Yaşam - insanListeler

Karşınızdaki İnsanı Kontrol Etmenin 5 Psikolojik Yolu

Etrafımızdaki insanlarla iletişim halinde olurken, vücut dilimiz bizler için oldukça önemlidir. Birini ikna etme, inandırma; sadece konuşmaktan ziyade, vücut dilinizin nasıl konuştuğu ile de alakalı.

Etrafımızdaki insanlarla iletişim halinde olurken, vücut dilimiz bizler için oldukça önemlidir. Uzun yıllardır insan vücudunun ikili ilişkilerdeki önemi araştırılmıştır. Pek çok uzmana göre, vücudunuz ve mimikleriniz karşınızdaki insan için oldukça önemli. Yani birini ikna etme, inandırma; sadece konuşmaktan ziyade, vücut dilinizin nasıl konuştuğu ile de alakalı.

Vücut Dili

Vücut Dili

Vücut dili iki şekilde incelenmektedir. İstemli vücut dili ve istemsiz vücut dili. Hepimiz karşımızdakine bir şeyler anlatırken ellerimizi, kollarımızı, kaşlarımızı, göz kapaklarımızı ve hata bacaklarımızı farklı şekilde hareket ettiririz. Bunun sebebi beynimizin vücut organlarımıza gönderdiği sinyallerdir. Bu bizim isteğimiz dışında gerçekleşir ve buna istemsiz vücut dili denir. Bunun yanında bir de bizim isteğimiz sonucu gerçekleşen bazı hareketler vardır ki, buna da istemli vücut dili denmektedir. İnsan, istemli vücut dili ile bir taraftan konuşurken diğer taraftan karşımdakini nasıl daha iyi etkileyebilirim diye düşünerek bir takım hareketler sergiler. Her ikisi de oldukça önemlidir. Çünkü bir taraftan hem istemli vücut dilimizi yönlendirmeli ve yapacağımız hareketleri seçmeli, diğer taraftan da istemsiz vücut dilimizi kontrol altında tutmalıyız. Karşınızdakinin size bakış açısını değiştirmek, size inanmasını sağlamak ya da onun saygısını görmek istiyorsanız istemli vücut dilinin püf noktalarını öğrenmeniz gerekmektedir.

Bakışlar

Bakışlar

Vücut dilinde gözler, eller, ağız, omuzlar ve bacak sırasıyla oldukça önemlidir. İnsanın en anlamlı yerlerinden olan gözler, karşınızdaki ile konuşurken oldukça önemli ve etkileyici bir noktadır. Yani bakışlarınız karşınızdaki üzerinde önemlidir. Kısık gözlü bakışlar insana şüpheyi, açık gözler merakı, derin bakışlar dikkati, eğik bakışlar üzüntüyü anlatır. Bunun yanında gözleriniz ile kaşlarınız da bu konuşmalarda belirleyicidir.

Eller

Eller

Eğer birisiyle konuşurken gözlerinize ve bakışlarınıza çok güvenmiyorsanız, ellerinizi kullanmanız işe yarayabilir. Ellerinizi etkili kullanmak ve karşınızdakini etkilemek istiyorsanız bazı şeylere dikkat etmeniz yeterlidir. Ellerinizi kontrollü hareket ettirmeli ve karşınızdakine dinleme fırsatı tanımanız sizin yararınıza olacaktır. Genelde insanlar, ellerini kollarını fazlaca savuran insanları pek dikkat almazlar. Bu şekilde el ve kollarınızı çok savunursanız karşınızdaki insanın güveni kırılabilir. Aynı şekilde parmaklarınızda bu noktada çok önemlidir. İşaret parmağını kaldırmak insanların en çok kullandığını hareketlerden birisidir. Örneğin anlatmak istediğiniz bir şeye vurgu yapmak için ellerimizle çizdiğimiz daireler oldukça etkilidir.

Öz güveninizi Gösterin

Öz güveninizi Gösterin

Öz güveninizi göstermeniz için omuzlarınız oldukça işinize yarayabilir. Şaşırmış izlenimi vermek için insanlar genelde omuzlarını kaldırırlar. Karşısındaki kişinin sözlerini dikkate almadığını vurgulamak isteyen insanlarda omuzlarını hafifçe dalgalandırırlar. Otururken bir omuzu diğerinden yüksekte tutmakta bir güç ifadesidir. Kendinize güveninizi sergilemek için ise omuzlarınızı dik tutmalısınız. Düşük omuzlar kaybetmenin bir işaretidir. Diğer önemli hareket ise bacaklardır. Bacak bacak üstüne atan insanlar kendine güvenen insanlardır. Örneğin kadınların bacak bacak üstüne atıp bacaklarını sallaması, güven göstergesidir. Bacaklarınızı birleşik tutmakta karşınızdaki insana bir zayıflık gösteresi olabilir. Örneğin bir iş görüşmesine gittiğinizde ya da önemli bir insan ile görüşme yapacağınızda, bacaklarınızı asla birleşik tutmayın.

Karşınızdaki İle Konuşmak

Karşınızdaki İle Konuşmak

Birisiyle konuşurken karşınızdaki kişinin gözlerinin içine bakmak bazı insanlara garip gelmektedir. Bu insanlar genelde gözlerini kaçırır ve odak noktalarını dağıtır. Bunun için uygulayabileceğiniz bir yöntem mevcut. Bu yöntemle karşınızdaki kişi ile konuşurken onu dinlediğinizi gösterebilirsiniz. Bu şekilde o da bundan etkilenerek sizinle konuşmaya devam eder. Bu şekilde konuşma sırasında karşınızdakini ve konuşmanızı kontrol altında tutmanız daha kolay olacaktır. Karşınızdaki insanın yüzünde hayali bir üçgen oluşturun. üçgenin köşeleri gözler ve ağız üzerine denk gelecek şekilde resimdeki gibi olmalı.

İlginiz Çekebilir

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu