının altında bulunduğu söylenmektedir etrafı boş olan ceviz ağaçlarının içinin kahverengi olduğu söylenmektedir. Belki gerçek belki hayal gücü bilinmez ama etrafınızda ceviz ağacından yapılmış bir mobilya görürseniz bundan sonra daha dikkatli bakacaksınız muhtemelen.

Uzun yıllar boyunca ceviz daha çok kabuklu tercih edilmekte olsa da son yıllarda hazır besinlerin yaygınlaşmasından dolayı talep daha çok iç cevize doğru kaymaya başlamıştır.

Ceviz ağacı bir bütün olarak her anlamda faydalı bir türdür. Meyvesinden kütüğüne ve yaprağına kadar birçok sektörde kullanılan ceviz ülkemizde bolca yetiştirilmektedir. Ceviz ağacının henüz olmamışken yeşil meyveleri kabuk sertleşmeden önce gıda ve ilaç sanayinde kullanılmaktadır. Yaprakları, kabukları ve kökleri tanin ve boya sanayiinde kullanılmaktadır. Üstelik ceviz yağı cilt bakımında, teknolojide hem de resimde aranan kıymetli bir yağdır. Ceviz ağacı da mobilyacılıkta çok önemli bir hammadde konumundadır.

Ceviz, içerdiği folik asit ve E vitamini, demir, fosfor, magnezyum, potasyum, çinko mineralleri, omega 3 yağ asidi açısından zengin bir kaynaktır. Bu içeriklerinden dolayı ceviz yüksek kolesterol, kanser, alzheimer gibi hastalıklara karşı oldukça etkilidir.

Cevizin Faydaları

Son zamanlarda yapılan araştırmalarda çok az sayıda besin türünün içerdiği çok güçlü antioksidan görevi gören elementler içerir ceviz, bunlardan bir tanesi de amino-asitlerdir. Kalp sağlığının korunmasına yardımcı olan bu asitler omega 3 yağının içerdiği alfa-linolenik asit patolojik kan pıhtılaşmasını engellemektedir.

Düzenli olarak günde ortalama 3-4 ceviz tüketen bir kişinin kalp sağlığı önlemini almış olur.

Cevizin özellikle iki hastalığı önemli ölçüde engelleyici özelliğinin olduğu bilinmektedir. Bu hastalıklarsan birisi Alzheimer bir diğeri ise kalp ve damar hastalıklarıdır. Uzmanlar yemeklerden sonra aşırıya kaçmadan düzenli tüketilen cevizin diğer besinlerin neden olduğu zararlı yağların düzenlenmesinde büyük ölçüde payı olduğunu söylemektedir. Cevizdeki sağlıklı yağlar damar esnekliklerine de faydalı olup damarların esnekliğini korumaktadır, bu sebepten kalp krizi riskini azaltmaktadır. Vücudumuz birçok sebepten ötürü yeteri kadar vitamin üretemez günde yiyeceğimiz 3-4 adet ceviz bizim ihtiyaç duyduğumuz günlük omega 3 yağının %85’ini demir ihtiyacımızın %20’sini manganezin %43’ünü karşılamaktadır. Fakat unutmamalıyız ki ceviz aynı zamanda kalorisi yüksek bir yemiştir bundan dolayı yerken dikkatli olmamız gerekmektedir, her şeyin aşırısının zarar olacağını göz önünde bulundurarak cevizi de düzeyli tüketmeliyiz yoksa kalori oranının yüksek oluşundan dolayı istenmeyen kilolara sebep olabilir.

Cevizin Kansere Faydaları:

Cevizin kanser hastalığına neden olan faktörleri ortadan kaldırdığı ve hastalığa yakalanma riskini azalttığı bilinmektedir. Günlük düzenli bir şekilde tüketilen ceviz kansere karşı metabolizmanın direncini arttırıyor.

Cevizin Kemiklere Faydası:

İçerdiği kalorinin kemiklerin güçlenmesine katkı sağladığı bilinmektedir. Ayrıca ceviz tüketiminden sonra meydana gelen kalorinin vücut tarafından depolanmadığı uzmanlar tarafından söylenmektedir.

Cevizin Kalp ve Damar Hastalıklarına Faydaları:

Alfa-lionelik asit ya da ALA omega-3 yağ asitlerinden biridir. Balık ve cevizde bulunan bu asitler kalp rahatsızlıkları, tansiyon ve kolesterol rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Beyin ve vücut sağlığımız için ceviz yemek oldukça iyidir. Çünkü doymamış yağ asitleri ve diğer birçok besinleri bünyesinde barındıran ceviz çok önemli bir ara öğündür. Bunu bir çok sağlıklı yaşam koçu ve diyetisyen önermektedir. Eğer kalp ve kalp damarları ile ilgili sorununuz varsa düzenli ve doğru tüketilmesi durumunda yani günlük en fazla 4 adet cevizin faydasını göreceğiniz söylenmektedir.

Ceviz kötü kolesterolün panzehridir diyebiliriz bu sebepten ötürü kalp damarlarının tıkanmasına faydalı olacağı bilinmektedir. Bununla birlikte düzenli ceviz tüketimi kalp krizine neden olan kan pıhtılaşması riskini azaltabiliyor. Ayrıca arterlerin sağlıklı kalmasını sağlamaktadır. Cevizin içerdiği tekli ve çiftli doymuş yağlar yükselen kolesterol seviyesini düşürür.

Cevizde bulunan E vitamini arterlerde meydana gelebilecek plak oluşumlarını engeller ve kalp damar tıkanıklığının oluşmasına izin vermediği bilinmektedir.

Cevizin Kolesterole Faydaları:

Düzenli olarak ünlük 3-4 tane ceviz tüketiminin kolesterolü düşürdüğü uzmanlarca açıklanmıştır. Bilindiği üzere ceviz iyi kolesterol seviyeni yükseltir ve kötü kolesterol seviyesini dengede tutarak yükselmesine engel olmaktadır. Aynı zamanda ceviz damarların çevresini temizleyerek genişlemelerini sağlar, böylece kalp krizi ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini de azalmaktadır.

Cevizin Diyabete Faydaları:

Ceviz kan şekerinin düzenli seviyede kalmasına yardımcı olduğu için diyabet hastalarının da rahatlıkla kullanabileceği bir yemiştir. Böylece diyabet hastalarının aynı zamanda kalp hastalığına da yakalanma riskini düşürmektedir.

Cevizin Metabolizmaya Faydaları:

100 gram cevizde 7 gram lif bulunmaktadır ve bu lifler suda çözülmeyen liflerdir, suda çözülmeyen lifler de bağırsak hareketlerini arttırır birde cevizin yağ oranını hatırlarsak bağırsaklar ve metabolizmaya oldukça faydalı olan ceviz dozunda alındığı sürece sorun çıkarmak yerine kabızlığı önleyecektir. Peki, fazla kaçırırsak ne olur? Dediğimiz gibi herşeyin fazlası zarar olduğu gibi cevizde bağırsaklarınızı bozup ishal olmanıza neden olabilir.

Cevizin Beyine Faydaları:

Beyine benzerliği tesadüf mü yoksa bir anlamı var mı bunu tam olarak bilemesek de bazı araştırmacılar organlara benzeyen yiyeceklerin benzediği organa faydalı olduğunu söylemektedir. Ceviz beynimize için tam bir doping deposudur içerisinde bulunan B6, manganez ve omega-3 beynimizin ve sinir sistemimizin sağlıklı çalışmasında olumlu etkiler yaratan maddelerdir. Ceviz linoleik, alfa linoleik ve vitamin E ve B6 gibi vitaminlerde içerdiği için dolayı sinir sitemlerine olumlu yönde etki yapmaktadır. Stres ile mücadelede antidepresan görevini üstlenen ceviz, içeriğindeki melatonin seviyesinden dolayı uyku sorunu olanlar için de faydalıdır. Ayrıca yatmadan önce yenilen ceviz içeriğindeki melatonin maddesinden dolayı uyku sorununuzu çözmeye yardımcı olur.

Cevizin Saçlara Faydaları:

Omega, yağ asitleri E vitamini, demir ve çinko mineralleri cevizde bulunan saça ve cilde iyi geldiği bilinen minerallerdir. Yine cevizde bulunan H ve B7 vitaminleri olarak bilinen biyotin vitaminini de içermektedir. Saç, tırnak, ve cilt güzelliği için kullanılan bu vitaminler cevizde bulunduğu için ceviz kozmetik sektöründe de oldukça yoğun bir talep görmektedir.

Cevizin Cilde Faydaları:

İçeriğindeki Omega-3 yağı ve bakır içeren cevizin kozmetikte kullanıldığını söylemiştik cilde de çok faydası olan ceviz bir çok bakım ürününde kullanılmaktadır. Her gün düzenli olarak tüketilen en az 2-3 ceviz cildin elastikliğini arttırır ve ciltteki hücrelerin yenilemeye yardımcı olmaktadır.

Ceviz Yağının Faydaları:

Ceviz yağının içerdiği mineral, vitaminler cilt, saç, tırnak gibi güzellik alanlarında oldukça faydalıdır. Ceviz yaprağının içerdiği manganez, melatonin ve bakır kalp sağlığı için faydalıdır. A, E, C vitaminleri ve antioksidanlar ise özellikle cilt bakımında kullanılmaktadır. Ceviz yağı tüketimi kalp hastalığına yakalanma riskini azaltır, kan dolaşımını arttırır, tansiyonu dengeler, cilt lekelerine iyi gelir, cilt rahatsızlıklarına karşı koruma sağlar, Her gün düzenli olarak 1-2 kaşık ceviz yağı egzama gibi cilt hastalıkları tedavisi için derideki sorunlu bölgeye uygulanır, iltihaba karşı da etkili olan ceviz yağı Omega-3 ve Omega-6 çoklu doymamış yağlar, başta romatizma olmak üzere diğer bazı hastalıklardan dolayı kaynaklanan iltihaplara da iyi gelmektedir, temizlenen yüze uygulanan ceviz yağı cildi nemlendirir ve elastik olmasını sağlar, cildin canlı kalmasını sağlar, içeriğinde ki melatonin sayesinde sinirleri yatıştırır ve ruh sağlığına iyi gelir, saç, tırnak bakımı için de kullanılır, e vitamini içerdiği için kuru ciltleri besleme özelliği vardır, içerdiği omega vitaminlerinden dolayı hafızanın güçlenmesinde de önemli bir rolü vardır.

Cevizin üçte ikisinin yağ olduğunu biliyoruz ve bu yağları elde etmenin iki yolu vardır. Birinci yol, dövülmüş cevizlerin bir tavada kavrularak yağının çıkarılması, ikinci yol ise cevizlerin preslenerek yağının çıkartılmasıdır. Cevizden daha fazla yağ çıkarmak ve ham mahsule ulaşmak için en uygun yöntem presleyerek çıkartılan yağdır.

Elde edilen yağı bir su bardağına 3-4 damla damlatılarak kullanabiliriz.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu