Haberler

Kazakistan Başkentinin Yeni Adı Nursultan Oldu

Bugüne kadar Dünya üzerinde şehir isim değişiklikleri çok nadir olmuştur. Özellikle konu başkent olunca biraz daha hassaslaşıyor. Bu konuda ilginç bir haber Kazakistan’dan geldi. Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in yemin töreni esnasında sunmuş olduğu başkent isim değişikliği önerisi kabul edildi. Bu doğrultuda alınan karara göre Kazakistan Cumhuriyeti’nin başkentinin ismi artık Astana değil.

Başkentin Yeni Adı Nursultan Olarak Belirlendi

Kazakistan’da üst düzey yetkililer tarafından alınan karara göre başkentin yeni adı Nursultan oldu. Bu karar ise Kazakistan Parlamentosunda senato ve meclisin toplanmasının ardından verildi. Yeni Cumhurbaşkanı Kasım Cömert’in isteği doğrultusunda masaya yatırılan teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

İlgili Makaleler

Karar Halk Kesiminde Tartışılıyor

Kazakistan başkentinin adı Nursultan ilan edilmesinin ardından karara karşı çıkan bir kesim ortaya çıktı. Başkent isminin değişmesine tepki gösteren kişiler küçük bir topluluk olarak da olsa karara karşı çıktıklarına dair bir gösteri düzenlediler.

Kazakistan Cumhuriyeti’nin 78 yaşındaki ilk Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ise adının ülkenin başkentine verilmesi kararına yönelik henüz bir açıklamada bulunmadı. Ancak bu jesti takdir etmesi ve yeni Cumhurbaşkanına teşekkürlerini iletmesi bekleniyor.

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu