Instagram takipçi satın al
HaberlerListelerTV Yayınları

Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Anime

istanbul temizlik şirketi

10. Code Geass: Lelouch of the Rebellion R2

Code Geass: Lelouch of the Rebellion R2

En iyi animeler arasındabulunan Code Geass: Lelouch of the Rebellion R2, serinin 2.sezonudur. ‘İchirōŌkouchi’nin yazdığı ve ‘Gorō Taniguchi’nin yönettiği serinin çizimlerinidört bayandan oluşan mangaka grubu ‘CLAMP’ üstlenmiştir.

Zero önderliğindeki Kara Şövalyeler birliğinin yürüttüğü ‘Siyahİsyan’ın başarısızlığa uğramasından sonra ‘Alan 11’, Britanya İmparatorutarafından ‘Yardıma Muhtaç Topraklar’ statüsüne indirilir. Bunun sonucundaBritanya İmparatorluğu ‘Alan 11’ üzerindeki baskısını arttırarak daha katıve baskıcı kurallar koymaya başlar. Ayrıca ‘Kara Şövalyeler birliği’ninbirkaç üyesini tutuklayıp faaliyetlerine son verir. Bunun dışında Britanyaİmparatorluğu dünyanın iki önemli süper gücü ile degerilimler yaşamaktadır. Biri uzun yıllardır savaş içinde oldukları E.U.diğeri ise ‘Alan 11’i savaşmadan ele geçirmeyi isteyen Çin Federasyonudur.

9. Shingeki no Kyojin: (Attack on Titan)

Shingeki no Kyojin: (Attack on Titan)

‘Shingeki No Kyojin’ diğer adıyla ‘Attack on Titan’; ‘Hajime Isayama’ tarafından yazılan-çizilen bir manga serisidir. ‘Shiganshina’ bölgesinde yaşayan ‘Eren Yeager’ 100 yıl kadar önce ortaya çıkan Devler (Kyojin,Titan) nedeniyle insanlar, dıştan içe doğru ‘Duvar Maria’, ‘Duvar Rose’ ve ‘Duvar Sina’ denilen yüksek duvarlar ve bu duvarlar içine kurulan şehirlerde yaşamaktadırlar. 100 yıldır devlerin saldırına uğramayan insanların hayatı bir gün 60 metrelik ‘Muazzam Dev’in (Colossus Titan) ortaya çıkmasıyla tamamen değişir. Dram animelerinin efsanelerinden olan ‘Shingeki no Kyojin’ IMDB’den aldığı 8.9 puanı tamam ile en iyi animeler arasına girmeyi hak ettiği söylenilebilir.

8. Steins: Gate

Steins: Gate

Steins; Gate, 2009 yılında ‘Nitroplus’ tarafından ‘Xbox 360’ için geliştirilen bir oyun olup ‘White Fox’ tarafından 2011 yılında animeye uyarlanmıştır. Steins; Gate’nin kahramanı ‘Okabe Rintaro’ laboratuar olarak kullandığı küçük bir dairede yaşayan zeki ama bir o kadar da garip bir bilim adamıdır.Yetenekli bir hacker olan ‘Daru’ ve çocukluk arkadaşı ‘Mayuri’ ile “Geleceğin İcatları” adını verdikleri laboratuarda mikrodalga fırınını geçmişe mesaj göndermeyi başaran bir aygıta dönüştürmüşlerdir. Okabe geçmişe her mesaj gönderişinde dünya çizgisi değişmekte ve dünya akışı farklılaşmaktadır ve bunu sadece ‘Okabe’ fark etmektedir. Mükemmel içeriği sayesinde gönüllerde taht kuran bu animemiz IMDB’den 10 üzerinden 8.9 puan almıştır.

7. One Piece

One Piece

En iyi animeler arasında bulunan One Piece, ”Eiichiro Oda” tarafından yazılan ve çizilen Japon manga serisidir. One Piece, şeytan meyvesi yiyerek doğaüstü güçler kazanmış, Monkey D. Luffy isimli, 17 yaşındaki bir gencin ve zaman içinde toplayıp mürettebatına kattığı korsanlardan oluşan ‘Hasır Şapka Korsanları’nın maceralarını izlemektedir. Luffy’nin en büyük arzusu dünyanın en büyük hazinesi ‘One Piece’i ele geçirmek ve sonunda ‘Korsanlar Kralı’ olabilmektir.

Manganın şimdiye kadarki kopyaları 300 milyonun üzerinde satmıştır. Şu an 23 ülkede 16 farklı dilde basılmaktadır ve anime serisi de 20 ülkede 13 dilde yayınlanmaktadır. Bu mükemmel aksiyon-fantastik türü anime en sevilen serilerden biri olup ayrıca IMDB’den de 8.8 puan almıştır.

6. Hunter X Hunter 2011

Hunter X Hunter 2011

‘Gon Freecss’, Avcı (Hunter) olmak isteyen küçük bir çocuktur. Babası da avcı olmak için ailesini terk etmiş ve efsanevi bir avcı olmuştur. ‘Gon’ da hem babası için bu kadar önemli olan avcılığı tanımak hem de ‘dünyanın en iyi avcısı’ olmak istemektedir. En iyi animeler içerisinde olan Hunter X Hunter’de 12 yaşına geldiğinde annesi istememesine rağmen avcılık sınavına girmek için evinden ayrılır. Bu sınavı geçmek için hem en zor koşulların üstesinden gelerek hayatta kalmak, hem de bu arada kendisi gibi avcı olmak isteyenlere karşı kendini korumak zorundadır.

5. One Punch Man

One Punch Man

Karşılaştığı “trajik” bir olay sonucu çocukluğundahayallerini kurduğu süper kahraman olmayı kafaya koyan Saitama, saçlarınıkaybetmek uğruna üç yıllık zorlu bir antrenman süresi sonunda eşsiz birgüce erişir. Saitama artık karşısına gelen rakiplerin hepsini tek yumruktaöldürebilmektedir. Bu gücünden sıkılan ve kendine layık bir düşman aramayakoyulan Saitama, Yakın arkadaşı Genos’la birlikte kötüleri yenerekçocukluk hayali süper kahramanlığı sürdürmeye devam eder. IMDB’de çokyakın zamanda çıkmasına rağmen 9.3 puan alan bu komedi-aksiyon animesi “eniyi animeler” arasında olmayı hak ediyor.

4. Death Note

Death Note

En güzel animeler içerisinde olan Death Note, Japonya’da “Tsugami Ooba” tarafından yazılıp, Takeshi Obata” tarafından resimlenen bir manga’dır. 17 yaşındaki bir lise öğrencisi’nin, bir shinigami’nin (ölüm tanrısı) düşürmüş olduğu doğaüstü bir defteri (ölüm defterini) bulup kendini nasıl yeni dünya’nın tanrısı yaptığını anlatır. IMDB’den 9.0 puan alan Death Note çoğu anime sever tarafından da heyecan ve merakla izlenmiştir.

3. Berserk

Berserk

Berserk; Mangaka, ‘Kentaro Miura’ tarafından çizilen bir Manga’dır. 30 milyonun üzerinde satışı olan Manga’nın Animesi de çıktıktan sonra büyük bir ilgi toplayarak en iyi animeler arasında yer almıştır. Berserk’in zaman ve mekanı, Ortaçağ Avrupa’sından esinlenilerek oluşturulmuştur. Hikaye; öksüz, paralı asker ‘Guts’ın hayatı ve ‘Şahin Takımı’ adlı paralı asker grubunun lideri Griffith ile olan ilişkisi etrafında döner.

2. Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

En iyi animeler arasında bulunan Cowboy Bebop, “Sunrise” tarafından yapılmış bir anime serisidir. Yönetmenliğini “Shinichiro Watanabe”nin yaptığı ve ” Keiko Nobumoto”nun senaryosunu yazdığı bir Bilim-Kurgu animesidir. Animede; 2071 yılında, uzay gemileri Bebop’la seyahat eden bir grup paralı avcının maceraları anlatılıyor. IMDB’den 9.0 puanı kapan “Cowboy Bebop” un pek çok da hayranı bulunuyor.

1. Fullmetal Alchemist: Brootherhood

Fullmetal Alchemist: Brootherhood

En iyi animeler listesi arasında Fullmetal Alchemist, ‘Hiromu Arakawa’ tarafından yaratılan ve seri halinde yayınlanan bir manga’dır ayrıca anime serisine de dönüştürülmüştür. Animesi düşünülenden çok daha fazla ilgi görünce ‘Fullmetal Alchemist: BrootherHood’ sezonu çıkmıştır ve bu sezon en çok beğenilen sezon olmuştur. Fullmetal Alchemist tamamen konu dışıyken, ‘Fullmetal Alchemist: BrootherHood’ manga ile tamamen paralel giden bir seri olmuştur. Konusu ise; 20. yüzyılın başlarında, alternatif bir dünyada, ‘Amestris’ isimli bir ülkede geçen bir hikayedir..

Bu alternatif dünyada abartılmış bir simya bilimi ağırlıklı olarak kullanılmaktadır ve gerçek hayatta görülmeyen ayrı fantastik bir olgudan bahsedilmektedir. IMDB’de 9.1 lik puanı ile en iyi animeler arasında yer alan Fullmetal Alchemist: BrootherHood hala tekrar tekrar izlenmeye devam ediyor.

İlginiz Çekebilir

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu