Gezi Rehberi

Kariye Müzesi Hakkında Bilgiler

Dini bakımdan Hristiyanların resim kitabı diye adlandırılan Kariye Müzesi, Hristiyanlık dini hakkında da aslında bize birçok bilgiler göstermektedir.

istanbul temizlik şirketi

Surların dışında olduğu için “kent dışı, kırsal alan” anlamına gelen Khora ismi verilmiştir. Dini bakımdan Hristiyanların resim kitabı diye adlandırılan Kariye Müzesi Hristiyanlık dini hakkında da aslında bize birçok bilgiler göstermektedir.

Kariye Müzesi Tarihi

Kariye Müzesi Tarihi

Kariye müzesi tarihi denilince aklımıza yüzyıllar öncesine dayanan bu yapıda tabii ki ilk merak ettiğimiz nasıl inşa edildiği sürecidir. İç dekorasyon kısmını 1313 yılında Theodoros Methokites gerçekleştirmiştir. 1270 yılında Konstantinopolis’ te doğan Theodoros aristokrat olan bir aileye mensuptur. Babası İmparator VIII. Michael Palaiologos’ un Papalık olan büyük elçisidir. Mekandaki yüzlerin farklı farklı isimleri bulunmaktadır. “ktetor”, “thedoros”, “logothetes” ve “metokithes”yazılıdır.

Bunların hepsi bir yana aslında müze içerisinde bir kütüphanenin varlığından kayıtlara göre de ileri sürülmüştür. Metokhites’ in yapmış olduğu ileri sürülen bu kütüphane hem sürgündeyken Metokhites’ in rahiplere gönderdiği mektuplardan hem de şiirlerinden de anlaşılabiliyor fakat arkeolojik kazılarda kütüphaneye dair herhangi bir bulgu bulunamamıştır. Birçok kez yıkılıp tekrardan inşası yapılan bu tarih kokan müzede yıllar boyu da manastırın ileri gelenlerinin gömü yeri olarak da kullanılmıştır.

Kariye Müzesi Mozaik Yapısı

Kariye Müzesi Mozaik Yapısı

Kariye müzesinin aslında en önemli özelliklerinden biri de mozaik yapısıdır. Girdiğiniz anda her tarafın mozaik kaplama olduğunu fark edeceksiniz. Bu zamana kadar sağlam gelmesinin nedenleri arasında ise şöyle bir ayrıntıya dikkat çekmenizi isterim. Padişah zamanlarında kilise daha sonra da cami olarak da kullanılmıştır. Cami olarak kullanıldığı zaman mozaiklerin üzeri sıvayla kapatılmıştır. Aslında biraz da bu sayede de ayakta kalmayı başarabilmiştir. İsa’ ya adanmış olan Kariye müzesi hem İsa’nın mucizelerini hem de Meryem’in yaşamını anlatan sanat eserleriyle bezenmiştir.

Kariye Müzesi Nerede?

Kariye Müzesi Nerede?

Kariye müzesi nerede dersek manastırın merkezine yapılmış bu yapı  Topkapı – Habipler tramvayındaki Edirnekapı istasyonunda indiğiniz zaman 10 dakikalık bir yürüme mesafesinde sizleri beklemektedir.

Kariye Müzesi Adresi: Derviş Ali Mh., Kariye Cami Sk. No:8, 34087 Fatih/İstanbul

Kariye Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Kariye müzesini yılın her ayında ziyaret edebilirsiniz.  Tatil günleri de açık olan müzenin giriş ücreti ise 30 TL’dir.  Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ait olan müzeye müze kart ile de giriş yapabilirsiniz.

Müzenin açılış ve kapanış saatleri yaz ve kış olmak üzere iki döneme ayrılmaktadır ve aşağıdaki gibidir.

Nisan-Ekim

Yaz Açılış Saati: 09:00  Yaz Kapanış Saati: 19:00

Kasım-Mart

Kış Açılış Saati: 09:00 Kasım-Mart Kış Kapanış Saati: 17:00

Tatil Günü: Her gün açıktır.

Kariye Müzesi Mozaikleri

Kariye Müzesi Mozaikleri

Kariye Müzesi Fotoğrafları

Kariye Müzesi Fotoğrafları

Kariye Müzesi Fotoğrafları

Kariye Müzesi Fotoğrafları

Kariye Müzesi Mozaikleri

Kariye Müzesi Mozaikleri

Kariye Müzesi Mozaikleri

Kariye Müzesi Mozaikleri

Kariye Müzesi Dış Görüntüsü

Kariye Müzesi Dış Görüntüsü

Kariye Müzesi Hz. İsa Mozaikleri

Kariye Müzesi Hz. İsa Mozaikleri

İlginiz Çekebilir

Sevda

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu