Gezi RehberiListeler

Endonezya Bali Adası Gezilecek Görülecek Turistik Yerler

Dünyanın en güzel turistik tatil yerlerinin başında gelen Bali AdasıEndonezya‘daki 17.000 adadan sadece biri ama herkes için uygun bir özelliği olması sebebiyle, en popüler gezilecek yerler arasında gösteriliyor. Kimine göre Huzur Adası, kimine göre Sevgi Adası, kimine göre Aşk Adası ki yeni evli çiftlerin balayı tatili turları için yurtdışında tercih ettikleri turistik yerlerin en başında gelmektedir, kimine göre ise Tanrılar Adası olarak adlandırılır.

Bali Adası’nda her türden insana rastlayabilirsiniz. Bali‘de gezilecek yerler, yapılacak şeyler ve kalınacak yerler ile ilgili o kadar çok alternatif var ki… Bu yüzden Güneydoğu Asya‘dan gelen yogiler, sırt çantasıyla seyahat eden öğrenciler, balayı tatili için gelen yeni evlenmiş çiftler, aileler, lüks gezginler, dalgıçlar, sörfçüler, kültür turları meraklıları, deniz ve doğal güzelliklerle dolu bir tatil yapmak isteyenler, fotoğrafçılar, belgeselciler ve daha niceleri akın akın yıl boyu Bali‘ye tatile gelirler.
Bali Plajları

Bali Plajları

Bali nasıl bir yer?

Birkaç kelimeyle tarif etmeye çalışmak gerekirse; yemyeşil tablo gibi araziler, sonsuz pirinç tarlaları terasları, muhteşem plajlar, antik kültürü ve tarihi eserleri, birinci sınıf sörf alanları, sayısız tapınaklar ve volkanik dağlar, yerel danslar ve ritüeller, tüm tarihi, turistik ve doğal güzelliklerin bir arada bulunduğu bir yer, sadece varlığıyla bile sizi mutlu hissettiren cennetvari bir tropik ada!
Gün Batımında Balıkçılar
Bali turlarının fiyatları, size başlangıçta yüksek gibi gelse de emin olun son lirasına kadar fazlasıyla ödediğinize değer, zaten bu yüzden dünyanın her yerinden insanlar sürekli Bali‘ye turist olarak geliyorlar çünkü Bali Adası size unutamayacağınız çeşitlilik ve görsel güzelliklerle dolu bir tatil sunuyor.

Bununla birlikte Bali’de her şey mükemmel mi? Hayır. Ada, bu kadar güzel ve popüler olması sebebiyle dünyanın her yerinden gelen ve son yıllarda gittikçe artan oranda turist akınına uğruyor ve bazen iğne atsan yere düşmez hale geliyor, bu sakin tatil sevenlerin hoşuna gitmeyebiliyor. Yine de canınızı sıkmayın, Bali kocaman bir ada. Güney ucundan kuzey ucuna arabayla gitmek 3 saati bulabiliyor, yani dilerseniz kendinize uygun daha az turistik bir yer ve kalabalıktan uzak, sakin tatil yapabileceğiniz bir yer bulabiliyorsunuz.

Bali Adası’na gitmek için vize gerekli mi? Bali Vizesi Nasıl Alınır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Bali – Endonezya‘ya gitmek için vize almaları gerekiyor. Havaalanında “Visa on Arrival” yazılı işaret tabelalarını izleyerek, Bali‘ye gitmek için 35 $’a (35 Dolar) vize alabilirsiniz, yalnız parayı tam ve dolar olarak bulundurmanız gerekiyor, başka ülkelerin paralarını almıyorlar, sadece dolar istiyorlar. Bu vize ile, Bali Adası‘nda 30 gün kalma ve konaklama iznine sahip oluyorsunuz.

Bali‘de daha fazla kalmak isterseniz, vizenizi bir ay daha uzatmanız mümkün. Vizenizi uzatmak için, vizenizin bitme süresinden en az 7 gün öncesinden, Kuta bölgesindeki “Göçmen Bürosu“na 250,000 IDR (Endonezya Rupiahı / Yerel para Birimi) yenileme ücreti ile birlikte, pasaportunuz, pasaportunuzun fotokopisi ve Endonezya çıkışlı uçak biletiniz ile birlikte başvurmanız gerekiyor. Dilerseniz ve güvenirseniz, vize yenileme işlemleriyle ilgilenen bir “Vize Acentesi” aracılığıyla da vizenizi uzatabilirsiniz.

Bali Adası’nda Gezilecek Görülecek Yerler ve Yapılacak Şeyler

Bali Tapınaklarını Ziyaret Edin

İster inanın, ister inanmayın Bali gibi sadece bir adada binlerce tapınak mevcut. Hepsini gezmeniz gerekmiyor elbette, zaten buna zaman da yetmez, ancak bu huzurlu yerlerden birkaçını keşfetmek için mutlaka vakit ayırın.

Yerel Halk Tapınakta İbadet Ederken
Yerel Halk Tapınakta İbadet Ederken – Bali – Endonezya

Bali’deki tapınaklar arasında en etkileyici olanları; Tanah Lot, Uluwatu, Saraswati, Bedugul ve tabii ki hepsinin en kutsalı olan Besakih tapınağıdır. Tapınakları ziyaret ederken, Bali’deki kutsal yerler olduğundan, mütevazı bir biçimde giyinmeniz, dizlerinizin, omuzlarınızın görünmediği, dekoltesiz, nispeten kapalı bir kıyafet giymeniz uygun olur.

Bali Pirinç Ekim Terasları
Bali Pirinç Ekim Terasları

Bali’deki Pirinç Ekim Teraslarını Keşfedin!

Bali’yi Bali yapan en güzel turistik yerlerden biri de, özellikle Ubud çevresindeki kırsal alanlar boyunca yemyeşil uzanan “pirinç ekim terasları“dır. Bali‘nin dört bir tarafında, nefes kesici güzellikteki pirinç tarlalarına rastlayabilirsiniz. En ünlü pirinç terasları ise; Ubud‘un kuzeyinde bulunan ve yarım saat uzaklıktaki Tegalalang pirinç teraslarıdır.

Bali‘deki pirinç tarlarını keşfetmenin en güzel yolu, arazinin engebeli olması nedeni ile bir motosiklet kiralamaktır. Ayrıca, bu pirinç ekim teraslarından gündoğumu ve günbatımını izlerken, dünyanın en muhteşem manzaralarına da şahit olabilirsiniz. Pirinç teraslarının keyfini özgürce keşfetmek istiyorsanız, kalabalık olmadan, mümkün olduğunca erken gelin, sabah erken kalkmanıza değecek emin olun.

Bali Adası Volkanlar
Bali Adası Volkanlar

Gündoğumundan Önce Volkanik Yanardağ Gezilerine Katılın

Volkanik bir yanardağın tepesinde, güneşin doğuşunu izlemek, hayatınızda yaşayacağınız en ilginç deneyimlerden birisidir. Fiziksel olarak atletikseniz ve kondisyonunuz iyiyse, tırmanış için sağlığınız uygunsa mutlaka Bali’deki volkanlardan birine tırmanmalısınız.

Bali’de dört tane volkanik yanardağ var: Agung Dağı, Batur Dağı, Bratan Dağı ve Merbuk Dağı. Bu yanardağların hepsi aktiftir, bu yüzden mutlaka bir rehberle veya rehberli tur gezileriyle volkanları ziyaret edin.

Bali’deki volkanlar arasında en güzel olan yanardağ, Kaldera Gölü‘nün enfes manzarasını görebileceğiniz Batur Dağı’dır. Yanardağın zirvesi, 1717 metre yüksekliktedir, yaklaşık 2 saatlik bir tırmanışla volkanın tepesine çıkabiliyorsunuz.

Kuta’da Sörf (Surf) Yapmayı Öğrenin

Bali‘yi ziyaret eden bir çok turistin ortak noktalarından birisi de sörf (surf) yapmaktır. Bali dünya standartlarında sörf imkanı sunar, üstelik surf öğrenmek için dünyanın en hesaplı yerlerinden biridir.

Kuta‘daki dalgalar sörfe yeni başlayanlar için mükemmeldir, çünkü yumuşak kumları kırarlar ve mercanlardan uzaklaşırlar.

Kuta Plajı boyunca, sahilde profesyonel dersler sunan harika sörf okulları mevcut. Eğer surf yapmak için ayırdığınız bir bütçeniz varsa, sadece plaj boyunca yürüyün ve size küçük bir ücret karşılığında sörf yapmayı öğretmekten mutluluk duyan yerel rehberleri bulacaksınız. Uzman ve profesyonel sörfçüler ise, mükemmel dalgalarda surf yapmak için Uluwatu, Canggu ve Nusa Dua’yı tercih etmelidirler.

Ubud’daki Sağlıklı Yemeklerin Tadını Çıkarın

Ubud’daki Sağlıklı Yemeklerin Tadını Çıkarın

Bali adasının ruhani merkezi ve en sağlıklı yiyeceklerin bulunduğu bölge olan Ubud‘u gezmeden adadan ayrılmayın. Ubud aynı zamanda, Bali‘ye gelen yoga meraklılarının tatil ve ziyaret için en çok tercih ettikleri yer.

Sayısız restorana ev sahipliği yapan Ubud‘da, sağlıklı ve lezzetli yemeklerin tadını çıkarın. Vegan, vejetaryen, glutensiz, çiğ, organik, mikrobiyotik mutfaklar da dahil olmak üzere, Bali‘deki en iyi yemekleri Ubud‘da bulabilirsiniz.

Bali’de yemek yemek için tavsiye edilebilecek restoranlar ise şunlar:

* Warung 9: Fiyatları çok ucuz olan, vejetaryen yemeklerin sunulduğu bir yiyecek büfesi.

* Kafe Ubud: Büyük burgerleri ayrıca ve vegan yemek seçenekleri mevcut.

* Seniman: Bali’deki en iyi kahveyi burada içebilirsiniz.

* Seeds of Life: Çiğ yiyecekler sunuyorlar.

* Dayu’s Warung: Glutensiz yemekler restoranı.

* Clear Cafe: Adından anlaşılacağı gibi, mikrobiyotik ve çiğ yiyecekleri bulabileceğimiz bir yer.

* AA Juicery & Cafe: Yemyeşil Pirinç terasları manzarasına karşı nefis kahvaltı kaseleri sunuyorlar.

Kutsal Maymun Ormanı
Kutsal Maymun Ormanı (Sacred Monkey Forest) – Ubud – Bali – Endonezya

Kutsal Maymun Ormanı’nı ziyaret edin

Bali‘de yapılacak en maceralı ve eğlenceli şeylerden biri de, Ubud‘da bulunan “Kutsal Maymun Ormanı“ndaki maymunları görmeye gitmektir. Ubud‘da, ormanın dışında, yolda değilse bile Uluwatu Tapınağı çevresinde de birçok maymun görebilirsiniz.

Kutsal Maymun Ormanı (Sacred Monkey Forest) ” ismi komik geliyor değil mi, ama gerçek. Burası maymunlarla dolu büyük bir orman aynı zamanda içinde devasa heykeller ve sunak yerleri olan bir yer. Bu kadar çok maymunu bir arada görünce gerçekten şaşıracaksınız ama çoğu insanlara alışık, çünkü sürekli turistlerin ziyaret ettiği ve kutsal olduğu için yerel halkın ormandaki maymunlara sunaklarda yiyecek bıraktığı bir yer.

Size tavsiyemiz, maymunlarla direk yakın karşılaşmalardan kaçının, bu arada elinizden veya üstünüzden kolayca alınabilecek eşyaları bağlamanızı (güneş gözlüğü, şapka vs…) veya sağlamca taktığınız bel veya sırt çantası kullanmanız önerilir, elinizde bir şey taşımayın, maymunun biri tarafından her an çalınabilir, çünkü maymunlar  oyun için yakaladıkları her şeyi alıp kaçıyorlar. Bu da onların eğlencesi… Eğer böyle bir şey başınıza gelirse, birkaç muz atarak rüşvet vermeyi deneyin, bazen işe yarıyor ve aldıklarını bırakıp muzla ilgilenmeye başlıyorlar.

Yerel Dans Gösterisi
Yerel Dans Gösterisi – Bali – Endonezya

Bali’nin Geleneksel Dans Gösterilerini İzleyin

Bali halkı dansı ve tiyatroyu çok sever. Bir şenlik veya kutlama olduğunda, Bali‘nin neredeyse her yerinde, muhteşem kostümlerin içindeki yerel dansçıların dans ritüellerini izleme fırsatını yakalayabilirsiniz.

Bali‘de, bu dansları izleyebileceğiz özel dans showları da bulunmaktadır. En popüler performanslardan biri de, okyanus manzarası eşliğinde keyifle izleyebileceğiniz,  Uluwatu‘daki Kecak Dans Şovu‘dur. Erkek dansçılar bir daireye oturtulur ve sadece ağızlarıyla sesler çıkarırlar; kadın dansçılar ise bedenlerinin tüm bölümlerini kullanarak, gözlerini hareket ettirerek ve etkileyici el hareketleri gerçekleştirerek inanılmaz bir şov yaparlar. Dans performansı, her akşam saat 6’da gerçekleşiyor, Bali’de bir gecenizi mutlaka bu gösteriyi izlemeye ayırın.

Bali Plajlarının Keyfini Çıkarın, Yakındaki Adaları da Gezmeyi Unutmayın

Bali’deki en iyi plajlar arasında, Mengiat Plajı, Geger Plajı, Jimbaran Plajı, Legian Plajı ve Sanur çevresindeki plajlar sayılabilir. Tablo gibi mükemmel beyaz kumlu plajları ve dibini tüm güzelliğiyle gördüğünüz durgun açık mavi-yeşil bir deniz hayal ediyorsanız, Bali‘nin dışına çıkın ve yakındaki komşu adalara giden tekne gezintilerine katılın.

Bali’ye komşu diğer adalardan en popüler olanları; Nusa Lembongan, Nusa Penida ve Gili Adaları’dır. Yalnız diğer adalara gitmeden önce hava durumunu mutlaka kontrol edin, yağmura yakalanmak ve ıslanmak istemezsiniz.

Alışveriş Yapın

Bali, alışveriş yapmak isteyenler için cennet gibidir. Burada çakma ama orjinaline çok benzer marka surf kıyafetleri ve gözlüklerden, muhteşem yerel hediyelik eşyalara, alışveriş merkezleri (mall) ve ultra lüks marka mağazalara kadar her kesime ve keseye uygun ürünler bulabilirsiniz. Birçok yer genelde pazarlığa açıktır, inanılmaz indirimler ve fırsatlar mevcuttur üstelik bunlara direnmek gerçekten zordur. Eğer alışverişe çıktıysanız, eliniz boş dönmeniz imkansıza yakın bir durumdur, elleriniz kollarınız dolu dönmeniz ise daha gerçekçidir.

Bali’da alışveriş için en iyi yerler;  JI,  Kuta’da Legian ve Kuta Meydanı, Nusa Dua’daki Bali Koleksiyonu ve Ubud’daki Maymun Ormanı Yolu’dur. Fiyatlara örnek vermek gerekirse, Kuta sokaklarında çok ucuz yerler vardır mesela 3 dolara çok şirin yazlık elbiseler bulmanız, JI boyunca uzanan dükkanlardan sıkı bir pazarlıkla 7 dolara surf şortları almanız gayet olasıdır.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu