ListelerSağlık

Menisküs yırtığı nedir? Kimlerde daha sık görülür?

Özellikle sporcularda oldukça sık görülen menisküs yırtığı nedir? Sebepleri nelerdir gibi soruların hepsinin cevabını makalemizde bulabilirsiniz.

Menisküsü birçoğumuz duymuşuzdur ama içerik olarak nedir ne değildir pek bilmeyiz. Peki bu menisküs yırtığı nedir? Sporcu hastalığı olarak da bilinen menüsküs yırtığı daha çok kimlerde ve hangi yaşlarda görülür, tedavisi nedir bu yazımızda onu inceleyeceğiz.

Menisküs yırtığı dizlerin zorlanmasıyla diz kemiklerinin arasında bulunan menisküsün yırtılması olarak adlandırabiliriz. Menisküs yırtığının oluşmasıyla harekette kısıtlanmalar, şişlik, çömelirken yaşanan zorluklar bu hastalığın sosyal hayatımıza kattığı olumsuzluklar arasındadır. Bu sorun yaşa ve kiloya bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Gençlerde kıkırdakların daha sağlam olması sebebiyle daha az görülse de gençlerde de menüsküs oluşabiliyor. Fakat bu oran yaşı ileri olanlara oranla daha az diyebiliriz. Aynı zamanda kilosu fazla olan kişilerde de daha fazla görülebilmektedir. Bunun sebebi ise dizlere binen fazla yükten kaynaklıdır.

menisküs olduğumuzu nasıl anlayabiliriz?

Peki menisküs olduğumuzu nasıl anlayabiliriz?

Vücudumuzda oluşan rahatsızlıkların teşhisini elbette kendimiz koyamayız. Bunun için hekim yardımı almak şarttır. Fakat menisküs olduğumuzu ilk aşamada kendimiz nasıl tespit edebiliriz? Eğer dizlerde bir zorlanma, çömelirken ağrı, merdiven çıkarken kitlenmeler yaşıyorsanız, diz kapağınızın çıktığı hissini yaşıyor ve olduğunuz yerde şiddetli bir ağrıyla kitlenip kalıyorsanız siz de olabilirsiniz, bunun için çok geç kalmadan bir hekime başvurup erken tedavi uygulayabilirsiniz.

Menisküsün yırtığı tedavi yöntemleri nelerdir?

Tedavisinde ilk aşama olarak genellikle buz tedavisi uygulanmaktadır. Hastaya buz tedavisiyle birlikte dinlenmesi tavsiye edilir. Fakat ağrıların geçmemesi ve artması sonucunda farklı tedavi yöntemlerine gidilmektedir. Tabi tedavi yöntemleri de yaşa göre değişmektedir. Eğer hasta orta yaş ve üzeriyse hastaya fizik tedavi önerilmektedir fakat hasta genç ise o zaman kapalı yöntem ameliyat uygulanmaktadır.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Menisk%C3%BCs

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu