Hayvanlar AlemiListeler

Turna Nedir? Turna Kuşunun Türleri ve Özellikleri Nelerdir?

Türkülere bile konu olan Turna kuşu türleri, özellikleri ve yaşantısı hakkında bir çok detaylı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

istanbul temizlik şirketi

Turna kuşu birçok bakımdan zeki bir hayvandır. Evcilleştirildiği zaman sahibinin evine çabuk alışır ve evin bütün odalarını kısa zamanda öğrenir, evdeki insanlarla dost olur. Buna karşılık kendisine kötü muamele edilecek olursa, bu kötülüğü çok uzun zaman, hatta yıllarca unutması özellikleri arasındadır.

Turna ailesinin bir üyesinin Kuzey Amerika’nın en uzun boylu kuşu oluşu tesadüf değildir. Turnalar, uzun bacakları ve uzun boyunları olan gerçekten uzun boylu ve çok iri kuşlardır. Genel  olarak bataklıklarla ovalarda dolaşır ve böcekler, amifibyumlar, hatta küçük memelilerle, ayrıca tohumlarla ve ot filizleriyle beslenirler. Gagaları uzun, düz ve sivri uçludur. Bacakları çıplaktır. Geniş ve uzun kanatlarının üst tüyleri adamakıllı uzamıştır ve orak biçiminde kıvrılmıştır. Dişileri zeytuni ve kahverengi benekli iki yumurta yumurtlar.

Turna Türleri:

Turna ailesinde on dört tür almasına rağmen, Güney Amerika’da bunların hiç birine rastlanmaz. Buna karşılık dünyanın öbür kıtalarının hepsinde turna vardır. İkisi ise sadece Kuzey Amerika’nın yerlisidir. Turnaların kuzey türlerinin, göçlerde güneye doğru uçarken kendilerine öz hacimli ve matemli bir çağrıları vardır. Nefes borusu bu kuşlarda özellikle uzundur, bunun bir kısmı ise göğüs kemiğindeki bir oyuğun içine kıvrılarak yerleşmiştir.

Turna Türleri:

Bağıran turna – Amerika turnası

Kuzey Amerikanın en uzun boylu kuşu ve aynı zamanda en zarif hareketlilerinden biridir. Ne yazık ki otuz kadar nüfusu kalan bu kuş, soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Bunlar kışı Güney Texas’ta geçirir ve Kuzey Kutbu bölgesinin bir köşesine yuva yaparlar. Bu turna kuşu  çok ürkek ve ihtiyatlı olmakla beraber, göze çarpıcı tüyleri sebebiyle sorumluluk bilmez avcılara kolayca kurban olabilmektedir.

Bağıran turna - Amerika turnası

Kum turnası

Amerika’nın yerlisi olan ikinci turnadır, Kargamsı sesi çok uzaklardan duyulur. Bu ürkek kuş bir köşeye kıstırılınca birden cesur kesilir ve uzun gagası bu arada ona tesirli bir silah vazifesi görür. Kahverengi olan bu turna ötekinden biraz daha ufaktır. Bu turnanın sayısı da eskisine kıyasla azalmıştır. Bir çeşidi Kuzey Amerika ile Kanada arasında, bir başkası Kuzey Kutbu’nda, üçüncü bir çeşidi Birleşik Amerika’nın güney-doğusunda, bir dördüncüsü ise Kuba’da ürer. Kuba çeşidinin dışındakiler şimdilik döllerinin tükenmesi tehlikesinde değillerdir. Daha önce de belirtildiği gibi, Amerika’nın büyük mavi balıkçılı bazen yanlışlıkla turna zannedilmektedir. Halbuki bu iki kuş apayrı iki ailenin üyesidirler.

Gri Turna

Gri Turna

Avrasya’nın kuzey bölgelerinde yuvasını yapar. Göçlerinde Kuzey Afrika ile Habeşistan’a giderken Akdeniz bölgesinden geçişi eski eserlerde tarif edilmiştir. Kül renginde bir kuştur, gerdanı ile kanatlarında siyahlıklar vardır. Uzunluğu 140 santimi bulur. Turna yabani haldeyken insanlardan ne kadar kaçarsa, bir kere onlara alıştıktan sonra o nispette peşlerini bırakmaz. Papağanın dışında hiç bir kuş turna kadar insanlarla hasır neşir olmaz ve onlara meramını anlatmaya Sahibinin evine pek çabuk alışın binanın bütün odalarını, saatleri ve başka insanlarla hayvanların sahibine dostluk derecelerini kısa zamanda öğrenir. Buna karşılık kendisine edilen bir kötü muameleyi aylarca, hatta yıllarca unutmadığı çok görülmüştür.

Afrika taçlı turnası

Afrika taçlı turnası

Altın renkli dik ve sık tüylerden meydana gelmiş tacı ve yanaklarındaki koyu kırmızı lekelerle bütün turnaların belki en güzelidir. 1 metre uzunluğundadır. Grimsi iri bir tür olan Avustralya turnası Avustralya yerlilerinin kampında daima evcil bir tanesinin bulunması sebebiyle yerlinin dostu diye de adlandırılır.

Aynı aileden (ağlayan kuş), bu lakabını, insanın içine dokunan ağlamadan farksız, uzun feryadına borçludur. Bu ürkek kuş saklanmayı uçmaya tercih eder. Akrabası turnalardan farklı olarak çalılara, ağaçlara ve kamışlara tünemeyi sever. Amerika tropikal bölgeleri bataklıklarında çalıların içine yuva yapar. Tavuk iriliğindeki bu kuşun uzun bacakları ve uzun kavisli bir gagası vardır. Tüyleri beyaz çizgili bir zeytuni kahverengidir. Salyangozlarla ve suda yaşayan başka yaratıklarla beslenir.

İlginiz Çekebilir

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu