Faydalı BilgilerListeler

Lazer Epilasyon Hakkına Bilmeniz Gerekenler

istanbul temizlik şirketi

Lazer Epilasyon Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Lazer Epilasyon Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Lazer epilasyon yaptırmadan önce, kronik bir rahatsızlığınız varsa ya da önemli bir hastalığın neticesinde ilaç kullanıyorsanız, öncelik ve mutlaka doktorunuzdan lazer epilasyon yaptırmak için tavsiye almanız gerekmektedir.

Uygulamayı yaptırmadan önce dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da, epilasyon uygulamasından bir ay kadar önce farklı uygulamalarla kıl köklerine müdahale etmemeniz gerekir. Çünkü lazer epilasyon uygulaması direk kıl köklerine yönelik bir çalışma olduğu için, sizin farklı bir yöntem kullanmanız lazer ışınlarının kıl köklerini yok etmesini engelleyebilmektedir.  

Yine epilasyon uygulamasından önce, uygulamanın yapılacağı bölgeye renk değiştirme ya da tüy sarartma gibi işlemler yaptırmamanız önem arz etmektedir. Bunun yanı sıra uygulamadan 15 gün öncesine kadar, cilt derisini soyacak ya da cildinizi aşındıracak işlemlerden sakınmanız ve peeling yapmamanız önerilmektedir. 

Bunların dışında dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden birisi de, epilasyon yaptıracağınız kurumun sağlık bakanlığı ve diğer ilgili bakanlıklardan onaylı olmasına dikkat etmenizdir. 

Lazer Epilasyon Kimlere Uygulanmaz? Kimlere Uygulanabilir?

Lazer Epilasyon Kimlere Uygulanmaz? Kimlere Uygulanabilir?

Bu uygulamayı yaptırmadan önce, cildinizin buna uygun olup olmadığını iyi bir şekilde bilmeniz gerekmektedir. Lazer epilasyonun genel olarak açık tenli kişilerde ve koyu kalın kıllara sahip olan kişilerde daha iyi sonuçlar verdiği söylenmektedir. Lazer epilasyonun ergenlik dönemini geçirmemiş kişilere yapılması, uygun görülmemektedir. 

Ancak burada epilasyon yapılacak kişinin vücut yapısı da, önem arz etmektedir. Hormon dengesinin tam olarak sağlanmış kişilere uygulanması, en doğru yöntemdir. Aynı zamanda lazer epilasyonun, çok hassas cilde sahip olanların ve hormonal bir hastalığı bulunanların yaptırması doğru değildir. 

Bunların dışında önemli rahatsızlığı bulunan kişilerin ise, doktor tavsiyesi üzerine lazer epilasyon yaptırmaları tavsiye edilmektedir.

Yapay ya da doğal yöntemlerle cildini yeni bronzlaştırmış kişilere de, lazer epilasyon uygulamasının yapılması uygun değildir. 

Akne tedavi ilacı kullanan kişilerin, uygulamaya başlamadan bir ay önce bu ilacı da bırakmaları gerekmektedir. Epilasyon konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da, vücutta yer alan benlere dikkat edilmesidir. Benli bölgelere epilasyon uygulamasının yapılması, tavsiye edilmemektedir. Ayrıca lazer yapılacak bölgede sivilce, açık yara, uçuk ve siğil gibi aktif cilt sorunları olmamalıdır. Böyle durumlarda lazer uygulaması yapılması halinde, yukarıda sayılan olumsuzlukların vücudun diğer bölgelerine yayılma ihtimali yüksektir. 

Tüm bunların yanı sıra hamile olanlarda, lazer epilasyon konusunda biraz daha dikkatli davranmalıdır. Ne kadar gebeliğe bir zararı olmasa da, olası riskler göz önüne alınarak hamilelik döneminde lazer uygulamasından uzak durulması en mantıklı yoldur. Ancak illaki lazer uygulaması yaptırmak istiyorsanız, mutlaka doktorunuza danışarak bu konu hakkında bilgi almalısınız.

İstenmeyen Tüylerden Kalıcı Olarak Kurtulmak Mümkün Mü?

İstenmeyen Tüylerden Kalıcı Olarak Kurtulmak Mümkün Mü?

Lazer uygulaması yaptıranların ya da yaptırmak isteyenlerin akıllarındaki bir diğer  soru, istenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmak mümkün mü? Sorusu olmaktadır. Çünkü lazer uygulaması nihayetinde, belirli bir maliyet gerektiren uygulamalardan birisidir. Sorunun cevabına gelecek olursak, birçok epilasyon merkezleri bu konuda kalıcı çözümler sunduklarını iddia etseler de, bu iddiaların tamamı doğru değildir. Çok nadiren de olsa lazer uygulaması sayesinde, istenmeyen tüylerin kalıcı olarak vücuttan arındırılması mümkündür. Ancak büyük bir çoğunlukta ise istenmeyen tüylerin tamamen yok edilmesi, mümkün değildir. 

Yüzde olarak verecek olursak, epilasyon işlemini yaptıran kişilerde yüzde %70 oranında kalıcı çözümler elde edilmektedir. Diğer yüzde 30’luk kısımda ise her ne kadar kalıcı olmasa da, tüylerden çok uzun bir süre kurtulma imkanı bulunmaktadır. 

Normal şartlarda lazer uygulaması, uygulandığı bölgedeki kıl köklerini tahribata uğratarak, yeniden kıl oluşumunu engellemektedir. Ancak bazı nedenlerden dolayı ortaya çıkan hormon değişimleri, gebelik durumu, ya da farklı ilaçların ortaya koyduğu yan etkiler, bu kıl köklerini tekrardan aktif hale getirebilmektedir. Yani yukarıda bahsettiğimiz olumsuzlukların görülmemesi durumunda, lazer epilasyon uygulaması son derece faydalıdır.

Lazer Epilasyon Uygulaması Nasıl Yapılır?

Lazer Epilasyon Uygulaması Nasıl Yapılır?

Lazer uygulaması kıl köklerine, lazer ışınlarının belirli bir sıcaklık ve yoğunluk ile tahribat vermesi sonucuyla yapılan bir işlemdir. Yapılan bu işlem ile birlikte, istenmeyen tüylerden önemli ölçüde kurtulmak mümkündür. 

Lazer epilasyonu göz ve çevresindeki bölge haricinde, vücudun tüm bölgesine uygulanabilir bir işlemdir. Epilasyon işlemine başlamadan önce, jilet ile uzun kıllar tıraş edilmektedir. Uzun kılların ağda ya da farklı yöntemlerle alınması, lazer epilasyon yapıldığında, tüylerin tekrardan çıkmasına neden olacaktır. Çünkü epilasyon işlemi direkt olarak kıl köklerine müdahale etme işlemidir. Bu yüzden kılların jiletle kesilmesinden sonra, uygulama yapılacak bölge lazer ışınları ile taranmaktadır. 

Burada önemli olan husus, lazer ışınlarının, vücutta görülen kıl ve kıl köklerini göre ayarlanmasıdır. Bu ayarlanmada kişinin ten rengi de, önem arz etmektedir. 

Epilasyon Hangi Bölgelere Uygulanır Ve Ne Kadar Sürer?

Epilasyon Hangi Bölgelere Uygulanır Ve Ne Kadar Sürer?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi lazer uygulaması göz ve çevresi haricinde, vücudun her bölgesine uygulanmaktadır. Ne kadar süreceği ise, uygulamanın gerçekleştiği bölgeye ve buradaki kıl yoğunluğuna bağlı olarak değişmektedir. Aşağıda hangi bölgenin ne kadar süreceğini hakkında, bilgiler yer almaktadır. 

Yüz bölgesine uygulanan epilasyonlarda 4-5 seanslık bir uygulama ile, istenmeyen tüylerden kurtulmak mümkündür. Erkeklerde ise bu durum, biraz daha uzun sürebilmektedir. 

Koltuk altı bölgesinde ise, yine 3 seanslık bir uygulama ile, istenmeyen tüyler yok edilmektedir. Genital bölge ve bacak bölgesinde uygulanacak lazer epilasyonu ise, yaklaşık olarak 4 5 seans sürmekte ve seanslar ise 20 dakikaya bulabilmektedir. 

Erkeklerin sırt bölgesine yapılacak lazer uygulaması ise, ortalama 7 seans sürmektedir. Göğüs bölgesine uygulanacak epilasyon 5 seans sürerken, kol bölgelerinde ise seans sayısı ortalama 4 düşmektedir.

İlginiz Çekebilir

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu