Hayvanlar AlemiListeler

Köpek Balıkları Hakkında Bilinmeyen Bilgiler

istanbul temizlik şirketi
Köpek Balıkları Hakkında Bilinmeyen Bilgiler

Köpek balıklarının yapıları bilinenin aksine kemikten değil kıkırdaktan oluşmaktadır. Köpek balıklarının diğer balık türlerinden birçok farkı vardır bu farkların en başında yüzme kesesi gelir. Köpek balıklarında yüzme kesesi bulunmadığı için yüzmeyi bıraktıkları anda denize atılan bir çöp gibi denizin dibine batmaya başlarlar. Denizlerin en büyük avcılarından olan köpek balıkları kan kokusunu tamı tamına 3 km den alabilirler.

Ülkemizde Köpek Balığı Var Mı?

Ülkemizde de bir çok insanın korkulu rüyası olan ve en çok sorulan sorulardan biri olan denizlerimiz de köpek balığı yaşıyor mu. Dünyada olduğu gibi tabi kide ülkemizde de köpek balıkları yaşamakta fakat diğer ülkelerin aksine çok derin sularda yaşadıkları için şu ana kadar hiç bir insana zarar vermemişlerdir.Yaşadıkları sular Ege, Marmara Denizi ve Akdenizdir fakat dediğimiz gibi derin sularda varlıklarını sürdürdükleri için hiç bir insana zarar vermemişlerdir.

Bilinmeyen Bilgiler

1- Köpek Balıklarının bir dişinin uzunluğu yaklaşık 8 santimetre olabiliyor. Bu sebeple birçok zengin köpek balıklarının dişlerinden kolye veya ev aksesuarları yapmak için satın alıyor av tutkunları da para kazanma hırsıyla her gün birçok köpek balığını öldürmektedir. Bu sebeple yaklaşık 70 köpek balığı türünün nesli tükenme tehlikesi içerisindedir.

2– Çin ve birçok Asya ülkesinde köpek balığının yüzgeçlerinden çorba yapılmaktadır. Bu çorbalar Çin ve birçok Asya ülkesinde çok fazla ilgi görmektedir. Bir çorba yapmak için yakalanan köpek balığının canlı bir şekilde yüzgeçleri kesildikten sonra tekrardan denize bırakılmaktadır. Bu hareketi köpek balığına bir iyilik olarak görülse de aslında köpek balığı bu sayede daha fazla acı çekerek ve yavaşça ölmektedir.

İlginiz Çekebilir

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu