Faydalı BilgilerDoğa - Çevre

Kasırga Nedir? Kasırga Nasıl Oluşur?

Yıkıcılığı ile bilinen kasırga nedir? Kasırga nasıl oluşur ve benzeri aklınıza takılan bütün soruların cevaplarını sizin için sıraladık.

KASIRGA NEDİR?

Asıl olarak fırtına olan, lakin kazandığı hız sayesinde 109 km hıza ulaşan fırtınalara kasırga denir. Kasırgalar en yıkıcı doğal afetlerden biridir. Kasırgalar o kadar güçlüdür ki, başladığı noktadan itibaren ilerleyerek kendi bünyesine rüzgarları, şimşekleri, dev dalgaları, çamurları katarak ilerler.

Geçtiğimiz yıllarda Amerika’nın Florida ve Miami kentlerini vuran İrma Kasırgası, muhteşem güzelliklere sahip iki kenti tamamen savaş alanına çevirmiş durumdadır. Dünya üzerinde bunun gibi onlarca örnek bulunmaktadır.

KASIRGA NEDEN OLUŞUR?

KASIRGA NEDEN OLUŞUR?

Dünya üzerinde iki büyük doğal alan olan, Okyanuslar ile Tropik bölgede meydana gelen hava faktörlerinin karşılaşmasından meydana gelir. Şöyle ki, Tropik bölgelerde çeşitli fırtınalar hava akımlarından dolayı meydana gelir. O esnada okyanuslar üzerinde sıcak havadan dolayı deniz suyu buharlaşır ve havada nem yoğunluğu oluşturur. Bir taraftan gelen soğuk fırtınalar, sıcak nemli hava ile birleşince sıcak ile soğuğun birleşmesinden dolayı gizli bir ısı açığı meydana gelir. Böylece fırtına bu ısı açığı etkisi ile hızlanarak kasırgaya dönüşür. Kısacası, okyanusun yüzeyinden gökyüzüne doğru bir ısı aktarımı gerçekleşerek fırtınanın hızlanmasına etken olur.

Bu rüzgar ilk başta okyanus üzerinde Kasırganın Gözü denilen küçük bir halka oluşturur.  Okyanus üzerinde meydana gelen akıntılar nedeniyle o bölgeye toplanan çeşitli rüzgarlar, mevcut rüzgara katılarak fırtınaya dönüşür. Sonrasında bu fırtına sayesinde yüksekliği atmosferde 9 KM rakım yükseklik eşiğine ulaşınca, atmosferde bulunan yoğun basınç, sıcaklığı rüzgarın merkezinden alıp halkanın çevresine yayar. Böylece çevresine dağılan ısı bir denge konumu yaratarak, rüzgarın sürekli olmasını sağlar. Böylece devam eden, ettikçe büyüyen bir rüzgar halkası halini alır. Bu durumu daha iyi anlayabilmek için, ısı motorlarının yapısı incelenmesi gerekir.

KASIRGA NUMARALARI NELERDİR?

Her sene Amerika ve uzak doğu Asya ülkeleri çeşitli kasırga afetlerine maruz kalırlar. Bu nedenle özellikle bu belirtilen bölgelerde yer alan ülkeler kasırgalar için numaralandırma tekniğini kullanmıştır. 1’den 5 rakamına kadar derecelendirilen kasırgalar, şiddetini ve hızını belirtmek için kullanılır. 1 numaralı kasırga en etkisiz olan kasırgadır. 5 Numaralı kasırga ise oldukça etkili ve şiddetli olup yıkıcı etkisi olan kasırgadır.

İlginiz Çekebilir

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu