Faydalı BilgilerListeler

Propolis Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır, Propolisi Nereden Alırız?

istanbul temizlik şirketi

Propolis Faydaları Nelerdir

Propolis Faydaları Nelerdir

Propolis Nedir?

Arılar bal üretirken çeşitli bitkilerden enzim toplarlar. Arıların bitki ve ağaçlarların kabuklarını çiğnemesi sonucu elde ettikleri macuna propolis denir. Propolis aslında çok eski çağlardan bu yana bilinen bir maddedir ve ağız ve vücut yaralarının iyileşmesi için kullanılan ilaç etkisi yaratan arıların ürettiği bir karışımdır. Kelime kökü olarak yunanca olan propolis polis-şehir anlamında gelir. Propolis arıların bal üretirken ağaç kabukları ve bitkilerden aldıklarını çiğnemesi sonucu elde ettiği macunu enzim ile zenginleştirmesi ile oluşur.

17. yy’da ilaç olarak kullanılan bir madde olan propolis günümüzde eskisi kadar olmasa da kullanılıyor. Günümzüde kullanımının azalmasının nedenleri arasında aslında ilaç sanayisinin gelişmesiyle antibiyotik ilaçların içilmesidir. Eski yıllarda günümüzdeki antibiyotiklerin iyileştirici görevini propolis görmekteydi. Ancak günümüzde de kullanım alanı genişleyen propolis kozmetik sektöründe, gıda ürünlerinde ve diş temizleme iplerinde de kullanılmaktadır.

Propolisin Faydaları Nelerdir?

Propolisin en önemli faydası; mikrop kırıcı etkisi ve iltihap giderici olmasıdır. İmmün sistemini de uyararak antikanserojenik etki  göstermektedir. Zaten bal iyi bir antioksidan kaynağı iken propolis antioksidan açısındna baldan daha iyi bir kaynaktır. Spektrum içeren antibiyotik olan propolis vücuttaki zararlı maddelerin direnç göstermesini azaltır ve yararlı bakterilere karşı olumsuz bir etki de yapmaz.

İyi Bir antibiyotik kaynağıdır; Doğamızda bulunan en iyi antibiyotik kaynaklarından olan propolis vücudumuz için oldukça yararlı amino asit içerir. 38 değerli bioflavonidi içerir ve vitamin değerli yüksektir.

Ağız İçi Yaraları İyileştirir; Propolis ağız ve boğaz mukozasında oluşan rahatsızlıklar için oral olarak ya da gargara şeklinde kullanılabilir. 2005 yılında yapılan bir araştırmaya göre propolisin diş eti iltihabı hastalığı için tedavi edici etkisi olduğu tespit edilmiştir.

Propolisin Diğer Faydaları; 

  • Sedef hastalığının iyileşmesine etki ederi
  • Mantar oluşumunu engeller.
  • Soğuk algınlığını iyileştirme özelliği vardır.
  • Propolisler şampuana eklenerek saç kepeğini azaltır ve daha sağlıklı saçların oluşmasına etki eder.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklara karşı korur.
  • Ülseri iyileştirici etki gösterir.
  • Deri enfeksiyonlarına karışı faydalıdır.
  • Ağız kokususunu giderir.
  • Diş çürüklerine iyi gelir.

Propolis Nasıl Kullanılır?

Çam şişe içerisinde bulunan propolis günlük olarak 2 gram tüketilmesi yeterlidir. Propolis oral olarak 1 çay kaşığı tüketilebilir. Ağız yaraları için kullanırken; 1 tatlı kaşığı propolisi yarım litre suyun içine ilave ederek karıştırın. Elde etiğiniz sıvıyı ağız içine alarak gargara yapabilirsiniz.

Toz Olarak Kullanımı

Propolisin kullanım şekillerinden diğeri toz olarak kullanımıdır. Propolis tozunu 1 tatlı kaşığı olarak yoğurt ya da bala ilave ederek tüketebilirsiniz.

Deri üzerinde kullanım İçin; Egzama ya da sedef hastalığında sorunlu bölgeye propolis uygulayabilirsiniz. Bal ve propolisi karıştırarak sorunlu olan bölgeye sürüp yedirin.

Propolisi Nereden Alırız?

Propolise ulaşmak günümüzde oldukça kolaydır. Propolisi aktarlarda veya büyük marketlerde ulaşabilirsiniz. Ayrıca internet üzerinden satış yapan bal üreticilerinden de propis almak mümkündür.

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu