EDİTÖR BAŞVURU
Tarih

Osmanlı Devleti ve Mercidabık Muharebesi

Osmanlı Devleti ve Mercidabık Muharebesi (Yavuz Sultan Selim Han) 1516

Mercidabık savaşı Yavuz Sultan Selim Han döneminde mısır ordusu ile Osmanlı ordusu arasında olan bir muharebedir.  Mercidabık halep şehrinin 39 km kadar kuzeyinde kilisin güneyinde yer alan bir ovadır. Memluk Şahı ile İran Şahı Osmanlının aleyhine hareket ettikleri için Osmanlı bu savaş kararını almıştır. Önceden Mısır ile Osmanlı arasında dostane bir ilişki vardı. Fakat bu ilişki Orhan Gazi’nin son zamanlarına doğru bozulmaya başladı ve ilk bozuşma fatih sultan Mehmet han zamanında meydana geldi. Çünkü mısırlılar kendi çıkarları için İran Şahı ile bir olup Osmanlının aleyhinde çalışmaya başladılar.

Mercidabık Muharebesi tarihi

Sultan 2. Bayezid Han zamanında bu iki devleti. (Osmanlı – mısır)arası iyice açıldı. Bu meseleler yavuz sultan selim han zamanında da devam edince yavuz sultan selim han harp divanını toplayarak 9 Ağustos 1516 senesinde mısıra karşı savaş kararı aldı. Osmanlı ordusu savaşa hazır edildikten sonra yola çıktı.

Kansu Gevri kumandanlığındaki mısır ordusu 70 bin kader askerden oluşmaktaydı. Mısır ordusunda bulunan bütün askerler zırhlıydı. Her iki ordu da Mercidabık ovasına geldi ve savaş büyük bir şiddetle başladı. Mısır ordusu daha savaşın ilk saatlerinde bozulmaya başladı ve ordu tamamen dağılma noktasına geldi. Ordunun başında bulunan Kansu Gevri ise öldürüldü. Osmanlı devleti savaşı kazanarak zafer ilan etti. Mısır ordusu ise geri çekilmek zorunda kaldı. Kimisi de silah bırakarak Osmanlıya teslim oldu.

Mercidabık savaşından sonra Suriye, Lübnan ve Filistin Osmanlının idaresine geçti. Mısır devletinin de buna karşı koyacak gücü kalmadı. Mısırın idaresinde olan Halep ve Şam ise Osmanlı padişahına mektup yazarak mısır yönetiminden memnun olmadıklarını Osmanlının idaresine girmek istediklerini bildirdiler. Bundan sonra Halep Suriye beylerbeyinin merkezi yapıldı.
Mercidabık muharebesinden sonra Osmanlının eline çok miktarda hazine geçti. Bu hazinenin çoğu mısır komutanı Kansu Gavri’nin şahsına aitti. Kansu Gavri’den sonra Halife 3. Mütevekkil de harp meydanına geldi fakat Osmanlı ordusu tarafından esir alındı. Yavuz Sultan Selim Han onu serbest bırakarak mısıra geri gönderdi. Böylece Mercidabık savaşı Osmanlının zaferi ile noktalandı.

Originally posted 2021-11-19 09:42:52.

İlginiz Çekebilir

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu