Faydalı BilgilerListelerTarih

1. Dünya Savaşı Sonunda Yapılan Antlaşmalar Hangileridir?

1. Sevr (Sevres) Antlaşması Hangi Tarihte Yapıldı?

Sevr (Sevres) Antlaşması, 1. Dünya Savaşı sonrasında 10 Ağustos 1920 tarihinde Osmanlı Devleti ile İtilaf Devletleri arasında yapıldı. Sevr Antlaşması Osmanlı Devleti’ne Anadolu’da küçük bir toprak parçası bırakıyor ve Türk ulusuna hayat hakkı tanımıyordu. Bu antlaşma Osmanlı Mebusan Meclisi’nde onaylanmadığı için hukuken geçersiz bir antlaşmadır ve hiçbir zaman yürürlüğe girmemiştir.

2. Trianon (Triyanon) Antlaşması Hangi Tarihte Yapıldı?

Trianon (Triyanon) Antlaşması, 1. Dünya Savaşı sonunda 4 Haziran 1920 tarihinde Macaristan ile İtilaf Devletleri arasında yapıldı.

3. Nöyyi (Neuilly) Antlaşması Hangi Tarihte Yapıldı?

Nöyyi (Neuilly) Antlaşması, 1. Dünya Savaşı sonunda 27 Kasım 1919 tarihinde Bulgaristan ile İtilaf Devletleri arasında yapıldı.

4. Sen Cermen (St. Germain) Antlaşması Hangi Tarihte Yapıldı?

Sen Cermen (St. Germain) Antlaşması, 1. Dünya Savaşı sonunda 10 Eylül 1919 tarihinde Avusturya ile İtilaf Devletleri arasında yapıldı.

5. Versay (Versailles) Antlaşması Hangi Tarihte Yapıldı?

Versay (Versalles) Antlaşması, 1. Dünya Savaşı sonunda 28 Haziran 1919 tarihinde Almanya ile İtilaf Devletleri arasında yapıldı.

6. Mondros Ateşkes Antlaşması Hangi Tarihte İmzalandı?

ABD’nin savaşa girmesi ve İtilaf Devletleri ile Almanya’yı Batı Cephesinde yenilgiye uğratması üzerine, Bulgaristan savaştan çekildi ve Almanya ile Avusturya – Macaristan yenilgiyi kabul etti. 1. Dünya Savaşı’nı bitiren bu gelişmeler üzerine Osmanlı Devleti ile İtilaf Devletleri arasında 30 Ekim 1918 tarihinde Mondros Ateşkes Antlaşması imzalandı.

pomeranian boo fiyatları

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum. Bana ulaşmak isterseniz mail adresim: Skara@lafmacun.net

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu