Hayvanlar AlemiListeler

Kedi Tüy Bakımı için Yararlı Bilgiler

istanbul temizlik şirketi

Kedinizin hayatına daha huzurlu ve mutlu devam edebilmesi için özen göstermeniz gereken konulardan biri de deri ve tüy bakımıdır. Tüy kedileri çevresel antijenlerden ve bakterilerden korur. Derilerinin ortam sıcaklığına uymasını kolaylaştırır. Kedi tüy bakımı yapmak kedilerimizin sağlığı için de faydadılır.

Irka göre bir çok tüy çeşidi vardır. Uzun- kısa tüyler ve renkli tüyler olarak ayrılabilir. Van kedisi gibi ırkların tek renk olabilme özelliği olduğu gibi karma renk tüylere sahip kediler de vardır. Tüy rengi ve boyu kalıtımsal bir özelliktir. Anne ve babanın karması olabildiği gibi bu konuda bir taraf baskın da olabilir. 3 renk kediler genetik sebebiyle her zaman dişidir.

Uzun ve kısa tüy bakımı

Uzun ve kısa kedi tüy bakımı

Uzun ve kısa tüyler arasında da bakım açısından bir fark vardır. Uzun tüylü kedilere her gün zaman ayırmak gerekir. Tüylerinin düğümlenme ihtimalini düşünmek bile istemeyiz çünkü bu düğümlenmenin sonu tüm tüylerinin traşı olabilir. Uzun tüylü kedilerin her gün belli bir zaman ayırılarak özenle ve güzel bir tarakla taranması gerekmektedir. İyi bir kedi tarağı ölü tüyleri alır. Ölü tüyleri alması kedinizin hem derisini hem de midesini rahatlatır. Midesini rahatlatmasının nedeni ise ölü tüyleri yutmayacak olmasıdır.

Uzun ve gür tüylü kedilerin kendini temizlemesi de zorlaşmaktadır. Bu aşamada kedinizi yıkamanız gerekmektedir fakat kedinizin sık yıkanması da çok sağlıklı değildir. Kedinizi yıkamanız için kedi şampuanına ihtiyaç duyarsınız. Çeşitli kedi şampuanları vardır. Bildiğimiz şampuan kıvamındaki şampuanların haricinde kuru kedi şampuanları da mevcuttur. Kedinizi suya sokmadan yıkayabilmenizi sağlar ve bu sayede kedinizin temizliğini kolayca sağlayabilirsiniz.

Uzun tüylü kedilerde midede tüy yumağına çok rastlanır. Bunun için özel mamalar ve maltlar bulunmaktadır. Bu ürünler kedinizin sağlığına iyi gelebilecek ürünlerdir. Fakat ne yazık ki tamamen bir tüy dökümü engellemek mümkün değildir. Uzun tüylü bir kediye sahipseniz etraftaki tüylerden kaçmanız mümkün değildir.

Kısa tüylü kedilerde ise durum bu kadar zor değildir. Kendini temizlemesi kolaydır. 2-3 gün arayla iyi bir tarakla taranmak onlara yetecektir. Kısa tüylü kedilerinizi düzenli taradığınız sürece etrafa dökülmüş tüye sık rastlamazsınız.

Elinize takabileceğiniz eldiven stili tüy toplayıcılar da bulunmaktadır. Bu tüy toplayıcıları da kullanımı kolay ve faydalıdır. Eldiven yardımıyla avcunuzun içiyle kedinizi tarayabilirsiniz. Bu aynı zamanda masaj etkisi de yaratacağı için kedinizin hoşuna gidecektir.

Etraftaki  ve özellikle kıyafetlerinizdeki tüyleri toplamak için tüy toplama ruloları da bulunmaktadır. Çoğumuzun ihtiyacı olan bu ürün tedariği kolay ve fiyatı uygundur.

Sağlıklı bir kedi tüy bakımı birçok etken sayesinde mümkündür ve kedilerimizin huzuru ve mutluluğu tüm bu zahmete değer.

İlginiz Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu