Gezi RehberiListeler

Urla Gezilecek Görülecek Yerler

İzmir il merkezine 30 kilometre uzaklıkta, doğa ve denizin tarih ile buluştuğu, kendine has güzelliği ve şirinliği olan Urla, huzurlu bir tatil geçirmek isteyenler için ilk adres olabilir. Tanju Okan, Necatı Cumalı, Yorgo Seferis, Neyzen Tevfik, Hakan Aysev gibi önemli isimlere ev sahipliği yapmış olan Urla, Ege’nin bilindik dokusunu da içinde barındırıyor.

Şifalı sular bakımından zengin bir bölge olan Urla’da, Malgaca İçmeleriÖzbek ve Gülbahçe’ deki şifalı sular, doğal bir zenginlik olarak göze çarpıyor. Çevresinde barındırdığı ormanlık alanlarla da yeşil ve maviyi birleştiren bir doğaya sahip olan bölge, oksijen kaynağı olması açısından da görülmeye değer. Tarihi Milattan Önce 2000’ li yıllara dayanan Urla Yarımadası, o dönemlerde Klazomenai olarak bilinirdi. İlçe sınırları içerisinde bulunan Klazomenai Antik Kenti, 12 İyon Kenti’nden birisidir. Kalıntılarının bir kısmı Urla Kemik Hastanesi’nin de olduğu Karantina Adası’nda bulunmaktadır. Limantepe’ de yapılmış olan arkeolojik kazılarda Arkaik, Erken Tunç ve klasik çağlardan tabakalara rastlanmıştır. Bulunan kalıntılar arasında el havanları, öğütme taşları, toprak kapları da vardır.

Klazomenai Antik Kenti – Urla -İzmir
Klazomenai Antik Kenti – Urla -İzmir

Klazomenai Antik Kenti, dağınık bir şekilde gün yüzüne çıkarılmış olsa da günümüze kadar getirdiği kalıntılarla görülmeye değerdir. Yukarıda sözü geçmişken Karantina Adası’nın tarihinden de bahsedelim. Ada, isminden de anlaşılacağı gibi Osmanlı Devleti döneminde bulaşıcı hastalıkların önüne geçmek için kullanılmıştır. Belli dönemlerde birçok hastalığın tedavi sürecinde kullanılan ada 1950’ li yıllarda Deniz ve Güneş Enstitüsü, 1960’lı yıllarda Kemik ve Mafsal Hastalıklarının Tedavi Merkezi olarak kullanılmıştır. 1986 yılından 2014 yılına kadar Urla Devlet Hastanesi’ ne ev sahipliği yapan Karantina Adası’nda, şuanda Sağlık Bakanlığı Dinlenme Tesisleri, otel ve etüt merkezleri bulunmakta.

Demircili Koyu – Urla – İzmir
Demircili Koyu – Urla – İzmir

Tarihi cami ve mescitler, türbeler ve 20’ nin üzerinde tarihi çeşme de Urla’da onları keşfetmenizi bekliyor. Ayrıca, İzmir Körfezi’nin muhteşem manzarasını seyredebileceğiniz Çeşmealtı Güvendik Tepesi görülmeye değer yerlerden. Urla Merkez’e 24 km uzaklıkta bulunan Demircili ise tek başına bir kartpostal görüntüsünde. Kısa bir yol ile doğal bir adaya bağlantısı bulunan Demircili Plajı İzmir’den günübirlik tatil için gelen ziyaretçilerin sıklıkla uğradığı bir yer. Urla’nın kuzeyinde, bir başka doğal güzelliğe sahip olan, eski adıyla ‘Alman Adası’ olarak bilinen Yassıca Ada bulunmaktadır. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Karşıyaka ve Üçkuyular İskeleleri’nden kalkan vapur seferleriyle adaya seyahat edip, tertemiz plajından ve berrak denizinden faydalanma şansımız da var.

Urla Plajlar

Ege’nin yeşil ve maviyi birleştiren doğal temasının en güzel örneklerinden biri olan Urla, halkı ve belediye personeli ile ziyaretçilerini en iyi şekilde ağırlamak için çaba sarf ediyor. Urla Belediyesi’nin ziyaretçiler için düzenleyip hizmete sunduğu Necati Cumalı Anı ve Kültür Evi ile Urla Sanat Sokağı eğlenceli aktiviteler için sizleri bekliyor.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu