İlginç BilgilerTarih

Tutankamon’un Lanetini Gösteren 10 Yaşanmış Olay

29 Kasım 1922’de Mısır Bilimciler Lord Carnarvon ve Howard Carter bir şans eseri buldukları bu mezarlar Mısır tarihinde yepyeni bir sayfa açtılar. Ancak ardından yaşanan olaylar uzun süre komplo teorisyenlerinin gündemini meşgul etti. İntiharlar, geride bırakılan notlar, yanarak ölenler, zehirlenenler, ölüm nedeni belirlenemeyenler ve daha fazlası…

Tutankamun’un lanetini gösteren yaşanmış 10 olay ise şu şekilde;

1-) Mezara ilk ulaşıldığında lahitin üzerinde şöyle yazıyordu: Her kim firavunun mezarına el sürerse ölümün kanatları onun üzerinde olacaktır.

Tutankamon'un Lanetini Gösteren 10 Yaşanmış Olay

2-) Aslında her şey Carter’ın mezar odasına girip tabutu açtığı gün evine döndüğünde çok sevdiği kanaryasını bir kobra yılanın ağzında görmesiyle alevlendi. New York Times bunu okuyucularına ”Kral Tut’un Laneti” olarak sununca olaylar dizisi başladı.

3-) Mezarın açılmasının üzerinden daha altı hafta geçmeden Lord Carnarvon zehir taşıyan bir sineğin ısırığından ötürü acılar içinde öldü ve yetmezmiş gibi köpeği Susie de İngiltere’de can verdi. Gazeteler lanet propagandasına çoktan başlamıştı.

Üstüne üstlük bir de dünyaca ünlü Sherlock Holmes‘ün yazarı Arthur Conan Doyle da olaya dahil olup Tutankamun’un büyücülerinin bu ölümün sebebi olduğunu söyleyince herkesin dikkati bu konu üzerine yoğunlaşmaya başladı.

Bir de Arthur Weigall isimli gazeteci Lord Carnavon’un Çocuk Kral’ın mezarına tam girerken alaycı bir tavırla ”Tut’a yaşamak için altı hafta veriyorum.” dediğini okuyucularına aktarınca lanet meselesi geri dönülmez bir yola girmişti.

Tutankamon'un Lanetini Gösteren 10 Yaşanmış Olay

4-) Lanetin alametleri durmak bilmiyordu. Demiryolları yöneticisi George Jay Gould, mezarı ziyaretinden bir süre sonra ölmüştü. Lanet merkezi New York Times hemen komplosunu üretti ve okuyucusuna sundu.

5-) 23 yaşındaki Mısır Prensi Ali Kemal Fehmi Bey henüz altı aylık evli olduğu Fransız karısı Marie Marguerite tarafından 10 Temmuz 1923 tarihinde Savoy Hotel’de öldürüldü, ki bundan birkaç hafta önce Kral Tut’un mezarını ziyaret edip orada bir fotoğraf çekilmişti.

6-) Lord Carnavorn’un üvey kardeşi Aubrey Herbert Mısır ziyaretinden sonra Park Lane’deki özel bir hastanede rutin diş kontorolünü yaptırırken tuhaf bir şekilde yanlış giden bir uygulama yüzünden zehirlenerek öldü. Onun hemen sonrasında ise yine mezara ziyarette bulunan ilk Mısır Bilimci Ahmed Kemal Bey‘de kısa bir süre içerisinde akciğer enfeksiyonu sebebiyle yaşamını yitirdi.

7-) Kahire müzesine taşınmadan önce Mısır hükümeti için çalışan İngiliz bilimadamı Archibald Douglas Reed tarafından Firavun Tutankamun’un mumyasının röntgeni çekilmişti. Ancak o da bir gün sonra (15 Haziran 1924) belirlenemeyen bir hastalıktan ötürü öldü.

Tutankamon'un Lanetini Gösteren 10 Yaşanmış Olay

8-) İngiliz arkeolog Hugh Evelyn White, Tutankamun’un mezarına, Howard Carter ile beraber ilk giren kişilerdendi. Kendisini asan Evelyn bu tuhaf durumu açıklığa kavuşturmak için arkasında bir not bıraktı: Beni içine çeken bir lanete yenildim.

9-) Anglo Mısır Sudan Valisi Sir Lee Stack, Mısır Savaş Bürosu tarafından sürüldü ve bir grup öğrenci tarafından taranarak vurulmasının ardından öldü. O da Tutankhamun’un ilk ziyaretçileri arasındaydı. (19 Kasım 1924)

10-) Amerikalı Mısır Bilimcilerin öncülerinden olan ve John Hopkins Üniversitesi Mısır Bilimi kürsüsünün başında bulunan Profesör Aaron Ember, Howard Carter’ın ekibi tarafından kendisine gönderildiği düşünülen Mısır Ölüler Kitabı üzerinde çalışırken evinde yanarak can verdi.

Ardından Carter’ın asistanı James Bethell ve Bethell’in babası Lord Westbury de yaşamının yitirdi. Olayı ilginç kılan ise Westbury’nin bıraktığı şu nottu: Daha fazla korkuya katlanamıyorum.

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu