Faydalı BilgilerListeler

İnternet nasıl ve ne zaman icat edildi

Son yüzyılın en önemli icadı olan internet, yaşadığımız dönem için tüm insanların vazgeçilmezlerinden birisi olmayı başarmıştır. Tüm önemli buluşlarda olduğu gibi konuyla ilgili ilk çalışmalar, Amerika’da başlamıştır. Amerika Savunma Bakanlığı bin dokuz yüz altmışlı yıllarda askeri amaçlı olarak farklı bir iletişim kurma yolu ararken Arpanet adlı bir proje başlatmıştır. Yaklaşık on yıllık araştırma ve çalışmaların ardından sonuçta on beş bilgisayarı birbirine bağlayan bir ağ, yetmişli yıllarda ortaya çıkmıştır. Bu insanlarda heyecan uyandırmış ve 1976 yılında İngiltere Kraliçesinin ilk e-maili göndermesiyle bu çalışmalar hız kazanmıştır.

Ortaya çıkan bu iletişim biçimi insanlar tarafından beğeniyle karşılanınca üniversiteler de konu ile ilgili çalışmalara yönelmiş ve internet gelişim süreci içine girmiştir.  Bu konuda yapılan çalışmalarda adı en çok geçen Vinton Cerf’dir. Vinton Cerf California Üniversitesinde çalışan genç bir matematik profesörüdür. İşitme engelli bir kıza âşık olur ve evlenir. Eşinin işitme engelli olması, insanlarla dilediği gibi iletişim kuramaması Cerf’i çok üzer. Bunun üzerine Cerf, eşinin rahatça iletişim kurabileceği yazışma yapabileceği bir yöntem ararken, internet üzerinde yoğunlaşır ve askeri amaçla başlatılan Arpanet projesini sivil insanlarında kullanabileceği duruma getirebilmek için çok çalışır. Sonunda emeğinin karşılığını alır. Bugün tüm dünyanın özgürce kullandığı interneti geliştirmeyi başarır. Onun ayrı bir mutluluğu daha vardır. Eşi artık dilediği gibi insanlarla iletişim kurabilmektedir.

İlgili Makaleler

İnternetin yurdumuza gelişi 1990’lı yılları bulmuştur. Yurdumuzda evlerde ve ceplerde kullanılmaya başlanmasıysa iki binli yıllara rastlar. İnternetin icadından sonra hızla siteler kurulmuş ve gelişmiştir. Her ne kadar sanal bir dünya olsa da günümüzün olmazsa olmazlarındandır.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu