Hayvanlar Alemi

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü

Hayvanları korumamız gerektiğini biliyoruz; yalnızca hatırlamaya ihtiyacımız olabiliyor ara sıra.

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü,  1931 yılında Hollanda’nın başkenti Lahey’de Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu tarafından oluşturuldu. Birçok gönüllü, özellikle sokak hayvanlarını koruma altına aldı. Hayvan Koruma Dernekleri var oldu. İlk “Hayvanları Koruma Derneği” 1825 yılında İngilizler tarafından kuruldu. Ülkemizde ise bu konudaki ilk dernek 1955 senesinde Ankara’da kurulmuştur.

[irp]

Tüm hayvanların eşit yaşama koşullarına sahip olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Bunu engelleyen ne yazık ki çoğu durumda insanlardır. Özellikle sokak hayvanlarının barınma ve yemek ihtiyacını karşılaması çarpık kentleşmeden dolayı sık sık engellenmektedir. Tam da bu noktada küçük dostlarımızın bize ihtiyacı olmaktadır. 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü, bildiğimiz fakat kentleşmenin getirdiği koşuşturmaca ve yorgunluktan dolayı unuttuğumuz can dostlarımıza el uzatmamız gerektiğini bize hatırlatan önemli bir gündür.

Soğuk kış günlerinin gelmesiyle küçük ve sevimli dostlarımızın barınma ihtiyacı kat be kat artacaktır. Böylesi günler için evimizde uygulayabileceğimiz basit ve kullanışlı bir barınak yapabilmemiz mümkündür. Aynı zamanda bir kap su ve bir kap yemek ihtiyacını da karşıladığımızda yalnızca tek bir hayvan için bile olsa bir “can”ı kurtarmış oluruz. Doğa, hayvan ve insanın iç içe yaşadığı ve doğal bir denge oluşturduğunu aklımızdan çıkarmamamız gerekiyor. Bu zinciri bozduğumuz taktirde insanoğlunun geleceği ve şu “an”ı tehlike altına girmesi “an” meselesidir. Unutmamamız gerekiyor ki hayvanlar, halk sağlığı ile özdeşleşmektedir. Dolayısıyla doğal denge ve onun ihtiyaçlarını elden bırakmamak gerekmektedir.

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu