Faydalı BilgilerListeler

Cali Karteli hakkında bilinmesi gereken bilgiler

Pablo Escobar’ ın ölümüyle birlikte en büyük düşmanı olan Cali Carteli mevcut pazarı tümüyle eline geçirmeyi başardı. Daha fazla bilgiyi yazımızda okuyabilirsiniz.

istanbul temizlik şirketi

Bir dönemin çok tanınan, yeni neslinde Narcos dizisi ile tanıdığı dünyanın en büyük uyuşturucu kartellerinden Pablo Escobar’ ın ölümüyle birlikte en büyük düşmanı olan Cali Karteli mevcut pazarı tümüyle eline geçirmeyi başardı. Daha fazla bilgiyi yazımızda okuyabilirsiniz.

Cali Karteli

Cali Karteli

Bir dönemin çok tanınan, yeni neslinde Narcos dizisi ile tanıdığı dünyanın en büyük uyuşturucu kartellerinden Pablo Escobar’ ın ölümüyle birlikte en büyük düşmanı olan Cali Karteli mevcut pazarı tümüyle eline geçirmeyi başardı. Son derece acıması olan uyuşturucu karteli çok uzun süre Kolombiya’ nın ve tabii ki buradan da dünyanın uyuşturucu ticaretini yöneten en büyük oluşum haline geldi. Öyle ki geldikleri noktada dünyanın uyuşturucu pazarının 90% oranını ellerinde tutuyorlardı.

Cali Karteli Nedir?

Kolombiya’ da 1977 ile 1998 yılları arasında uyuşturucu ticaretini yöneten ve dünyaya nam salan bir örgüt olan Cali Karteli isimli suç örgütü diğer örgütlerden farklı bir yapıya sahipti. Kurucuları konumunda da bulunan Gilberto Rodriguez Orejuela, Miguel Rodriguez Orejuela, Helmer ‘Pacho’ Herrera ve Chepe Santacruz Londono tarafından yönetilen en acımasız ve en büyük uyuşturucu kartelidir.

Cali Karteli hakkında bilinmesi gereken bilgilerGilberto örgütün CEO’ su yani yöneticisi konumunda bulunuyor ve son derece soğuk yapıda planlamalar uyguluyordu. Miguel ise daha ağırlıklı olarak rüşvet yapısının oluşturulmasında önemli olan iki numara konumunda bulunuyordu. Pacho ise kartelin en önemli ve en parlak ortaklarından birisiydi. Chepe ise örgütün adeta acıması kısmını oluşturuyordu. 1980’ nin sonuna doğru iki büyük dev olan Pablo Escobar ile Medellin Karteli’ nin hükümranlığının arasına girmeyi başarmıştır. Örgüt, uyuşturucuyu üretimden satışa kadar her aşamada belirli bir hiyerarşik yapıda yönetim gerçekleştiriyordu.

Escobar İçin 625 Bin Dolar Harcadı

Sadece 1 yıl içerisinde 25 binden fazla Kolombiyalının ölümünden sorumlu olan Cali Karteli buna rağmen sistemlerini rüşvet üzerine kuruyordu. Özellikle de devlet adamlarını satın alma konusunda çok önemli bir fonksiyonelliğe ulaşmayı başaran kartelin, bir iddiaya göre büyük düşmanları ve rakibi olan Pablo Escobar’ ın ölümü için toplamda 625 bin dolarlık bir harcama yaptı.

İlginiz Çekebilir

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu