Faydalı BilgilerListelerSağlık

Açlık Otunun Faydaları Nelerdir?

Sağlık açısından önemli faydaları bulunan açlık otu, adından da anlaşılacağı üzere açlık hissini bastıran ve yağ yakımına yardımcı olan özelliğinden dolayı kilo verilmesini sağlamasıyla bilinmektedir.

Yetişme alanı Afrika olan açlık otu, tıbbi tedavi yöntemlerinin yetersiz olduğu çok eski dönemlerden beri, tedavi amaçlı olarak kullanılmaktadır.

Sağlık açısından önemli faydaları bulunan açlık otu, adından da anlaşılacağı üzere açlık hissini bastıran ve yağ yakımına yardımcı olan özelliğinden dolayı kilo verilmesini sağlamasıyla bilinmektedir.

Günümüzde, zayıflamak için bitkisel tedavi yöntemlerine yönelen kişiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Zayıflatma etkisi haricinde açlık otunun, sağlık için de önemsenecek derecede faydaları bulunmaktadır.

Açlık Otunun Faydaları

Açlık Otunun Faydaları

Kilo vermeye yardımcıdır: 

Açlık otunun en bilinen faydasıdır. Tokluk hissi veren açlık otu, yağ yakımına yardımcı olan yapısıyla, fazla kilolardan kısa sürede kurtulunmasını sağlamaktadır. Açlık otunun faydaları arasında en önemli olandır.

Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını destekler:

Açlık otu, sindirim problemleri yaşayanların rahatlıkla kullanabileceği faydalı bir bitkidir. Bağırsak hareketlerini hızlandıran özelliğiyle, kabızlık sorununu önler. İdrar söktürücü ve ödem attırıcı özelliği de bulunan açlık otu, vücudu toksinlerden arındırarak, metabolizmanın daha fonksiyonel çalışmasını sağlar.

Mide sıkıntılarını giderir:

Açlık otunun sağlık için bir diğer faydası da, mide problemlerine iyi gelmesidir. Hazımsızlık ve şişkinlik gibi mide sıkıntılarının giderilmesine yardımcı olan açlık otunun, gaz şikayeti bulunanlar için kullanımı tavsiye edilmektedir. Gaz şikayeti, aşırı ve asitli yemek ile üşütmeye bağlı olarak oluşmaktadır. Gaz problemi, kişinin şiddetli sancı atakları yaşamasına neden olmaktadır. Gaz sıkıntılarından kurtulmak isteyenler, açlık otunun sindirim sistemi üzerindeki mucizevi etkilerinden faydalanabilirler. Açlık otu, sindirim sisteminin fonksiyonel şekilde çalışmasını sağlayarak, gaz problemi başta olmak üzere çeşitli mide ve sindirim rahatsızlıklarını gideici etkiye sahiptir.

Tansiyonu dengeleyici etkisi bulunmaktadır:

Yüksek tansiyon, değişik sebeplere bağlı olarak çoğu kişinin yaşadığı bir sağlık problemidir. Açlık otunun, yüksek tansiyonu düşürücü etkisi vardır. Geleneksel tıbbın alternatif tedavi seçeneklerinden birisi olan açlık otu, tansiyonu dengede tutarak, yüksek tansiyonun sebep olduğu hastalıkları önlemiş olur.

Yüksek tansiyon sorununa tıbbi ilaçlarla çözüm bulamayanlar, alternatif tedavi yöntemi olarak açlık otunu tercih edebilirler. Açlık otuyla tedavi, hem doğal hem de zararsızdır.

Böbrek taşı oluşumunu engeller:

Böbrek kumu ve taşı, şiddetli ağrılara sebep olmasından dolayı yaşam kalitesini bozmakta ve kişiye ciddi rahatsızlık vermektedir.

Üstelik tedavisi de uzun bir süreçte yapılabilmektedir. Tıbbi ilaçlarla uzun bir tedavi sürecini ağrılı şekilde geçirmek istemeyenler, açlık otundan faydalanabilirler. Açlık otu, böbrek taşı ve kumunun kısa sürede dökülmesine yardımcı olduğu gibi, bazı böbrek hastalıklarının oluşmasını da engeller.

Bağırsak kurtlarının dökülmesini sağlar:

Açlık otunun sindirim sistemi üzerindeki faydalarından birisi de, bağırsak parazitlerini düşürmesidir.

Metabolizmayı hızlandırıcı özelliktedir:

Metabolizması yavaş çalışan kişiler, yediklerini kolay hazmedemezler. Bu durumda, kişide şişkinlik ve hazımsızlık gibi şikayetler oluşur. Sindirim sorunlarına bağlı olarak oluşan şişkinlikler zaman zaman ağrılı şekilde yaşanır. Açlık otu, metabolizmayı hızlandırarak sindirimi rahatlatır ve şişkinlik ile hazımsızlık gibi sorunları ortadan kaldırır.

Sivilce, siyah nokta ve akne tedavisinde etkilidir:

Sivilce, akne ve siyah noktalar, tüm insanların ortak cilt sorunudur. Yaşamı boyunca bu sorunları yaşamayan yoktur. Hormonal değişiklikler ve beslenme düzenine bağlı olarak oluşan sivilce ve cilt lekeleri, insanların yaşamını olumsuz etkiler. Bu sorunların giderilmesi için çoğu kişi, farklı içeriklerde çeşitli kozmetik ürünleri kullanır.

Ancak bu ürünler, kimyasal içeriğinden dolayı her cilde uygun değildir ve fayda yerine zarar da verebilir. Cilt sorunlarını doğal yollarla tedavi etmek isteyenler için açlık otu, olumlu etkileri bulunan bir bitkidir. Cilt temizliği için kullanılan toniklerden daha etkilidir. Sivilce ve akneleri yok eder, cildi siyah noktalardan arındırır. Taze ve pürüzsüz görünüm sağlar.

Adet dönemi sancılarını giderir:

Adet dönemi, bazı bayanlar için çok şiddetli sancıların yaşandığı bir dönemdir. Bu dönemde ağrı yaşayan bayanlar, ağrı kesici özellikte tıbbi ilaçlar kullanmaktadır. Ancak, bu ilaçların kullanımı, kan akışını arttırdığından daha çok kan kaybına yol açmaktadır. Bu nedenle, adet sancılarını doğal yöntemlerle tedavi etmek daha mantıklıdır. Açlık otu, adet sancılarını giderir ve kan akışını düzenler. Rahat ve ağrısız bir adet dönemi geçirmeyi sağlar.

Enerji verici özelliği bulunmaktadır:

Günlük hayatın koşturmacası, çoğu zaman aşırı şekilde enerji kaybına yol açar. Aktif ve yoğun tempolu bir yaşam, yorgunluk ve halsizliği beraberinde getirir. Açlık otu, halsizliğe iyi gelmektedir. İçerdiği vitaminlerle, vücuda enerji desteği sağlayan açlık otunun faydalı olabilmesi için düzenli kullanılması gerekir.

Açlık Otunun Tüketimi

Açlık otunun genel tüketim şekli çay olarak tüketilmesidir. Beş bardak kadar kaynayan suya birkaç tane açlık otu eklenir ve 5 dakika kadar kaynatılarak demlenmesi sağlanır. Günde 1-2 fincan içilmesi, sağlık açısından faydalı etkilerini gösterebilmesi için yeterlidir. Cilt lekeleri ve sivilceler içinse, istenilen bölgeye sürülerek harici şekilde kullanılabilir.

Açlık Otunun Herhangi Bir Zararı Var mıdır?

Açlık otu, doğal bir bitki olduğundan herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Bu durum tabi ki doğru kullanım halinde geçerlidir. Her bitki gibi açlık otu da, gereğinden fazla kullanıldığında bazı yan etkiler gösterebilir. Çeşitli hastalıkların varlığı ve tıbbi ilaçların kullanılması durumunda da, tüketimi sakıncalı olabilir. Hamile veya emzirenlerin, doktora danışmadan kesinlikle kullanmaması gerekmektedir.

Açlık otu faydaları açısından doğanın insanlara sunduğu mucize bitkilerden birisidir. Metabolizmayı hızlandırıcı etkisinden kilo verdirmeye, cilt için faydalarından enerji deposu olma özelliğine kadar birçok faydasından dolayı doğal ve şifalı bir ilaç olan açlık otunun faydalı olabilmesi için kullanımına dikkat edilmesi gerekmektedir.

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu