Faydalı BilgilerListeler

Biyoteknoloji Nedir? Olumlu ve Olumsuz Yönleri Nelerdir?

Biyoteknoloji Nedir? Olumlu ve Olumsuz Yönleri Nelerdir? Konu hakkında merak edilen tüm bilgileri detaylı bir şekilde yazımızda bulabilirsiniz.

Biyoteknoloji nedir?

Biyoteknoloji aslında tüm canlıları yakından ilgilendiren bir terimdir. Asıl olarak biyoteknoloji hayvan, bitki ve insan hücrelerinin fonksiyonlarını ve oluşumlarını incelemek ve yorumlamak için yapılan işlemlerin tümüdür. Günümüzde tüm teknolojinin kullanıldığı alanlar, gelişimler ve oluşumları tümüyle kapsamaktadır.

Tüm teknoloji ve biyoloji kültürleri kullanılarak DNA teknolojisi ile tüm canlıların mikroorganizmalarını geliştirmek, varlığı az olan maddeleri üretmek için kullanılan teknolojilerin tümüdür.

Biyoteknoloji tamamen kendi talebini karşılayabilmeyi amaçlamıştır. Günümüzde çoğu mikroorganizma gibi yaşamımız için var olması gerekenleri çoğaltarak ihtiyacımızı giderecek şekilde üretilir ve uygulanır. Kendi taleplerini yaratıp bize sunduğu için diğer teknolojilerden apayrı bir konumdadır ve bu sayede diğer teknolojilerden ayrılır.

Biyoteknoloji kendi alanı dışında birçok alanla da ilişki içerisindedir. Ancak biyoteknoloji kendi disipliniyle diğerlerine nazaran daha öndedir. Biyoteknoloji dışında mikrobiyoloji, biyokimya, moleküler biyoloji, hücre biyolojisi, immünoloji, protein mühendisliği, gibi diğer dalları da kendi bünyesinde toplayıp ihtiyacı doğrultusunda bu teknoloji alanlarından faydalanmaktadır.

Biyoteknoloji nedir?

Biyoteknoloji uygulamaları nelerdir?

 • İnsanların sağlığı önemli derece de düşünülerek gerekli olan proteinleri üretip ihtiyaç doğrultusunda kullanırlar.
 • Çok az miktarda bulunan ve zor şartlar altında meydana getirilen çoğu enzimlerini ve biyo-moleküllerini üretme yoluyla çoğaltarak sanayi ve endüstride kullanırlar.
 • Tedavisi zor olan kanser, AIDS gibi hastalıklar için ürünler elde edilmesi için kullanılır.
 • Gelişme ve bunun gibi birçok soruna çare olacak proteinler üretilir ve uygulanır.
 • Hasar görmüş ve tükenmek üzere olan beyin ve omuriliğini yeniden canlandırmak ve onarımı için tedavi yöntemleri üretilir.
 • Var olan ancak yeniden meydana getirilerek sebze ve meyve üretimi gerçekleştirilir.
 • Organik atıkların verebileceği zararlar azaltılarak metabolize edilir.
 • Vücudumuzda bulunan ancak eksik bulunan birçok hormon, antikor, vitamin ve antibiyotik üretimi yapılır.

Biyoteknoloji uygulamaları nelerdir?

Biyoteknolojinin faydaları nelerdir?

Biyoteknoloji birçok alanda bizlere sayısızca fayda sağlamaktadır. Özellikle de sağlık alanında, tarım alanında, gıda üretimi alanında ve hayvancılık alanında. Tüm canlıların varlığı için inanılmaz fayda sağlamaktadır. Sizlere bu faydaların tamamını açıkladığımızda biyoteknolojinin hayatımızda ne kadar önemli bir yeri olduğunu sizde fark edeceksiniz.

Sağlık alanında biyoteknolojinin faydaları;

Bazı hastalıklar ne kadar erken fark edilirse iyileşme süresi de bir o kadar hızlı olacaktır. Biyo teknoloji erken teşhislerin bırakılmasında büyük önem taşımaktadır. Erken teşhis konulduğundan tedavi yöntemlerinde de araştırmalar yapılmasını sağlamaktadır.

Biyoteknoloji ile üretilen ilaçların geliştirilmesi;

 • Birçok hastalığın tedavisi için ve eksikliğin giderilmesi için yapay hücre, doku, organların klonlanması yapılarak belli bir süre saklanması,
 • Kanser hastalıkları ile ilgili tedavi yöntemlerinin araştırılması.

Biyoteknolojinin faydaları nelerdir?

Hayvancılık alanında biyoteknolojinin faydaları;

 • Ülkemizde ırklarının az olduğu ve bazı hayvanların devamlılığının sağlanması için genomlar üretilir.
 • Hayvancılıkta verimliliğin arttırılması için çalışmalar yürütülür.
 • Hayvan sağlığı ve insanlara zarar verilmesinin önlenmesi için aşı üretimi geliştirilmesi yapılır.

Tarımsal alanda biyoteknolojinin faydaları;

 • Çevre baz alınarak kimyasal ürünler kullanılmadan dayanıklı bitki üretimi yapılır.
 • Bitki verimliliğinin arttırılması sağlanır.
 • Birçok ürün için yapay tohumlar yapılır ve ürünler yetiştirilir.

Gıda üretiminde biyoteknolojinin faydaları;

Gıda zehirlenmeleri sık sık yaşanabilmektedir. Kalitesiz ve sağlığa zararlı ürünlerin tesbiti için inanılmaz fayda sağlamaktadır. Ayrıca gıda üretimi için yasaların çıkarılması konusunda da fayda sağlamıştır.

Biyoteknolojinin zararları;

Biyolojinin görülen çok fazla zararı bulunmamaktadır. Ancak biyoteknoloji taraflı olarak kullanıma açık bir yöntemdir.

Günlük yiyeceklere besinlere uygulanması hassas bireylerde zehirlenmeye neden olabilmektedir.

Polen gibi uçan ve yer değiştirebilen maddeler farklı bitkilere ulaşabildiğinden DNA’sında bozulmalar meydana gelebilmektedir. Bu yüzden her ürünün ve her durumun doğal olması tercihimiz olmalıdır aksi takdirde ilerleyen dönemlerde hem insanlar olarak hem de diğer yaşamlarını devam ettirmekte olan canlılar olarak yüksek oranda genetik ve hormonsal zararlara maruz kalabiliriz.

pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu