ListelerSağlık

Doğal Yollarla Kemik Erimesinin Tedavisi

Kemik erimesi nedir ve neden kaynaklanır? Doğal yollar kemik erimesini nasıl yavaşlatabilirsiniz? Detaylar yazımızda.

Beslenme düzenimiz ile kemik erimesi tedavisine yardımcı olacak yollar bulabilmemiz mümkün. Fakat burada en çok dikkat çekecek olan konu, bebeklikten itibaren başlayan bir düzen, geç olmamakla beraber, ilerdeki yaşlar için şimdiden kemiklerimizi korumamız oldukça önemli. Anne sütü kullanılan evrede başlayan bir düzenden bahsediyoruz. Tükettiğiniz besinler, aldığınız takviye besinler ile kemik erimesi rahatsızlığına yakalanma olasılığınız gözle görülür derecede azalmakta. Genelde menopoz evresinde yani 45 yaş üstü bayanlarda sıkça görülmektedir.

Kemik erimesine karşı önlem sürekli doktor kontrolü altında olmaktır.

Bilimsel ismi Osteoporoz olan rahatsızlık, oldukça sık görülen bir kemik sistemi hastalıkları, inatla kontrole gidilmeyen tedavilerde el ve ayak kemiklerinde kütle kaybı yaşanması, kuyruk sokumundaki kemikte kırılma yaşanması ilk tanılardır.

Bilindiği üzere kemiklerin yapı maddesi kalsiyumdur. Gelişme çağıdan itibaren kontrollü olarak kullanılarn kalsiyum bakımından bol besinler sayesinde osteoporoz riskini düşürebilirsiniz.

Peki, Kemik erimesi neden kaynaklanır?

Peki, Kemik erimesi neden kaynaklanır?

Kemik erimesi sadece kadınları ilgilendiren bir rahatsızlık değildir. Ancak kadınların emzirme, gebellik ve erkeklerde daha az kütleye sahip olmasından dolayı çok fazla kalsiyum almalarına ihtiyacı vardır.

Aynı şekilde ilerki yaşlarda iki cinsin de daha fazla kalsiyum kullanması gerekmektedir. Özellikle de bu zamanlarda daha fazla olacağından, yeteri kadar alınmayan kalsiyum kaybı sorun yaratmaktadır. Beden için, gıdalarla olduğu kadar kalsiyum tüketilmediğinde beden, en büyük kalsiyum kaynağı olan kemiklerdeki kalsiyumu eritmeye başlar. Bu da kemiklerde zayıflamaya sebep olur.

Kemik erimesini nasıl yavaşlatabilirsiniz?

Kemik erimesini kalsiyum kaynaklı besinlerle beslenerek yavaşlatabilirsiniz. İşte kalsiyum bakımından zengin besinler;

Süt, yoğurt, peynir, dondurma, 100 gr. yoğurtta 350mg 1 bardak sütte 245mg kalsiyum yer almaktadır.

Ispanak, pazı, yeşil yapraklı ve özellikle brokoli, brokolide vitamin (A,E,C) ve mineral (Ca, Fe, Se, Cu, K, ) bulunmaktadır.Salataya ekleyebilirsiniz. Hem kemik erimesi hem de göğüs, akciğer, kolon ve mide kanserinin düşmanıdır. Ekstra olarak brokoli yiyen insanlarda kalp damar sıkıntısı da görülmemektedir.

Kemik erimesini nasıl yavaşlatabilirsiniz?

Baklagiller nelerdir

  • Badem
  • Kayısı ( Magnezyum ve Kalsiyum kaynağı)
  • Soğan
  • Marul
  • Erik kurusu
  • Elma
  • Üzüm çekirdeği

Bunlara ek bilgi olarak alkol, kahve ve sigara içmeyiniz, yeterli seviyede D vitamini almaya dikkat ediniz. Çinko ve protein almaya da özen gösteriniz.

Osteopora karşı etkili yumurtanın kabuğu

Sağlıklı yaşam için yumurta kabuğunun yapı taşı kalsiyumdur. Yumurta kabuğu küründe kabuktaki kalsiyumdan yararlanma öngörülür. İlk önce kabukların steril hale getirilmesi için haşlanır. Kabuklar blender yada havanda ezilerek toz kıvamda yapılır. Toz haline gelen kabuklardan her sabah bir çay kaşığı yenir. Boğazınızda kalmaması için ve faydalı olması açısından C vitamini açısından zengin meyve suyu içebilirsiniz. Bu biçimde size uygun değilse yumurta kabuğu tozunu meyve suyu ya da sütle birleştirerek içebilirsiniz. Sağlıkla kalın

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Bir Yorum

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu