Instagram takipçi satın al
Hayvanlar AlemiListeler

Sokak Kedileri için Hayatı Kolaylaştırmak Mümkün

Sokak kedileri için hayatı kolaylaştırmak aslında hepimizin insanlık borcudur. Sokak kedileri için neler yapabiliriz bunları sizin için hazırladık.

istanbul temizlik şirketi

Kontrolsüz çoğalmadan dolayı sokaktan bir çok kedi yaşamaktadır. Sokak kedileri için yapmamız gereken şeylerin başında öncelikle kısırlaştırma gelmektedir. Hem sağlıkları için hem de yavruların sokaklarda hayatlarını kaybetmemeleri için kısırlaştırma önemli bir başlıktır.

Hamile kediler

Sokaktaki hamile kediler doğum zamanları geldiği zaman doğum için kuytu ve sessiz yerleri tercih ederler. Bunlar çoğunlukla apartmanların bodrum katları, yıkık binaların içi ya da arabaların altı olabilir. Mahallenizde hamile bir kedi  varsa ve doğuma yakın ortalıktan kaybolduysa bu mekanlara bakmanızda fayda vardır.

Kediler doğumdan yaklaşık 3 hafta sonra kendi kendilerine gezebiliyor olurlar. Annelerinden süt emerek beslenmeye devam ederler fakat sokaktaki kediler için aynı şey geçerli olmayabilir. Sokaktaki anne kediler de düzgün beslenemediği için yavrularını düzgün besleyemeyebilir. Beslenemeyen yavrular sağlıksız büyür, sağlıksız gelişir ve ne yazık ki bazı yavrular sokakta yaşamına devam edemez.

Hayvan sevgisi ve bu konuda yardımlaşma son yıllarda artış  gösteriyor. Her bireyin bir hayvana daha sağlıklı bir yaşan sunma fırsatı var.  Sokak kedileri için bir kap mama, bir kap su çok önemlidir. Özellikle susuzluğa dayanıksız kediler için sıcak havalarda kapınızın önüne koyduğunuz büyük bir kap su, birçok kedinin sağlığını olumlu yönde etkileyecektir.

Hamile kediler

Kedileri beslemek

Kedileri beslemekten bir sonraki adım onlara yaşam alanı sağlamaktır. Kedi evi yapmanın birçok çeşidi vardır. Köpükten, tahtadan, plastikten kedi evi yapılmarı çok kolaydır. Evinizde üstü kapalı olan herhangi bir malzemenin içine battaniye ve köpük koyarak kullanışlı bir kedi evi yapabilirsiniz. Böylece kedileri hem soğuktan hem de sokaktaki ezilme, zarar görme tehlikesinden kurtarırsınız. Bu kedi evlerini zaman zaman toplu halde gördüğünüz olmuştur. Farkındalık sahibi insanlar bu kedi sitesi diyebileceğimiz oluşumlara hergün mama ve su desteği sağlamaktadır. Bu yardımlar sayesinde yüzlerce hatta binlerce kedinin hayatı kurtarılmaktadır. Yapacağınız bir kap mama ve su yardımı bir kedinin daha sağlığına katkıda bulunacaktır.

Alabileceğiniz uygun fiyatlı yüksek kilogramlı mamalar bulunmaktadır. 15 kilogramlık bir mama  bir kediye ortalama yedi ay yetmektedir. Bu hesapla sokak kedileri için uzun süre kullanabileceğiniz bir mama almak size yüksek  meblağlara mal olmayacaktır.

Kedi sahiplenme ve sahiplendirme

Kedi sahiplenme ve sahiplendirme

Kedi sahiplenme ve sahiplendirmenin sokak hayvanları üzerinden yapılması birçok kedinin yuva bulmasını sağlamaktadır. Bu konuda toplumumuzun  hassasiyeti sayesinde her gün yüzlerce kedi yuva bulmaktadır.  Sokaktan sahiplenilen kediler hayata yeniden başlamış kedilerdir. Hepimizin bildiği gibi evde bir kedinin yaşaması da evdeki bireyler için yeni bir yaşamdır. Evde yaşayan yeni bir can düzeni değiştirir, evin enerjisini değiştirir. Hele ki bu sokaktan sahiplendiğiniz bir cansa gözlerindeki mutluluk sizin de huzurunuz olacaktır.

Sahiplendiğiniz kedinin uyum sağlama süreci uzun olmayacaktır. Kediler bulundukları ortama kolay alışırlar. Kedi bakımına yavaş yavaş alıştıktan sonra vazgeçemeyeceksiniz.

İlginiz Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu