Faydalı BilgilerListelerSağlık

Göğüs Sarkması Nasıl Önlenir? Bu Bilgileri Sakın Kaçırmayın!

Göğüs sarkması nasıl önlenir? Göğüs sarkması için ne yapılır?

Göğüs sarkması özellikle büyük göğüslü kadınların karşılaştığı en yaygın problemlerden biridir. Her kadın diri ve dik göğüslere sahip olmayı ister ve bu uğurda büyük paralar ile bıçak altına yatmayı göze alır.

Göğüsleriniz sarkmaya başlıyorsa endişelenmeyin. Göğüs sarkmasını önlemek için uygulanması gereken birçok doğal, etkili ve ucuz yöntem bulunmaktadır. Bu konuda başarılı olmak için yapmanız gereken tek şey istikrarlı olmak.

Göğüs sarkması tıp dilinde meme pitozu olarak bilinir ve sarkma süreci kadının hayatının bir aşamasında başlar.

Genellikle yetişkinlikte, menopozda ve büyük göğüslere sahip olan kadınlarda görülme sıklığı daha fazla olmasının yanı sıra yaşı küçük olan kadınlarda ya da kızlarda da nadiren ortaya çıkabilmektedir. Bu konuda unutulmaması gereken bir nokra ise, göğüs sarkmasını önlemek tedavi etmekten daha kolaydır.

Göğüs sarkmasının nedenleri nelerdir?

Göğüs sarkmasının nedenleri nelerdir?

Yaşlanma

Göğüslerdeki sıkılığın azalmasında yaş önemli bir faktördür. Göğüs sarkmasının en belirgin ve sık nedeni yaşlanmaya bağlı olarak cildin elastikiyetini kaybetmesidir. Göğsün büyük olması önemli değil, ancak sağlıklı ve etkili tutmak için sıkı ve düzgün şekli olan göğse sahip olmak önemlidir. Genellikle 30’lu yaşların sonlarında cilt gevşemeye başlar ve yaşlanmanın doğal bir belirtisi olarak göğüslerde sarkma meydana gelir.

Hamilelik ve emzirme

Yapılan araştırmalara göre kadının hamilelik döneminde özellikle göğüslerinin sarktığı kanıtlanmıştır. Ayrıca göğüs dokuları emzirirken gevşer ve bu nedenle göğüsün sıkılığı ve şeklini kaybeder.

Hastalık

Bazı hastalıkların bir sonucu olarak göğüs sarkması meydana gelebilir. Meme kanseri veya tüberküloz gibi hastalıklar solunum yolları hücrelerinin ve iç organlarının yapısını önemli ölçüde zayıflatmaya neden olur. Bu nedenle göğüs sarkmaya ve sıkılığını kaybetmeye başlar.

Diyet ve yaşam tarzı

Aşırı miktarda nikotin, alkol ve gazlı içeceklerin tüketimi cildin erken yaşlanmasına ve hücresel yapının zayıflamasına neden olur. Bu nedenle bu zararlı ajanlar göğüslerin elastikiyetini kaybetmesine ve sarkmasına yol açar.

Çoklu gebelikler

Çoklu gebelik göğüs sarkmasının diğer nedenlerinden biridir. Hormonal değişiklikler her hamilelikte süt kanallarını küçültür ve genişletir. Bunun sonucunda ise göğüslerdeki dokuların sarkması meydana gelir. Ayrıca hamilelik öncesi ve sonrası hızlı kilo değişiklikleri de göğüslerde sarkmaya neden olabilir.

Göğüs sarkmasının diğer nedenleri ise aşağıdaki faktörlerdir:

  • Kollajen eksikliği
  • Östrojen eksikliği
  • Yerçekimi
  • Yüksek vücut kitle endeksi
  • Daha büyük göğüslere sahip olma
  • Menopoz
  • Hızlı kilo kaybı ve ardından kilo alımı
  • Sigara kullanımı
  • Sütyen giymemek veya uygun olmayan sütyen kullanımı

Göğüs sarkmasını önlemenin doğal yolları

1- Buz masajı

Buz, cilde temas ettiğinde dokular büzülmeye meyilli bir hale gelir. Yapılan bir araştırmaya göre soğuk su, kasları sıkılaştırarak daha sert bir hale getirdiği kanıtlanmıştır. Ayrıca buz masajı, cildin sıkılaşmasına ve kaslardaki acıyı hafifletmeye olanak sağlar.

Birkaç tane buz küpünü 1-2 dakika boyunca dairesel hareketlerle göğüslerinizin üzerine masaj yaparak sürünüz. Ardından göğüslerinizi havlu ile kurulayın ve sıkı bir sütyen takarak 30 dakika boyunca rahat bir pozisyonda sırt üstü yatınız. Göğüslerinizdeki sarkmayı önlemek için bu yöntemi günde birkaç kez uygulayınız.

2- Zeytinyağı

Göğüslerinize zeytinyağı ile masaj yapmanız göğüs sarkmasını önler ve daha sıkı göğüslere sahip olmanıza yardımcı olur. Zeytinyağının içerisinde bulunan antioksidan ve yağ asitleri serbest radikallerin verdiği zararları önler. Ayrıca zeytinyağı cildinizi besler ve cilt dokusunu geliştirir.

Zeytinyağı ve biberiye yağı birleştirildiğinde kolajen üretimini artırarak cildi sıkılaştırılır.

Avuçlarınızla zeytinyağını yukarı yönde göğüslerinize sürünüz. Kan dolaşımını hızlandırmak ve cilt hücreleri oluşumunu teşvik etmek için zeytinyağını 15 dakika boyunca masaj yaparak göğüslerinize uygulayınız. Gözlerinizdeki sarkmayı etkili bir şekilde önlemek için bu uygulamayı günde dört beş kez tekrarlayınız.

Ayrıca badem yağı, jojoba yağı ve avokado yağı da vücudunuza besin maddeleri sağladığı için bu yağlarla masaj yapmak oldukça yararlı ve etkili olacaktır.

3- Yumurta sarısı ve salatalık

Salatalık, cilt sıkılaştırma özelliğinden dolayı birçok yüz maskesinde yaygın olarak kullanılan bir sebzedir. İçeriğinde beta karoten bulunan salatalık, erken yaşlanmayı önler.

Yumurta sarısı, vitamin ve protein içeriği sayesinde cildi iyileştirir ve serbest radikal hasarını onarır.

Salatalık ve yumurta sarısını kıvamlı bir macun haline gelene kadar karıştırınız. Hazırlamış olduğunuz bu macunu 15 dakika boyunca göğüslerinizin üzerine masaj yaparak sürünüz. 5-10 dakika kadar bekledikten sonra göğüslerinizi soğuk su ile yıkayınız.

4- Yumurta beyazı

Sadece yumurta sarısı değil aynı zamanda yumurta beyazı da cilt sıkılaştırma ve besleyici özelliğine sahiptir. Yumurta beyazının içerisinde bulunan hidro lipidler cildinizdeki gevşek olan dokuların sertleşmesine yardımcı olur.

Yumurta beyazını kıvam alıncaya kadar çırpın ve göğüslerinizin üzerine sürdükten sonra 30 dakika kadar bekletiniz. Ardından göğüslerinizi soğuk su ile durulayınız.

Diğer yandan, çırptığınız yumurta beyazının içerisine bir çay kaşığı lor peynir ve bal ekleyerek bir maske hazırlayınız. Hazırladığınız maskeyi göğsünüze uygulayın ve 20 dakika kadar bekledikten sonra soğuk su ile yıkayınız.

5- Çemen otu

Çemen otu, vitamin ve antioksidanlar bakımından zengindir ve bu sayede göğüsteki deri hücrelerine herhangi bir zarar vermeden sıkılaştırma özelliği sağlar.

2 çorba kaşığı çemen otunun içerisine bir miktar su ekleyerek macun kıvamına gelene kadar karıştırınız. Hazırladığınız bu macunu göğüslerinize 15 dakika boyunca dairesel hareketlerle masaj yaparak sürün ve 5-10 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile yıkayınız. Göğüslerinizdeki sarkmayı önlemek için bu uygulamayı haftada 2 kez tekrarlayınız.

Diğer yandan, 10 damla E vitamini yağının içerisine çemen yağı ilave edin ve bu karışımı göğsünüze uyguladıktan yarım saat sonra soğuk su ile yıkayınız. Bu karışımı göğüslerinize haftada bir kez sürünüz.

Bir başka seçenek ise, yoğurt ve çemen otunu karıştırıp göğüslerinizin üzerine hafifçe masaj yaparak sürünüz. Yoğurt laktik asit, kalsiyum, çinko ve B vitamini ile zengin olduğu için hücre büyümesini iyileştirir, cildi nemlendirir ve yeniler. Yoğurdun içerisinde bulunan çinko, büzücü özelliği ile gözenekleri sıkılaştırır ve göğüslerinizin sarkmasına izin vermez.

Göğüs sarkmasını önlemenin doğal yolları

6- Nar

Nar, yaşlanma karşıtı bir meyve olduğu için gerek suyunu içmeniz gerekse kabuğunu kullanmanız cilt ve genel sağlığınız için mükemmel etkilere sahiptir. Nar kabuğunu göğüslerinize uygulamanız hem sarkmayı önler hem de vücudunuzun daha genç kalmasına olanak sağlar.

Nar kabuğunu ezin ve birkaç damla hardal yağı ekleyerek macun kıvamına gelene kadar karıştırınız. Hazırladığınız bu macun kıvamlı karışımı göğüslerinizin üzerine 5-10 dakika boyunca masaj yaparak sürünüz.

Diğer yandan, her gün iki üç dakika boyunca nar çekirdeği yağını göğüslerinize sürebilirsiniz.

Alternatif olarak, kurutulmuş nar kabuğunu ve 4 çay kaşığı hint leylak yağını karıştırınız. Hazırladığınız karışımı biraz ısıttıktan sonra göğüslerinize masaj yaparak sürünüz.

7- Shea yağı

Shea yağı, göğüs sıkılaştırmak için kullanılan doğal ve etkili yağlardan sadece bir tanesidir. Bu etkili yağ, antioksidan ile E vitamini bakımından zengin olduğu için cilt dokusunu sıkılaştırır ve serbest radikallerin yaptığı hasarı iyileştirir.

Bir miktar shea yağını 15 dakika boyunca yukarı yönde göğüslerinize masaj yaparak sürünüz. Yaklaşık 10 dakika beklettikten sonra soğuk su ile göğüslerinizi yıkayınız. Etkili sonuçlar elde etmek için bu uygulamayı haftada 3 kez 4 kez tekrarlayınız.

8- Badem yağı ve süt kreması

Badem yağı, güçlü nemlendirici özelliği sayesinde cildin viskoelastik özelliğini korur. Ciltteki nem eksikliği cildin gevşemesine ve göğüslerinizde sarkmaya neden olabilir. Badem yağı, cildin beslenmesini sağlar ve nem oranını dengeler.

Badem yağı gibi süt kreması da cildi nemlendirir, daha esnek ve sağlıklı bir hale getirir.

4 çorba kaşığı süt kremasını 2 çorba kaşığı badem yağı ile karıştırın ve hazırladığınız bu karışımı yavaşça göğüslerinize masaj yaparak sürünüz. Göğüslerinizdeki nemi artırmak ve sarkmayı önlemek için bu karışımı haftada 3-4 kez uygulayınız.

Badem yağı elinizde bulunmadığı zaman aynı şekilde hindistancevizi yağını da göğüslerinize uygulayabilirsiniz.

9- Göğüs sarkmasını yüzme egzersizi ile engelleyin

Yüzme egzersizi ileri ve geri vuruş hareketlerini içerdiği için göğüsleri tutan kasları sıkılaştırır ve göğüslerinizin arzu ettiğiniz sıkılığa ve güzelliğe kavuşmasına olanak sağlar. Ayrıca yüzme egzersizi, daha fazla kas inşa eder ve aynı zamanda yağ yakmaya da yardımcı olur.

Düzenli olarak günde yarım saat yüzme egzersizini yaptığınızda birkaç hafta içerisinde göğüslerinizdeki sarkmanın kaybolduğunu fark edeceksiniz.

10- Zencefil ile kalori yakın ve göğüslerinizin sarkmasını önleyin

Zencefil, metabolizmanızı düzenler ve metabolik sistemdeki artışla daha fazla kalori yakılmasına yardımcı olur. Bu kalori yıkılmasının ardından yağın vücuttan atılması kolaylaşır.

Bir bardak suyun içerisine bir çay kaşığı rendelenmiş zencefili koyun ve 10 dakika boyunca kaynatınız. Ilıdıktan sonra süzdüğünüz zencefil çayının içerisine bir tatlı kaşığı bal ekleyin ve her gün en az iki üç bardak zencefil çayını içiniz.

Göğüs sarkmasını önlemenin doğal yolları

11- Uçucu yağlar

Uçucu yağlar, bitkilerin özünden elde edilir. Bazı esansiyel yağlar cildi sıkılaştırma yeteneğine de sahiptir. Nane yağı, limon otu yağı, selvi yağı, havuç yağı ve rezene tohumu yağı cildin elastikiyetini korumaya yardımcı olan yağlardan bazılarıdır.

Günde 1 kez bu uçucu yağlardan herhangi birini göğüslerinizin üzerine ve etrafına masaj yaparak sürünüz.

Not: Saf olan uçucu yağlar cildi yakabilecek kadar güçlüdür. Bu nedenle bu yağları uygulamadan önce taşıyıcı yağlardan biri ile seyreltmeniz gerekir. Çoğu durumda sadece iki damla uçucu yağ yeterlidir.

12- Kuşkonmaz

Kuşkonmaz bitkisi önemli ölçüde antioksidan bileşikler içerir ve ayurveda tıbbında çeşitli hastalıkların tedavisinde yaygın olarak kullanılır.

Bir yemek kaşığı kuşkonmaz bitkisini ılık suyla karıştırarak sabah ve akşam tüketebilirsiniz. 3 ay boyunca düzenli olarak tükettiğiniz takdirde göğüslerinizin her geçen gün bir önceki günden daha sıkı ve daha seksi hale geldiğini fark edeceksiniz.

13-Yeşil çay ile sağlıklı kilo verin

Yeşil çayın yağ yakıcı özelliği olduğu herkes tarafından bilinir, bu nedenle yeşil çayı günlük diyetinize ekleyerek daha fazla kalori yakmayı hedefleyebilirsiniz. Yeşil çayın bileşiminde yer alan kateşinler vücudunuzdaki yağ birikimini önler ve vücudunuzun sıcaklığını artırarak fazla yağın yakılmasına katkıda bulunur.

Yeşil çay düzenli olarak tüketildiği takdirde aynı zamanda obezite gibi sağlık probleminin önüne geçerek obezite ile ilişkili olan diğer sağlık problemlerinin de önlenmesine katkıda bulunur. Yeşil çay tüketmek veya yeşil çay takviyelerini kullanmak aynı zamanda tüm vücudunuzda genel sağlık açısından da son derece önemlidir.

14-Aloe vera

Aloe vera, cilt hücrelerinin sıkılaştırılmasında son derece etkili bir bitkidir. Aynen yeşil çay da olduğu gibi yüksek derecede içerdiği antioksidanlar sayesinde vücudunuzdaki yaşlanmadan sorumlu olan serbest radikallerin etkilerini minimize eder.

Aloe vera aynı zamanda cildinizdeki kolajen üretimini teşvik ettiği için cildinizde elastikiyet sağlar ve yaşlanma karşıtı özelliği sayesinde cildinizin daha erken kırışmasına engel olur.

Bu amaçla bir miktar aloe vera jeli alın ve 4-5 dakika boyunca dairesel hareketlerle göğsünüze masaj yapınız. Bir süre daha göğsünüzde kaldıktan sonra durulama işlemine geçebilirsiniz.

15-Göğüs sarkmasını önlemek için tahta pozisyonu egzersizi

Bu egzersizi uygulamanız göğüs kaslarını güçlendirir ve çekirdek kaslarınızı sıkılaştırır.

Nasıl yapılır?

Midenizin üzerine uzanın ve dirseklerinizi yere bırakacak şekilde omuz seviyesinde tutunuz.

Ayak parmaklarınızın ucuna doğru bastırarak tüm vücudunuzu yukarı doğru kaldırıp aşağıya doğru indiriniz. Bu egzersizi uygularken dikkat etmeniz gereken şey vücudunuzun omuzdan ayaklara kadar düz bir şekilde olması gerektiğidir. Egzersizi 20 saniye boyunca tekrarlayın ve rahatlama pozisyonuna dönünüz.

16-Yay pozisyonu ve Göğüs Sarkması

Yay pozisyonu, elleri ve bacakları uzatarak uygulandığında göğüs etrafındaki kasların güçlenmesine olanak sağlar. Göğüs kaslarının güçlendirilmesi ile birlikte vücudun enerjisi de artar.

Nasıl yapılır?

Sırt üstü pozisyona gelin ve ellerinizle ayaklarınızı yere sabitleyerek vücudunuzu yay şeklinde kaldırınız. Yay pozisyonunu alırken derin nefes alıp verin ve bu pozda 10-15 saniye kadar kaldıktan sonra tekrar eski pozisyonuna dönünüz. Göğüs sarkmasını önlemek için bu egzersizi 5-10 kez tekrarlayınız. Dikkat edilmesi gereken nokta ise, egzersiz yaparken kaliteli bir spor sütyen takmaktır. Aksi takdirde kaliteli sütyen giymediğiniz de durum daha da kötüleşerek kalıcı göğüs hasarına neden olabilir.

17- Savaşçı pozisyonu egzersizi

Bu egzersizde vücudunuzu “T” harfine benzeme pozisyonuna getiriniz. Vücudunuzu düz tutarak ellerinizi başınızın üstüne doğru uzatıp birleştirin ve öne doğru eğilirken tek bacağınızı ellerinizin tam tersine doğru uzatınız. Bu pozisyonu uygularken elleriniz ve tek bacağınız aynı çizgide olacak şekilde T harfi pozisyonunu alınız. Bu pozisyona geldiğinizde derin nefes alın ve birkaç saniye boyunca bekledikten sonra diğer bacağı kaldırarak egzersizi tekrarlayınız.

18-Tekne pozisyonu

Bu egzersizi uygularken vücudunuzun tekne şeklini almasını sağlayınız. Kalçanızın üzerine oturun ve ellerinizi dizlerinize paralel olacak şekilde uzatarak bacaklarınızı kaldırınız ve gövdeniz ile “V” şeklini almaya çalışınız.

Bu egzersiz göğüs kaslarınızın sıkılaşmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kol ve bacak kaslarını da çalıştırır.

19- Keçe pozu egzersizi

Yüzüstü jimnastik minderinin üzerine uzanın ve kollarınızı kalçanızın üzerine birleştirerek vücudunuzla bacaklarınızı aynı anda yukarıya doğru kaldırınız.

Bu egzersizi uygularken diz kapaklarınızı, kalçanızı ve omuzlarınızı sıkarak yukarıya doğru çekmeniz oldukça önemlidir. Egzersiz pozisyonunu aldığınızda 5 defa nefes alıp verin ve rahatlama pozisyonuna geçiniz. Bu egzersizi uygulamanız göğüs sarkmasını önlemenin yanı sıra adet krampları için de oldukça etkilidir.

20- Duvar pozisyonu

Vücudunuzu düz tutarak duvara ellerinizi yaslayınız. Kollarınızı omuz hizasında gergin bir şekilde duvara yasladıktan sonra dirseklerinizi kırarak duvara doğru basınç uygulayınız ve bu pozisyonda birkaç saniye kadar bekleyiniz (şınav hareketi). Ardından tekrar başlangıç konumuna geri dönün ve birkaç saniye kadar bekledikten sonra aynı hareketi tekrar uygulayınız. Göğüs sarkmasını engellemek için bu egzersizi düzenli olarak tekrarlayınız.

21- Göğüs sarkmasını önlemek için yapabileceğiniz önemli ipuçları

Cildinizi nemli tutabilmek için her gün 2 ile 2,5 litre arasında su tüketmeye özen gösterin. Böyle bir miktarda su tüketmek erken yaşlanmayı da kontrol eder.

Yürürken veya otururken doğru bir duruş pozisyonu sağlamanız gerekmektedir. Omurganızın desteklediği bir şekilde duruş sergilemek cildinizi sarkmaya karşı koruyacaktır.

Fırsat buldukça yoga gibi bir egzersiz türünü tercih ediniz. Yoga egzersizindeki bazı duruşlar göğüslerinizi sıkılaştırma da etkili olabilir.

Sarkmış göğüsleri önlemek için beslenme öğününüze omega 6 ve omega 3 içeren besinleri daha fazla ilave etmeye özen gösteriniz.

Göğüs sarkmasını önlemenin başka bir yolu ise, göğüslerinizi yukarıya kaldıran destekli sütyenler giymenizdir. Uzun süre desteksiz sütyenlerin kullanılması göğüslerinizin daha fazla sarkmasına yol açacaktır.

Sarkmış göğüslerin önlenmesinde uyku pozisyonunuzda önemli bir yer teşkil eder. Bu noktada özellikle yüz üstü uyumak yerine sırt üstü yatmanın göğüs sarkmasını önlemeye katkıda bulunacağına söyleyebiliriz.

Bunun yanı sıra, cildinizin önemli bir dostu olan C vitamini bakımından zengin meyve ve sebzelerin tüketilmesi de cildin kolajen üretimini artırarak göğüslerinizdeki esnekliği korumaya yardımcı olur.

22- Sarkmış göğüsleri önlemek için yapmamanız gerekenler

Diyetinizde çok fazla yağ bulunmamasına dikkat ediniz. Diyetinizde çok fazla yağ içeren gıdaları tüketmeniz vücudunuza daha fazla yağ depolanmasına ve göğüslerinizin de daha fazla sarkmasına neden olacaktır. Bunun aksine sürekli diyette olmak veya diyette aşırıya kaçmak da göğüs sarkmasına yol açabilir.

Göğüsleriniz için doğru numarada sütyen seçtiğinize emin olmanız gerekir. Göğüsleriniz için uygun olmayan bir sütyen seçimi cildinizin elastikiyetinin korunmasına yol açar.

Eğer güneşe çıkacaksanız göğüslerinize mutlaka güneş koruyucu bir krem kullanmanız gerekmektedir. Güneş koruyucu kremler cildinizin nemlenmesine katkıda bulunurken, aynı zamanda cildinizin esnekliğini de muhafaza etmeye yardımcı olur.

Son olarak cildin daha kırılgan ve esnekliğini kaybetmesine neden olan sigara gibi tütün ürünlerinden uzak durmalısınız.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu