EDİTÖR BAŞVURU
İlginç BilgilerGezi RehberiListeler

Rusya Hakkında İlginç Bilgiler

İşte Rusya hakkında, bir zamanlar gezegen olan Plüton'dan daha büyük olan bazı ilginç ve şok edici bilgiler. Bazılarını duyunca çok şaşıracaksınız.

Rusya; Dünyanın en büyük ülkesi, 11 zaman dilimi, inanılmaz tarihi, zengin kültürü ve güzel şehirleri ile gerçekten muhteşem bir ülke , ve dünyadaki en ünlü alkollü içeceklerden birinin evi – Votka. Ama Rusya’nın sırlarla dolu bir başka tarafı var. İşte bu ülke hakkında, bir zamanlar gezegen olan Plüton‘dan daha büyük olan bazı ilginç şeyler.

Rusyada Kadın Nüfusu Daha Fazladır

Rusyada Kadın Nüfusu Daha Fazladır

2014 yılında, Rusya Devlet İstatistik Komitesi, Rusya’da kadınların erkeklerden 10.5 milyon daha fazla olduğunu gösteren büyüleyici bir gerçeği yayınladı. Sorun, her yıl daha fazla kız bebeğin doğması değil ,  aslında ,erkek ve kız bebeklerin sayısı oldukça eşit . Sorun, insanların  , stres, alkol sorunları ve araba kazaları nedeniyle hayatlarını kaybetmeye başladıkları hayatın daha sonraki dönemlerinde ortaya çıkıyor.

Rusya’da spor

Rusya'da spor

Rusya sporcular için bilinir. Spor gerçekten çok önemli. özellikle rekabetçi bir. Profesyonel tenisçiler Maria Sharapova ve Anna Kournikova uluslararası süperstarlar oldular. Hokey oyuncusu Sergei Fedorov sporda oldukça etkili oldu. Sıraıkla atlama dünya rekoru sahibi iki kez Olimpiyat altın madalyası ve üç kez Dünya Şampiyonu olan Yelena Isinbayeva oldu. Rusya’nın en sevdiği jimnastikte birçok altın madalya kazanıldı. Her Olimpiyatta, Rusya en çok madalya kazanan ülkeler arasındadır.

Vücut geliştirme

Vücut geliştirme

Vücut geliştirme ve güçlendirme Rusya’da hem erkekler hem de kadınlar arasında popüler sporlar. Vücut geliştiriciler olarak bilinen en iyi kadınlardan bazıları, 17 yaşındayken altın madalya kazanan Nadezhda Alexandrovna Yevstyukhina ve tarihin en genç güçlü dünya şampiyonu Maryana Naumova.

Pepsi Pazarı

Pepsi Pazarı

Başkan Yardımcısı Richard Nixon ile 1959’da Sovyetler Birliği’nin başbakanı Nikita Kruşçev’in arasında televizyonda yayınlanan “Mutfak Tartışması” sırasında, iki siyasetçi politik görüşlerin bir kısmını paylaştı, aynı zamanda bir Pepsi’yi de paylaştı. O dönemde meşrubatlar Rusya’da neredeyse hiç yoktu ve ABD’de Coca-Cola ile ilgiliydi. Bugün Rusya, Pepsi’nin dünyanın ikinci büyük pazarıdır.

Kadınlar ve Politika

Kadınlar ve Politika

Rusya’nın muhafazakâr bir ülke olarak kabul edilmesine rağmen, birkaç kadın Rusya’nın politikasında önemli roller üstlenmeyi başardı. Bu kadınlardan biri Ukraynalı doğumlu olan Natalia Poklonskaya. Ukrayna eski savcısı Poklonskaya, şu anda Rusya Federal Meclisi’nin alt evi olan Devlet Duma Milletvekili.

Güzellik yarışması

Güzellik yarışması

Rusya’yı Miss World ve Miss Universe gibi yarışmalarda temsil etmek Rus kızlar arasında büyük bir anlaşma olarak görülüyor.

Sakal Vergisi

Sakal Vergisi

Rus tarihinin en garip şeylerinden biri, sakal vergisinin uygulanması olmalıdır. 1698’de I. Petro, Rus erkeklerini Batı Avrupalı erkeklere daha çok benzetmek için bu olağandışı vergiyi uygulamaya koymuştu. Erkekler sakal bırakmak istediklerinde vergi ödemek zorundaydılar ve ödemedikleri takdirde Rus polisi tarafından alenen traş ediliyorlardı.

Rusyada Gizli Şehirler

Rusyada Gizli Şehirler

Rusya’nın her yerinde pek çok insanın bilmediği gizli şehirler var. Bu şehirler haritalarda yok ve onları ziyaret etmek kesinlikle yasaktır. Birçoğu eskiden kimyasal ve askeri sanayi için kullanılıyor. Bu şehirlere “kapalı idari-bölgesel varlıklar” anlamına gelen ZATO denir.

Kayıp Astronotlar

Kayıp Astronotlar

Rusya ve ABD arasındaki uzay yarışında, özellikle soğuk savaş yıllarında çok sayıda kayıp vardı. Her iki ülke de diğerinden daha iyi olmak istiyordu ve uzaya ilk insan gönderen ülke olmak istiyorlardı . 1959’da Rusya, Sputnik ile bir başarı elde etti ve 1961’de Yuri Gagarin ile ilk insanlı uçuş yaptı. Ancak bu başarı, uçuş testlerinde ve fırlatma sırasında meydana gelen kazalarda ölen Kozmonotların kaybıyla birlikte geldi. Kayıp Kozmonotlar olarak bilinirler ve tüm kayıtları silinirdi.

Rusça

Rusça

Rusça, 260 milyondan fazla kişi tarafından anadil olarak kullanılan dünyanın en çok konuşulan dillerinden biridir.

Kızıl Meydan

Kızıl Meydan

Kızıl Meydan, Rusça “Krasnaya ploshchad“, Moskova’da bulunan bir şehir meydanıdır ve pek çok insanın düşündüğünden farklı olarak, komünizmle hiçbir ilgisi yoktur. “Krasnaya” kelimesi güzel anlamına geliyor ve Moskova’nın ana pazarı olarak hizmet vermek için inşa edilen meydanın güzelliğini anlatıyor. Kızıl Meydan, Rusya Cumhurbaşkanı’nın resmi konutu Kremlin ve tarihi ticaret bölgesi Kitai-gorod arasında yer almaktadır. Kremlin ve Kızıl Meydan, 1990 yılında UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı olarak kabul edildi.

Rusyada Kış Mevsimi

Rusyada Kış Mevsimi

Rusya, kışkırtıcı kışları ile bilinir, ki  aslında kışların çok sert geçmesi ülkeyi tarih boyunca birkaç kez istiladan kurtardı. Napolyon’un ordusu büyük Rus kışı tarafından yenildi. İkinci Dünya Savaşı sırasında, Hitler’in ordusu aynı sonu paylaştı. Soğuk hava, insanlara zarar verebilecek gerçekten büyük sarkıklara yol açar. 2017 yılında, bu buz hançerlerinin düşmesinden dolayı sadece St. Petersburg’da 150’den fazla kişi yaralandı.

Ünlü Amber Odası

Ünlü Amber Odası

Aslen Prusya’da inşa edilen, altın varakla desteklenen amber panellerle süslenmiş dünyaca ünlü oda, St. Petersburg yakınlarındaki Tsarskoye Selo’nun Catherine Sarayı’nda bulunuyor.

Moskova’nın ünlü milyarderleri

Moskova'nın ünlü milyarderleri

Dünyanın en zengin insanlarından 84’ü Moskova’da yaşıyor. Zenginlikleri toplamı 366 milyar dolar üzerindedir. Bu para çoğunlukla gaz ve petrokimya şirketlerinden ve metalurjiden geliyor. Sadece karşılaştırma amaçlı bir bilgi ekleyelim: New York’un 280 milyarlık servete sahip 62 milyarderi var.

Boru Hatları

Boru Hatları

Rusya, dünyadaki en büyük doğal gaz rezervlerine sahiptir ve en büyük ihracatçısıdır. Rusya’nın gazı ihraç etmek için kullandığı boru hatlarının uzunluğu 259.913 kilometredir. Aslında, Rus boru hatları gezegeni altı kez çevreleyebilir.

Bira Alkol olarak kabul edilmiyordu

2011 yılına kadar Rusya, bira % 10’dan az alkol içerdiğinden alkollü bir içecek olarak kabul edilmiyordu .

Kışın buz gibi suda yüzerler

Bazı Ruslar, donmuş suyun vücut üzerinde tedavi edici etkilere sahip olduğuna inanırlar, bu nedenle kışın plaja giderler, su üstündeki buzu kırıp suya girerler.

Originally posted 2021-11-19 09:56:06.

İlginiz Çekebilir

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. [email protected] adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu