HaberlerKimdir?ListelerÜnlüler

Shahrukh Khan Kimdir? Hayatı

Shahrukh Khan Kimdir?

Shahrukh Khan Kimdir?

Hint sinemasına yaptığı katkılarla bilinen ve dünyaca ünlü birçok filmde rol alan, birçok ödülün sahibi olan aktörlerden birisidir.

Shahrukh Khan’ın Hayatı

Dünyaca sevilen aktör Shahrukh Khan, 2 Kasım 1965 yılında Hindistan’da dünyaya gelmiştir. Nakliye şirketi sahibi bir babanın oğlu olan Shahrukh Khan’ın annesiyse, sulh mahkemesi hakimidir.

Başarılı bir öğrencilik geçiren ünlü aktör, aynı zamanda hokey, kriket ve futbol gibi spor oyunlarında da göstermiş olduğu başarıyla da bilinmektedir.

Sinemaya Girişi

Sinemaya Girişi

1988 yılında farklı dizilerde rol alarak sinema ve dizi kariyerine il adımı atan Shahrukh Khan, geçen süreç içerisinde daha fazla sevilmeye ve daha fazla dizi ve sinemada rol almaya başladı.

Deewana adlı filmle ilk ödülünü alan Shahrukh Khan, bu filimle birlikte film fare best male debut award ödülünü kazanmıştır. Daha sonra Darr ve Baazigar adlı yapımlarda rol alarak,tüm eleştirmenlerden tam not almayı başardı.

12 Aralık 2014 tarihinde,oyunculuk kariyerinin en büyük başarılarından birine imza attı. Dilwale Dulhania Le Jayenge adlı filmle  rol aldığı arkadaşı Kajol ile büyük bir başarı yakaladı ve sonrasında tam 12 filmde bir araya gelip, bunların 7’sinde baş rolü paylaştılar. Muhteşem uyumları ikisine de başarıyı getirmişti.

Shahrukh Khan’ın hayatı boyunca birçok ödül aldığı bilinmekte olup, bunlardan birisi de en iyi erkek oyuncu ödülü olmuştur. Bollywood ödüllerine tam tamına 226 kez aday olan Shahrukh Khan, aday gösterildiği ödüllerden 207 tanesini alarak büyük bir başarı göstermiştir. Başarılarla dolu Shahrukh Khan’ın hayatı aynı zamanda 29 kez aldığı en iyi erkek oyuncu ödülü ile,tamamen değişmeye zirveye tırmanmasına neden olmuştur.

Dünyanın En Büyük Film Starı

Bollywood’a diğer Khan’lardan geç katılmasına rağmen yakaladığı başarıyla, Los Angeles Time dergisi onu “Dünyanın en büyük film starı” olarak tanımlamıştır. Ayrıca Hindistan film sektörüne sunduğu katkılar nedeniyle Hindistan devleti tarafından da “Padma Shri” ödülüne layık görülmüştür.

Çocukların eğitimine önem veren Shahrukh Khan, yaptığı yardımlar nedeniyle UNESCO tarafından ‘Pyramidecon Darni’ ödülüne layık görülmüştür.

Shahrukh Khan’ın hayatı sinema tarihindeki en iyi ödüllerle geçerken, bundan sonraki yapacağı çalışmalar sinema severler tarafından merakla beklenmektedir.

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu