Faydalı BilgilerKimdir?Listeler

Selda Bağcan Kimdir? Selda Bağcan’ın Hayatı

Selda Bağcan Kimdir? Selda Bağcan’ın Hayatı

Selda Bağcan Kimdir? Selda Bağcan’ın Hayatı

Selda Bağcan kimdir? Sorusuna 4 kelime ile cevap verecek olursak; politik aktivist, besteci ve şarkıcı şeklinde tanımlayabiliriz.  1948 yılında Muğla’nın Menteşe ilçesinde doğan Selda Bağcan, öğretmen bir anne ve veteriner hekim bir babanın kızıdır. Selda Bağcan henüz 1 yaşına girmeden anneve babasının Van’a tayini çıkması nedeniyle, Van’a yerleşmek zorunda kaldılar.

10 yaşında iyi düzeyde gitar çalmayı öğrenen Selda Bağcan, 1971 yılında Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Üniversitenin son senesinde amatör müzik yapmaya başlayan ünlü şarkıcı, Erkan Özerman’ın katkılarıyla ilk 45 lik plağını çıkararak, profesyonel müzik hayatına geçiş yapmıştır. İlk 45 lik plağının ardından büyük bir üne kavuşan Selda Bağcan, o tarihten sonra yurt içinde ve yurt dışında birçok konsere katılmış ve isminden daha fazla söz ettirmeyi başarmıştır.

Ödüllere ve Etkinliklere Doymayan Sanatçı

Ödüllere ve Etkinliklere Doymayan Sanatçı

1972 senesinde ise Bulgaristan’daki Altın Orfe Estivali’ne Dış İşleri Bakanlığı’nın görevlendirilmesi ile Türkiye’nin temsilcisi olarak katılmıştır. Cumhuriyet Halk Partisi’nin yurtdışındaki örgütü olan Halkçı Devrimci Federasyonu ile birlikte Alman Sosyal Demokrat Parti’nin ortaklaşa düzenlediği festivallerde, 1979 ve 1980 yıllarında farklı etkinliklere sessanatçısı olarak katılmıştır. 

Yasaklar ve Yurtdışı Ödülleri

Yasaklar ve Yurtdışı Ödülleri

1981 ve 1984 yılları arasında 1980 darbesinin de etkileri ile, 3 defa Metris ceza evinde hapse atılmıştır. 1980’de 1987 yılları arasında pasaport verilmeyen Bağcan, bu nedenle Avrupa’da düzenlenen festivale davet edildiği halde gidemedi. Ancak festivali düzenleyen alman komitesi Bağcan’ı onurlandırmak için, bir şarkısına festival plağında yer vermiştir. Bu festival plağında yer alan şarkıların birçok ülkenin radyosunda çalınmasından sonra dünya genelinde üne kavuşan Selda Bağcan, birçok ülkede konserlere davet edilmiştir.

Almanya’da faaliyet gösteren bir kadın vakfının ısrarları üzerine, 1987 yılında pasaport verilen Bağcan yurt dışına giderek, aylarca başta Almanya olmak üzere batı Avrupa ülkelerinin bir çoğunda konserlerde çıkmıştır. Hollanda’dan 1990 yılında aldığı davet ile konsere giden ünlü sanatçı, buradan sonra İsrail’e giderek, düzenlenen bir festivalde konser verip televizyon programlarında çıkmıştır.

Kudüs Festivali’ne ise 2002 yılında katılan Bağcan, tarz olarak protest müziği benimsemiş sanatçılardan birisidir. Kendi bestelediği şarkılarının yanı sıra anonim olmuş çok eski müzikleri de sıklıkla okuyan Selda Bağcan, Majör Müzik Yapım şirketinin yöneticilik görevini üstlenmiştir. 

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu