EDİTÖR BAŞVURU
Faydalı Bilgiler

Ajanda Tutmanın Püf Noktaları

Ajanda nasıl tutulur? Nelere dikkat etmeliyiz sizler için derledik.

      Bir yılın her gününe ait özel planlayıcılar ve sayfaları bulunan ajandalar, günümüzü planlayıp işlerimizi düzene sokmada bize yarar sağlayan yardımcılarımızdır. Motivasyonumuzu ve üretkenliğimizi arttıracak işlevsel ve etkili bir sürece yardımcı olurlar. Peki ajandamızı tutarken nelere dikkat etmeliyiz ?

1. Renklerle kodlama yapabilirsiniz. Çok fazla sayıda renk kullanmamaya özen göstermelisiniz. Yoksa dönüp baktığınızda bir renk cümbüşüyle karşılaşabilirsiniz. Örneğin arkadaşlarınızın, ailenizin veya sevdiklerinizin doğum günlerini yeşille, acil notları kırmızı kalemle kodlayabilirsiniz.

2. Kurşun kalem yerine tükenmez kalem kullanmanız çok daha kullanışlı olacaktır. Yanlış bilgiyi silmek istediğinizde silgi kullanmak yerine, mesela bilgi silme rengi olarak kodladığınız renkle üstünü çizebilirsiniz. Çok daha şık bir görünüm katacaktır.

3. Alacağınız notları olabildiğince kısa ve öz almalısınız. Bu dikkatinizin dağılmasını engelleyecek.

4. Notlarınızın önemli kısımlarını hem acil olarak kodladığınız renkle yazıp hem de göze çarpacak bir şekil ya da ifade de ekleyerek belirginleştirebilirsiniz.

5. Kısaltma ve sembollerden yararlanın.

6. Kendi ajanda düzeninizi kendi hayat düzeninize göre oluşturun. Buna sadık kalmaya çalışın. Bir süre sonra bu alışkanlığı edindikten sonra her şeyin çok daha kolay olduğunu göreceksiniz.

7. Ajandanızdan güzel bir verim almak istiyorsanız onu yanınızdan ayırmamaya özen göstermelisiniz. Mutlaka notlarınızı zamanında almanız gerekir. Bu ajandanıza uymanıza çok büyük katkı sağlayacaktır.

8. Ajandaların bazıları yıllık tarih çizelgeleriyle uyumlu satılırken kimisinde tarihleri ve yılı kendiniz dilediğiniz gibi yazabiliyorsunuz. Size uygun ajandayı bularak plan ve program yapmaya başlayabilirsiniz. Hatta ajandalarınızı stickerlarla süslemeniz de mümkün. Tabii dikkatinizi dağıtmayacak şekilde. Bu yöntem önemli gördüğünüz veya acil işlerinizin yanına koyduğunuz minik bir sticker sayesinde çok etkili olacaktır.

Programlı ve düzenli günler okurlar….

İlginiz Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu