Faydalı BilgilerSağlık

Goji Berry Nedir? Goji Berry’nin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Ana vatanı Himalayalar olan Goji Berry yüz yıllardır birçok millet tarafından kullanılmıştır. Çinlilerin 2000 yıldır tükettikleri bu faydalı besin son zamanlarda ülkemiz içinde popüler bir hale geldi. İnsanların sağlıklı bir yaşam ve uzun bir hayat aramalarının ardından alternatif tıpta büyük ilerlemeler kaydedildi. Son zamanlarda adını bu alanda en çok duyuran Goji Berry‘nin birçok konuda faydası bulunuyor.

Goji Berry’nin Faydaları

Ülkemizde daha çok kurt üzümü olarak bilinen Goji Berry, içerisinde barındırdığı mineraller ve vitaminler sayesinde çok faydalı bir meyvedir. İçerisinde zengin miktarda lif, protein kalsiyum, sodyum demir ve C vitamini barındırır.

Spor ve Diyet

İçerisinde bulundurduğu 19 farklı Amino asit ve Protein sayesinde kaslarınızın büyümesine olanak tanır. Diyet dönemlerinizde yağ yakmanızı hızlandıracak zengin lif ile doludur. Tokluk hissi verdiğinden bu süreç içerisinde açlık yaşamayacaksınız. Bu dönemlerinizde aralarda tüketeceğiniz Goji Berry çok faydalı olacaktır.

Göz Sağlığı

Goji Berry içerisinde barındırdığı, A vitamini, zeaksantin, beta karoten gibi göz sağlığınızı koruyan vitamin ve minerallerle doludur. Yaşlanmaya bağlı göz bozukluklarına yakalanma riskini azaltır. Katarak oluşumunu önlediği gibi göz sağlığınızı da düzene sokar. Bunlara ek olarak göz hücrelerinin artmasını ve bu hücrelerin korunmasını da sağar.

[irp]

Ruh Sağlığı

Depresyona ve Aksiyete bozukluğu gibi ruhsal bozukluklara iyi gelir. Eski dönemlerde Çinli rahipler yaşam kalitesini ve enerjisini arttırdığı için bu tür sorunlarda Goji Berry tüketimine önem verirlermiş.

Kanser Hastalıkları

Serbest radikallere karşı savaşır ve verdikleri hasarı en aza indirir. Düzenli olarak tüketildiğinde kanser hastalıklarına karşı önemli bir direnç sağlar. Goji Berry‘i günlük yaşantınızda tüketmeniz kanser hastalıklarına yakalanma riskinizi azaltacaktır.

Cilt sağlığı

Serbest radikallerin neden olduğu ciltte yaşlanmaları önler ve buna bağlı olarak cilt kanserine yakalanma riskinizi azaltır. Yaşlanmayı azaltarak sağlıklı bir cildinizin oluşmasını sağlar.

Soğuk Algınlığı ve Solum Yolları Hastalıkları

İçerisin de barındırdığı bol C vitamini solunum yolları enfeksiyon’unu önler. Astımı olan insanlarda kriz anların daha rahat geçmesini sağlar. Bronşite karşı da oldukça etkilidir ve hastalıktan daha çabuk kurtulmanızı sağlar. Soğuk algınlığından kaynaklanan griplere karşı çok etkilidir. Süte karıştırılarak sabah akşam tüketmeniz vücudunuzun hastalığa karşı direncini artıracaktır.

Kalp Sağlığı

Goji Berry kan dolaşımını hızlandırarak damar tıkanıklığına ve damar çevresinde oluşan plakların oluşmasına engel olur. Kan dolaşımının artmasıyla vücuda sağlıklı bir şekilde oksijen dağılmasına olanak tanır. Kolesterol seviyesini düzene sokar ve kalp krizi riskini düşürebilir.

Goji Berry’nin Zararları

Her şeyde olduğu gibi Goji Berry de çok tüketildiğinde zararlı olabilir. Bu yüzden kararında tüketmekte fayda vardır. Kişinin sağlık durumuna göre yan etkilerde göstermektedir. Bunlardan bazıları; Polen alerjiniz varsa ya da hiper tansiyon hastası iseniz tüketmemenizde ya da az miktarda tüketmenizde fayda var. Kan inceltici ilaçlar kullanıyorsanız ve diyabet ilaçları tüketiyorsanız kullanmamanız gerekir. Her koşulda bir yan etki bırakmaması adına doktorunuza danışmakta ve yan etkisi üzerine derinlemesine araştırma yapmanızda fayda vardır.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu