EDİTÖR BAŞVURU
Faydalı BilgilerSağlıkYaşam - insan

Neden Bol Su İçmeliyiz? Suyun Yararları Nelerdir?

Daha Çok Su İçmek İçin 7 Önemli Neden Sayabiliriz

Aşağıdaki rahatsızlıklardan herhangi birinden muzdaripseniz, yeterince su içmiyor olabilirsiniz. Yorgunluk, kafa karışıklığı, hafıza kaybı, baş dönmesi, kuru ve buruşmuş cilt, kırılgan saç ve tırnaklar, soğuk parmaklar ve ayak parmakları, kabızlık, egzama, baş ağrısı, idrar yolu enfeksiyonları ve kas ağrıları, bunların hepsi susuzluk belirtileridir.

Vücudunuz her vücut fonksiyonunda yer alan yaklaşık % 70 sudan oluşur. Vücudunuzda su yeterli değilse, vücudunuz sisteminizdeki herhangi bir sıvı kaynağından nem almaya çalışacaktır. Kan, hücre sıvısı, hücre içi sıvısı ve hatta dışkılarınızı ve idrarınızı otomatik olarak tıkayacaktır. Susuz kaldığınızda kelimenin tam anlamıyla, fiziksel ve zihinsel sağlığınızı olumsuz etkiler ve yaşlanma sürecini hızlandırırsınız.

Aşağıda, su alımınızı artırmanız için yedi çok iyi neden vardır:

 1. Yiyeceklerinizi Daha İyi Sindireceksiniz

  Tuvalete biraz fazla zaman harcıyorsanız ve orada zorlanıyorsanız, muhtemelen bir bardak (veya iki!) saf su kullanabilirsiniz. Beden çok bilgedir: Hayati organların vücudunuzun geri kalanından daha fazla zaruri besin maddesine ihtiyaç duyduğunu bilir.

  Ancak, susuz kalmışsanız, vücudunuz organlarınızda kalan suyu alacaktır. Bu nedenle kabızlık ortaya çıkar. Su tükenmiş bağırsaklardan dışkıların geçmesi zordur ve günlerce orada kalabilirler! Sonuç olarak, mideniz, bakteri ve mayaların fermente edilmesiyle şişirilir. Hiç hoş bir durum değildir bu tür bir rahatsızlık.

 2. Uyanık Kalacaksınız

İyimser olmayı ve odaklanmayı artırmayı tercih ederseniz, su içmeniz gerekir. Şaşkın ve unutkan hissediyorsanız, doktora gitmeden önce daha fazla su içmeyi deneyin. Susuzluk, şuur bulanmasını tetikleyebilir.

suyun-faydalari-nelerdir

 1. Aynaya Bakmayı Seveceksiniz

  Her sabah aynada gördüğünüzü seviyorsanız, bu sizin için iyi bir şeydir! Yaptığınız şeyi yapmaya devam edin! Ama şişkin bir yüz ve koyu halkalı çökük gözlerle kavga ediyorsanız, böbreklerinizin sıkıntı içinde olduğu konusunda uyarılıyorsunuz demektir. Bu da yeterince su içmediğiniz anlamına gelir.

  Böbrekler kan dolaşımındaki toksinleri, tuzları ve suyu filtreler. Vücut susuz kalmışsa, böbrekler düzgün bir şekilde çalışamaz. Böbrekler aşırı yüklenmişse, bu yüzünüzde görünecektir. Belki de biraz fazla içki ile yoğun bir gece geçirmişsinizdir. Belki de çok fazla tuzlu atıştırmalık yediniz – ya da belki de siz dışarıdan aldığınız yemeklerden biraz fazla sodyum alıyorsunuz. Nedeni ne olursa olsun, sonuç yüzünüzde kendini gösterir.

 1. Genç Bir Cilde Sahip Olacaksınız

  Kuru ve buruşmuş cilt iki büyük nedenden dolayı oluşur: (1) su toplama ve (2) cilt altı yağ eksikliği. Doğal dolgu maddelerini artırmak, daha genç görünmek ve parlayan bir cilde sahip olmak istiyorsanız, bunun için üç şey yapmanız gerekir:

  1. Her sabah yüzünüzü birkaç kez soğuk su ile yıkayın.
  2. Cildinizi nazikçe kurulayın
  3. Aç karnına büyük bir bardak soğuk su için.

  Günde iki litreden fazla su içtiğinizden emin olun ve her gün yağ tüketin! Yağdan bahsederken, organik keten tohumu, otla beslenen hayvan kaynaklarından tereyağı ve organik hindistancevizi yağı gibi gıdalardan elde edilen saf ve işlenmemiş bitkisel yağları kastediyorum! Yağ, suyu cildin altındaki altderi tabakasına bağlar ve doğal bir dolgu maddesi olarak işlev görür. Asla hiçbir botoksa ihtiyacınız yoktur! Yağ (esas olarak tereyağı) yağ tabakasında saklanır ve bu da sıklıkla yaşla birlikte görülen çökük görünümü engeller.

 1. Vücudunuzdaki Fazla Yağları Azaltacaksınız

  Bu muhtemelen sizi şaşırtacaktır, fakat susuz kalmak kilo almanızı sağlayabilir! Daha önce de belirttiğim gibi, vücut susuz kaldığında mevcut tüm diğer sıvıları kullanacaktır. Suyu kan dolaşımından çekerek, fazla glikoz, daha sonra kullanılmak üzere glikojen olarak depolanması gereken karaciğere erişene kadar vücutta kalacaktır.

 1. İştahınızı Kısacaksınız

  Sürekli acıkıyor musunuz? Şeker ve ekmek için yeme isteğiniz var mı? Bir bardak su için. Saf su iştah kesici olarak etki gösterir. Acıktığınız zaman, bir şeyler yemeye karar vermeden önce büyük bir bardak su içmenizi öneriyorum. Biraz tada ihtiyacınız varsa, biraz limon suyu, bir damla acai çileği veya nar suyu (hiç şeker koymaksızın) ekleyebilirsiniz.

su-icmek

 1. Vücudunuzun İşlevini Görmesine Yardımcı Olacaksınız

  Suyun yaşam kaynağı olarak adlandırılmasının bir nedeni var – kanımızın % 90’ı sudan oluşur. Kan dolaşımı, hücrelerinize ve organlarınıza oksijen ve besinler sağlar ve her türlü atık ürünlerini dışarı atar. Gördüğünüz gibi, kan hayati derecede önemli bir fonksiyona sahiptir ve vazgeçilmezdir.

  Daha önce de söylediğimiz gibi, vücut, su kaybını önlemek ve su ihtiyacını karşılamak için gerektiğinde hücrelerden ve kandan suyu alacaktır. Kan daha kalınlaşır, pıhtılaşma riskini artırır ve sistem üzerinden pompalamayı zorlaştırır. Bunun tansiyon ve kalp hastalıkları üzerinde ciddi bir etkisi olabilir. Su eksikliği ayrıca baş ağrıları, sancı ve kaslarda ve eklemlerde gerginlik ile bağlantılıdır. Karın ağrısına ve mide ekşimesine bile neden olur. Her şey bedende birbiri ile bağlantılıdır ve temel araçlarından birini ihmal etmemek önemlidir.

Günlük Ne Kadar Suya İhtiyacınız Vardır?
Genel olarak, günde yaklaşık 2 Litre (65 oz) saf suya ihtiyacınız vardır. Eğer sıcak veya kuru bir iklimde yaşıyorsanız, sık sık egzersiz yapıyorsanız veya “Bikram” veya sıcak yoga yapıyorsanız daha fazlasına ihtiyacınız olabilir. Hamileyseniz veya emziriyorsanız daha fazla suya da ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca, kahve, çay, alkol ve gazlı içeceklerin yanı sıra tuzlu yiyeceklerin de idrar söktürücü etkilerini dikkate alın.

İlginiz Çekebilir

Serap Yılmaz

Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları okuyuculara aktarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu