Faydalı BilgilerListeler

Pi sayısı nedir, Ne zaman kullanılmaya başlandı?

Matematik denildiğinde akla gelen birçok sayı ve rakam vardır. Bu rakamların arasında en çok kullanılan ve sabit bir sayı olan pi sayısı efsane olarak günümüze kadar gelmiştir. Birçok ulus tarafından kullanılan ve zaman içinde sayının tam değeri hakkında çok net bir bilgi olmasa da tarih içinde uygarlıklar tarafından çok önemli yerlerde kullanılmıştır.

Pi-sayisi-nedir

Yunan alfabesinden gelen pi sayısı sembol olarak Π şeklinde bir işaret ile gösterilir. Bu harf yunancada çevre kelimesinde kullanılan harf olarak ta bilinmektedir. Yapılan birçok araştırmada kullanılan bu simge ve değeri M.Ö 2000 li yılara kadar dayanan bir geçmişe sahip olduğu gibi mısır pramitlerinin yapımında da bu değerin kullanıldığı söylenmektedir. Uygarlıkların zaman içinde bu değer hakkında fikirleri değişmiş ve bu sayılar tarih içinde bir çok yapı ve mühendislik gerektiren yerde kullanılmıştır.

İlgili Makaleler

Uygarlıklar bu sayıyı değişik şekillerde kullanmışlardır. Örneğin pi sayısı nedir dendiğinde Babiller Π= 3,125, Mısırlı bilim adamları ise Π= 3,1605, Yunanlılar ise bu sayı için Mısırlıların kullanıldığına yakım bir sayı olan Π= 3,162 sayısını kullanmıştır. Bu sayı için günümüze kadar gelen doğrulukta kullanımına M.S. 500 gibi bir yılda bulundu. Bu yılda pi sayısı olarak 3,1415929 sayısı kullanıldı. Yıllar içinde bu sayının virgülden sonra gelen rakamları için bilim adamları ve matematikçiler uğraş verdi. İranlılar virgülden sonra ilk 16 basamağı, Almanlar ise daha sonra virgülden sonra 20 basamağı buldular. Şimdiki teknolojide pi sayısının değeri için sonsuzlukta bir yerde sözü kullanılıyor olsa da bu rakamın büyüsüne kapılan Çinli Luo Chao virgülden sonraki 68.000 farklı rakamı ezbere bildiği için Guinness rekorlar kitabına girmeye hak kazanmıştır.

Şimdiki teknolojide pi sayısının değeri için sonsuzlukta bir yerde sözü kullanılıyor olsa da bu rakamın büyüsüne kapılan Çinli Luo Chao virgülden sonraki 68.000 farklı rakamı ezbere bildiği için Guinness rekorlar kitabına girmeye hak kazanmıştır. Pi sayısının yıllar içinde virgülden sonra gelen rakamların son bulduğu yeri bulabilmek için çok uğraşılsa da sonsuzluğun sayısı olan pi sayısı nedir cevabını 2 trilyon 700 milyar kadar olan rakamla ünlü Fabrice Bellard tarafından bulmuştur. Bu kadar sayıyı bilgisayara yazabilmek için oldukça büyük bir hafıza sistemine sahip olması gerekiyor.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu