Kimdir?Listeler

Neri Oxman Kimdir?

istanbul temizlik şirketi

Nery Oxman; Brad Pitt’in Angelina Jolie’den boşanıp ayrıldıktan sonra, sonbahardan beri birlikte olduğu iddia edilen gizemli  sevgilisi olarak bahsediliyor. Hal böyle olunca birden tüm kadınların gözü de, bu gizemli kadının kimliğine merakla yönelmiş durumda.

Neri Oxman Kimdir?

Neri Oxman Kimdir?6 Şubat 1976 doğumlu (42 yaşında), Haifa-İsrail doğumlu, Amerika’da yaşayan bir mimar olan Neri Oxman, MIT  (Massachusetts Institute of Technology) Media Lab’ta tasarımcı ve aynı üniversitede Medya Sanatları ve Bilimi profesörüdür. Sanat, biyoloji, bilgisayar teknolojisi ve malzeme bilimi ile mimariyi birleştiren, orjinal ve detaylı tasarımları ile bilinir.

Tasarım ve mimaride, kullandığı malzemelerle, özellikle ekolojik ürünler ve 3 D giyilebilir teknolojiler alanında çok ilginç ve sıradışı çalışmaları olan Neri Oxman bilim ve sanat dünyasında oldukça tanınan biri.

Aynı zamanda tasarladığı ürünlerini sergileyen Neri Oxman, Modern Sanat Müzesi ve Boston Bilim Müzesi’nde sergiler düzenledi. MoMA küratörü Paola Antonelli onu, “Zamanının değil, zamanının önünde bir insan” olarak tanımladı. Bruce Sterling ise onun yaptığı işleri; “daha önce herhangi bir şeyden farklı bir şekilde farklı” olarak nitelendirdi.

Neri Oxman, aynı zamanda TED Talks konuşmacılarından birisidir. 2015 yılında düzenlenen TED konferansında “Teknoloji ve Biyolojinin kesişiminde Tasarım” isimli bir konuşma yapmıştır. Konuşmanın Türkçeye çevrilmiş videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

Neri Oxman Hayatı

Haifa-İsrail doğumlu Neri Oxman, mimar bir anne-baba olan Robert Oxman ve Rivka Oxman‘ın çocuğu olarak dünyaya geldi. Çocukluğunda, hem büyükannesinin bahçesindeki doğal bir ortamda hem de kültürel açıdan entellektüel bir ortam olan anne-babasının işyeri olan mimari stüdyoda zaman geçirdi.

Neri Oxman HayatıNery Oxman; 1997 yılında, Hebrew University’s Hadassah Medical School (Tıp Fakültesi)’ne gitmek için Kudüs‘e taşındı. İki yıl sonra ise okul değiştirerek, mimari çalışmalara yöneldi ve bu alanda eğitim almak için Technion – Israel Institute of Technology üniversitesine geçerek orada Mimarlık eğitimi aldı. Daha sonra ise, İngiltere‘ye geçerek London Architectural Association School of Architecture (Londra Mimarlık Derneği Mimarlık Okulu’nda eğitim aldı ve buradan 2004 yılında mezun oldu.

Neri Oxman, 2005 yılında danışman William J. Mitchell’in MIT’deki mimarlık doktora programına katılmak üzere Boston’a taşındı. Tezi “Bilinçli Madde Tasarımı üzerineydi. Daha sonra 2010 yılında MIT’de doçent oldu. Bu arada 2009 yılında, Fast Company dergisi tarafından En Önemli 100 tasarımcı arasında gösterildi ve hem derginin kapağında hem de listede 43.sırada yer aldı.

Neri Oxman, 2011 yılında Grammy ödüllü Arjantinli besteci Osvaldo Golijov ile evlendi, 2017 yılında ise boşandılar. Şimdi ise, oyuncu Brad Pitt ile birlikte olduğu söyleniyor.

Neri Oxman‘ın hayatını anlatan bu genel biyografi, siz sevgili okuyucularımızın bilgilenmesi için Türkçe kaynak olarak hazırlanmıştır.

İlginiz Çekebilir

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu