Faydalı BilgilerListelerYaşam - insan

Nomofobi Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Nomofobi Nedir? Cambridge Sözlüğü, 2018′ in yılın sözcüğüne eklediği bu kelime  ”Nomofobi” (Nomophobia). Hiç duyanınız oldu mu ? Aslında hem şimdi hem de gelecek zamanda insanlık için büyük bir sorunu ifade ediyor bu kelime. O halde anlamına ve belirtilerine bir bakalım.

Nomofobi Nedir?

Nomofobi, cep telefonundan uzakta kalma korkusudur. Artık telefonlarımız ile bir bütün halindeyiz yanımızda olmadıklarında endişe duyuyoruz hatta korkuyoruz. İşte bu korku birçok psikolojik ve sosyal sorunlara yol açabiliyor. Mesela tiyatro ve sinema gibi telefon kullanımının kısıtlandığı etkinliklerden uzak kalmak Nomofobinin yol açtığı bir sosyal sorundur.

İngiltere’ de 1.000 kişi üzerinden yapılan bir araştırmada, çeşitli anketler ve izlenimler ile telefonundan uzakta kalma korkusu olan kişi sayısı 660 civarında tespit edilmiştir. Bu sayının her yıl arttığı ve günümüz sorunlarından biri haline geldiği belirtiliyor.

Nomofobinin Belirtileri Nelerdir?

Nomofobinin Belirtileri Nelerdir?

  • Telefonun şarjının bitip kapanması, çekmemesi veya arızalanması gibi durumlarda aşırı öfke ve kriz halleri,
  • Telefonun cepte veya çantada olmasına rağmen sürekli orada olduğunu kontrol etme,
  • Telefona herhangi bir bildirim gelmemesine rağmen sık sık telefonun kilidini açıp bakma durumları,
  • Tiyatro ve sinema gibi telefondan uzak kalınan ortamlardan uzak kalma. Telefondan uzak kalmamak için uçak yolcuklarını tercih etmeme,
  • Yolda yürürken veya araba kullanırken sosyal medya hesaplarını kontrol etme

gibi durumlar Nomofobi’ nin başlıca nedenleri olarak sıralanabilir.

Kendinizi Test Edin

  • Cep telefonunuza sürekli bakma ihtiyacı hissediyor musunuz ?
  • Sabah uyandığınızda ilk işiniz telefonunuzu elinize alıp sosyal medya hesaplarınıza girmek mi oluyor ?
  • Telefonunuzun şarjı bittiğinde derin bir ”offff” çekerek hemen telefonunuzu şarja takıp kaldığınız yerden devam ediyor musunuz?
  • Telefon kullanımının kısıtlandığı tiyatro ve sinema gibi yerlerden uzak duruyor musunuz ?
  • Telefonunuzun çaldığını düşünerek sürekli kontrol ediyor musunuz ?

gibi soruları kendinize sordunuz ve cevaplarınız ağırlıklı olarak ”evet” ise Nomofobik olabilirsiniz. Ancak bu durum önüne geçilemez bir durum değildir.

Tedavisi Sizin Ellerinizde

Evinize gittiğinizde telefonunuzun sesini açın ve oturduğunuz yerden uzak bir yere koyun. Alışverişe çıkın. Belli bir sportif faaliyetle uğraşın. Telefonla oynadığınız oyunlar yerine ailenizle veya arkadaşlarınızla tavla, bowling gibi oyunlar oynayın. Sosyal medya hesaplarınıza belirli saatlerde girin. Arkadaşlarınızla mesajlaşarak sohbet etmek yerine zaman zaman bir araya gelerek sohbet edin. Kısacası telefonunuz ile aranıza engel koymaya çalışın.

Uzman hekimlerden psikolojik destek almanız da yararınıza olacaktır.

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu