Faydalı BilgilerListelerSağlık

Kekik Suyunun Faydaları Nelerdir?

Kekiğin faydalarından yararlanmak için kekik suyu veya çayı yaparak kekiği tüketebilirsiniz. Kekik suyunun faydaları nelerdir bunları ise sizlere yazımızın devamında açıklamaya çalıştık.

En çok sevilen ve mutfakların vazgeçilmez baharatlarından birisi olan kekik hoş kokusu ve aroması ile dikkat çekerken sağlık açısından da oldukça faydalı bir bitkidir. Hemen hemen hepimizin bildiği kekiğin en çok kullanım alanlarından birisi soğuk algınlığı, öksürük ve grip rahatsızlıklarında çayının yapılıp içilmesidir. Bu sayede kısa sürede hastalığın tedavi edilmesi sağlanır.

İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller ile birlikte, yüksek antioksidan oranı kekiği ve kekik suyunu oldukça faydalı bir hale getirmektedir. Yüksek miktarda K vitaminin yanı sıra kalsiyum, demir, magnezyum ve besin lifi bakımından çok zengindir.

İlgili Makaleler

Kekiğin faydalarından yararlanmak için kekik suyu veya çayı yaparak kekiği tüketebilirsiniz. Kekik suyunun faydaları nelerdir bunları ise sizlere yazımızın devamında açıklamaya çalıştık.

Kekik Suyunun Faydaları Nelerdir?

Kekik Suyunun Faydaları Nelerdir?

Öksürük tedavisinde kullanılır:

Hepimizin bildiği bir yöntem olan kekik suyu ile öksürük tedavisi kış aylarında öksürüğü keserek rahatlamaya yardımcı olur. Uzun süreli geçmeyen öksürük tedavisinde kekik suyu tüketilebilir. Öksürük dışında bronşit rahatsızlıklarında da kekik suyu kullanılabilir.

Kanser oluşumunu önler:

Antioksidan özelliği oldukça yüksek olan kekik suyu diğer vitamin ve mineraller ile birçok kanserin oluşmasını önler. Özellikle obezite sorunu olanlarda görülen sindirim sistemi sorunları nedeni ile ortaya çıkan kolon kanserine karşı koruma sağlar. Meme kanserinde ise kanser hücrelerinin daha fazla yayılmasını engeller.

Mantar enfeksiyonları tedavisinde etkilidir:

Kekik suyu maya enfeksiyonuna karşı kullanılarak ağız içinde ve vajinal bölgede oluşan mantarlara karşı koruma sağlarken iyileşme sürelerini kısaltır. Ağızda oluşan pamukçuk hastalığı tedavisinde kullanılabilir.

Solunum yolları tedavisinde etkilidir:

Bronşit başta olmak üzere diğer solunum yolları rahatsızlıklarında kekik suyu iyi bir tedavi edicidir. Bronşları açıcı etki gösterir. Grip, ateş, soğuk algınlığı, nezle ve öksürük tedavisinde kullanılır.

Kalp için faydalıdır:

İçeriğinde bulunan antioksidanlar serbest radikaller ile savaşarak kalp sağlığını korur. Kardiyovasküler hastalıkların gelişmesini engelleyerek genel kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Kemiklerin güçlenmesini sağlar:

Kekik kalsiyum bakımından çok zengindir. Ayrıca içerisinde yüksek miktarda K vitamini de bulunur. Bu iki bileşen ise kemik sağlığını koruyarak güçlenmesine yardımcı olur.

Yüksek tansiyona iyi gelir: 

Yüksek tansiyonu düşürücü özelliği olan kekik suyu tansiyon hastaları tarafından kullanılabilir.

Strese iyi gelir: 

Kekik suyu düzenli olarak tüketildiğinde sinir sistemi fonksiyonlarını düzenleyerek strese iyi gelir. Kişinin stres ile mücadele etmesine yardımcı olurken stres nedeni ile ortaya çıkan kötü düşünceleri önlemeye yardımcı olur.

Gözler için faydalıdır:

İçerisinde bulunan A vitamini ile göz sağlığını korumaya yardımcı olur.

Alzheimer’a karşı koruma sağlar:

İleri yaşlarda oluşan Alzheimer ve bu türden diğer rahatsızlıklara karşı koruma sağlar. Beyin fonksiyonlarının daha iyi çalışmasını sağlayarak hafızayı kuvvetlendirir.

Uykusuzluğa iyi gelir:

Gece yatmadan önce içilen bir bardak kekik suyu uykusuzluğa neden olan etkenleri ortadan kaldırarak daha rahat ve kaliteli bir uyku süreci yaşanmasını sağlar.

Cilt sağlığı için faydalıdır:

Cilt sağlığını koruyan kekik suyu düzenli olarak tüketildiğinde cilt ve deri hastalıkları oluşma riskini azaltır. Böcek sokmalarında sürülen kekik suyu ağrıyı hafifletir. Papatya suyu ile karıştırılıp egzama ve birçok cilt hastalığında tedavi edici olarak kullanılabilir.

Sivilce ve akne tedavisinde kullanılabilir:

Kekik suyunun mikropları öldürücü özelliği olduğu için sivilce ve akne sorunları olanlar kekik suyunu kullanabilirler. Pamuk yardımı ile sivilce ve akneler üzerine kekik suyu sürülebilir.

Saçlar için faydalıdır:

Kekik suyu saçlar için tek başına kullanılabildiği gibi farklı bitkiler ile birleştirilerek de kullanılabilir. Saç sağlığını koruyarak saç dökülmelerini önler. Dökülen saçların yerine yenilerinin çıkmasını sağlar.

Diş ve diş eti hastalıklarını önler:

Hazırlanan kekik suyu ile ağız gargara yapıldığında ağızda bulunan bakteriler yok edilerek diş ve diş eti hastalıkları önlenir.

Sindirim sistemi üzerinde faydalıdır:

Kekik suyu gaz, şişkinlik ve bağırsak kramplarını geçirmekte oldukça etkilidir. Kabızlık tedavisinde de kullanılabilir.

Adet sancılarını ve ağrıları azaltır:

Adet döneminde yaşanan sancı ve ağrıları azaltmak için kekik suyu içilebilir.

Kekik Suyunun Zararları

Kekik Suyunun Zararları

Kekik suyu oldukça faydalı olsa da fazla kullanımı çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Kekik suyunun zararları ise şunlardır:

  • Kekik suyu aşırı derecede tüketildiğinde mukus zarına zarar verebilir.
  • Kan basıncı ile ilgili sorunları olanlar kekik suyu tüketmemelidir. Tansiyon yüksekliğine neden olabilir.
  • Gebelik döneminde tüketildiğinde düşüğe neden olabilir.
  • Emzirme döneminde de tüketilmesi tavsiye edilmez.
  • Cildi hassas olan kişilerde kekik suyu alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Bu nedenle dikkatli kullanılmalıdır.
  • Ciddi kalp rahatsızlıkları yaşayanlar kekik suyunu tüketmemelidir.
  • Kekik suyunun fazla tüketimi reflüsü olanlar için ağrıya neden olabilir.
  • Aşırı tüketimi baş dönmesine ve baş ağrısına yol açabilir.
  • Kolit hastalığı olanlar kekik suyu tüketmemelidir.

Kekik Suyu Nasıl Hazırlanır?

Kekiğin güzel bir kokusu vardır. Yemekler içerisinde kullanıldığında yemeğe güzel bir tat verir. Özellikle et, tavuk ve balıkta lezzetli bir tat oluşturur. Ama kekik suyunun acı bir tadı vardır. Kekik suyu hazırlanırken acı tat oluşmaması için farklı bir bitki ile de kullanılabilir. Genellikle bildiğimiz yöntem ise kekiğin nane ile birlikte hazırlanarak çay yapılmasıdır. Bunun dışında ise kekik suyu hazırlamak için bir bardak su içerisine 1 çay kaşığı kurutulmuş kekik eklenerek kekik suyu yapılabilir. Taze kekik ile ise 2 çay kaşığı taze kekik bir bardak su içerisine eklenerek kekik suyu hazırlanabilir.

Kekik suyunun faydaları konulu bu yazımızda anlattıklarımızın hiç birisi doktor tavsiyesi değildir. Dikkat edilmelidir.

İlginiz Çekebilir
pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu