Tarih

Timsah Benzeri Dinozor Fosili Bulundu

Dinozorlar dünyanın hükümdarları olmadan hemen önce Apesk yırtıcıları (Timsah benzeri dev sürüngenler) hüküm sürüyordu. İki ayaklı etobur yırtıcılar Kretase döneminde 14 milyon yıl boyunca dünyaya yayılmışlar. Bu yayılmalar Moğalistan’dan Amerikan’ın kuzeyine kadar uzanıyor. Bu bölgedeki fosiller yıllar boyunca bilim insanlarına biyomekanik, anatomi ve evrim hakkında çeşitli bilgiler sağladı. Bu bilgiler sayesinde geçmişimizde var olan canlıları tanıma ve yaşam ortamlarını anlama fırsatı kazandık. Her geçen gün yeni Dinozor fosili ile bu bilgiler artıyor ve yeni fikirler edinmemizi sağlıyor.

Tiranosaur Dinozor Fosili

Montana’da bulunan ve bir Tiranosaur türünü temsil eden bu fosil bize onların farklı duyularının olduğuna dair kanıtlar sundu. Daspletosaurus horneri olarak adlandırılan türler, yaklaşık 75 milyon yıl önce yaşamış ve daha sonrasında yok olmuş. Burundan kuyruğa kadar yaklaşık 9 metre uzunluğunda ve 2 metre boyundaki(Yaklaşık olarak bir şehir içi yolcu otobüsü kadar) Daspletosaurus hornerinin kafatası ve çenesi çok iyi korunuyormuş. Bilim insanları bu çok iyi korunmuş fosilin karmaşık yapısını detaylı incelediklerinde yüzünü koruyan yumuşak bir dokuya sahip olduklarını öğrendiler.

Yaptıkları analize göre, Tiranosaurus’ların yüzlerinin düz olduğunu ve günümüz timsahlarınınkine benzer olduğu söyleniyor. Kafatası kemiğinin içinde bir dizi delik olan bu modern sürüngenlerde, sinirler ve kan damarları bu deliklerden geçiyor, yüz derisinden duyusal bilgiler iletiliyor. Bu durumun Tyrannosauruslar’ın avlarını belirlemesini ve yakalanmasını sağladığı düşünülüyor. Söz konusu bu canlılar Kretase döneminde yok olup günümüze kadar yapılarını korumayı başardılar ve bilim insanlarına bilgiler vermeye devam ediyorlar.

Kretase Dönemi

Mezozoik dönemin en sonuncu dönemidir. Günümüzden 142 milyon yıl önce başlayıp 65 yıl önce son bulmuştur. Kretase döneminin son bulmasına bir gök taşı sebep olup, bu gök taşı yeryüzü üzerindeki canlı nüfusunun yaklaşık %70-80’inin yok olmasına neden olmuştur. Kimilerine göre dönem iklimindeki ani değişimler yeryüzünde sıcaklığın düşmesine sebep olmuş ve bu da canlı türünün yok olmasına neden olmuştur. Bir çok kıta hareketlilikleri bu dönemde gerçekleşmiş ve günümüz coğrafyasının temelleri neticesindeki kıta kaymaları ile kıtaların birleşmeleri bu dönem içerisinde gerçekleşmiştir.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu