EDİTÖR BAŞVURU
Faydalı Bilgiler

Zeytin Neye Faydalıdır?

Zeytin neye faydalıdır, zetin neye iyi gelir ve zeytinin faydaları hakkında merak ettiklerinizi yazımızda okuyabilirsiniz. Akdeniz iklimi ile uyumlu zeytingiller ailesinden zeytin, oldukça zengin vitamin ve mineral dolu yapısı ile yüzyıllardır vazgeçilmez olup besleyici meyveler arasında ilk sıralarda yer almaktadır.  Bir çok faydası olan zeytin geniş ve kıvrımlı gövdeli, birbirine sık dalları olan ve genellikle her mevsim rengini koruyan yeşil yapraklı ağaçlardan elde edilmektedir. Dikildikten 5-6 yıl sonra meyve vermeye başlayan ağaçların en verimli yaşları 35-150 yaşları arasıdır. Ortalama 1000 yıl kadar yaşayabilen bu ağaçlar yaklaşık 10 metre uzunluğa ulaşmaktadır. Türkiye’de Akdeniz, Marmara ve Ege bölgesinde uyumlu iklimi sayesinde kolayca yetişmektedir.

Olgunlaşmadan önce yeşil renge sahip olup daha sonra siyah olan zeytinde A,C ve E vitaminleri dışında kalsiyum, protein, klor, kükürt ve değerli mineraller bulunmaktadır. Kendisinden yağ da elde edilebilen zeytinin bu doğal zengin yapısı sayesinde birçok yararı bulunmaktadır.

100 gram yani yaklaşık 50 adet yeşil zeytinin besin değerleri şu şekildedir:

  • 1 gram protein
  • 4 gram karbonhidrat
  • 15 gram yağ
  • 145 kalori
[irp]

zeytinin faydaları

Zeytin neye faydalıdır / Zeytinin yararları

  • Yapılan araştırmalarla zeytinin damar sağlığını koruduğu ve damar tıkanıklığını engellediği görülmüştür. Aynı zamanda zeytin kalpteki ritim bozukluğunu da düzene sokmada yardımcı olmaktadır.
  • Zeytin bol miktarda antioksidana sahip olduğu için kalp hastalıklarına kalkan olarak görülmektedir.
  • Kandaki kırmızı hücrelerin sağlıklı kalmasında demir açısından çok zengin olan siyah zeytin oldukça etkilidir.
  • Zeytin hem kendisinin tüketimi hem de kendisinden elde edilen yağın tüketimi ile kan hücrelerinin sağlıklı kalmasını da sağlamaktadır.
  • Son yıllardaki araştırmalarda zeytinden elde edilen yağın kolon kanserini önlemede etkisinin büyük olduğu gözlemlenmiştir.
  • Alerjik reaksiyonlara karşı tedavilerde kullanılan zeytin alerjilerde de etkilidir.

 

Sahip olduğu E vitamini ve doymuş yağ oranı sayesinde zeytin sindirim sisteminde güçlü bir rol oynayabilmektedir. Ülser ve gastrit gibi mide hastalıklarında olumlu etkiye sahip olup kabızlığa karşı etkili bir koruyucudur. Bu şekilde safra taşı oluşumunu da engeller ve ilaçlardan ziyade doğal bir şekilde pankreas hormonlarının salgılanmasına yardımcı olur.  Böylelikle sağlıklı bir sindirim sistemi sağlamaktadır.

Zeytin içeriğindeki asitler, hidrat ve antioksidan zenginliği sayesinde cildi kanserden korur ve bunun yanı sıra yumuşak ve sağlıklı bir cilt görünümü sağlamaktadır.   A vitamini bulunduran zeytin göz retinasına en faydası olan besindir. Halk arasında yaşlılık hastalığı olarak da kabul edilen kataraktı önlemede oldukça etkilidir.  Zeytin doymamış yağ açısından da oldukça zengin olduğu için kilo vermeye yardımcı olur. Karın bölgesindeki yağların erimesini sağlar.

Originally posted 2021-11-19 09:40:13.

İlginiz Çekebilir

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu