Hayvanlar Alemi

Japon Balığı Nedir? ve Nasıl Beslenir?

Japon balığı sanılanın aksine ana vatanı Çin olan bir balık türüdür. Milattan sonra 970’li yıllara dayanan bir yöntemle Japon balıkları, süs balığı olarak akvaryumda ilk olarak beslenmeye başlanmıştır. Bu balık türü bazı balıklarla melezlenme süreci sonucu ortaya çıkmıştır.

Çin’de bulunan Carassius Auratusve balığı kahve renkli bir balık türü olmakla birlikte, bu balıkla başka tür balıkların melezlenmesi sonucu ortaya çıktığı ifade ediliyor. Bu yeni balık türüne ise altın balık adı verilmiştir. Günümüzde de Japon balığı ismiyle anılan balıklar, bu balıkların neslinden gelmektedir.

Ülkemizde Japon Balığına İlgi Büyük

Japon Balığı

Bu tür balıkların ortaya çıkmasıyla birlikte Japonlar bu işi meslek haline getirmiş ve üretimine başlamışlardır. Altın Balığı ile bir çok türden balığı çiftleştirerek melez yeni balık türleri ortaya çıkarmışlardır. Japonların geliştirdiği bu yeni türler tüm dünyada ilgi gördü. Ülkemizinde nasiplendiği bu furyada, belki de evcil hayvan kültürü ilk defa yerleşti.

Özellikle akvaryum canlılarına ülkemizde ilgi duyulduğu söylenebilir. Japon balığı furyasının ilk dönemlerinde ülkemizde aşırı bir ilgi oluşmuştu. Öyle ki artık sokaklarda küçük tezgahlarda bu balıkları görmek mümkündü. Hala büyük ilgi duyulan bu balıklar, çevremizde satılmaya devam etmektedir. Özellikle siyah, turuncu ve kırçıllı balıklar Japon Balıklarıdır.

Japon Balıkları her ne kadar süs canlısı olarak çok önem verilmese de onlarında bir canlı olduğunu unutmamalıyız. Özellikle küçük ölçekli fanuslarda yetiştirilmeye çalışılan bu balıklar, zamanla büyümekte ve bu küçük ortama dayanamayıp yaşamlarını kaybetmekteler. Bu nedenle süs balıklarını almadan önce yaşam alanlarını oluşturmanız çok önemlidir.

Japon Balığını Besleme

Japon Balığını Besleme

Japon balıklarının beslenme şekli ve gıda türleri bir çok bilim insanı tarafından araştırılmaktadır. Özellikle akvaryumcuların titizlikle üzerinde durduğu balıkları yemleme çok önemli bir husustur. Peki Japon balıkları için ideal yemleme nasıl olmalıdır?

  • Japon balıklarını kesinlikle küçük fanuslara koymayın. Çünkü bu balıklar bol oksijenli ve geniş bir alanda yaşamak isterler.
  • Beslemek istediğiniz Japon balıkları için bir akvaryuma en az 10 litre su konulmalıdır. Uzmanlar Japon Balıklarının her biri için 10 litre yani, 5 balık için 50 litre su koyulması gerektiği ifade ediliyor.
  • Japon Balıklarının yaşadığı akvaryumlarda oksijen ve temizlik dengesi iyi sağlanmalıdır. Bunun için de otomatik temizlik yapan ve akvaryuma oksijen sağlayan özel makinelerden almalısınız. Çünkü bu balıklar her organizmada olduğu gibi beslenmekte ve atıklarını çıkarmaktadır. Bu pislikler zamanla akvaryumu kaplamakta ve balıkları hasta etmektedir. Dolayısı ile yine balıklar için yaşam alanı yok olmaktadır.
  • Akvaryumlarda temizliğin sağlanabilmesi için iç filtre, dış filtre ve destekleyici filtre bulundurulmalıdır.
  • Japon balıklarını beslemek için artık tüm şartları sağladınız ve balıklara yem verebilirsiniz. Ancak bu konuda da bilmeniz gereken bir durum daha var o da bu balıkların doyma hissine sahip olmadığıdır. Ne kadar yem verirseniz verin bu balıklar yemeye devam edeceklerdir. Dolayısıyla bir süre sonra aşırı yemden yaşamlarını yitireceklerdir.
  • Japon balıklarının yemleri bir çok balık türü ile aynı olduğundan tüm akvaryumcularda bulabilirsiniz.

Japon Balıklarının Yemleme Sıklığı Ne Kadar Olmalıdır?

Japon balıklarının yemleri bir çok balık türü ile aynı olduğundan tüm akvaryumcularda bulabilirsiniz. Bu yemin özelliği kolay sindirilebilen ve karbonhidrat içerikli yiyeceklerden oluşmasıdır.

Balıklar için harika besin kaynağı olan bu yemler, enerjiye ihtiyacı olan japon balıkları için özellikle önerilmektedir. Çünkü balıklar sürekli yem ararlar ve onu bulana kadar da çok fazla enerji harcamış olurlar. Dolayısıyla bu yemlerin mutlaka enerji dolu olması gerekiyor.

Japon Balıklarına Yanlış Yem Verilirse

Japon balıkları sindirimi kolay ve karbonhidrat kaynaklı besinlerle beslenmelidir. Bu nedenle çok yüksek protein içeren ve besin değeri çok fazla olan yemler vermeniz, bu balıkların metabolizmasına uygun olmayacağından zamanla iç organlarını yağlanmasına ve ölmelerine neden olacaktır.

Bu nedenle bu tür balıklara protein ve besin açısından daha az oranlı gıdalar vermelisiniz. Özellikle karbonhidratı oranı yüksek gıdalarla beslemeniz son derece önemlidir.

Bu yazımızda sizlere Japon balıklarının, yaşam koşullarını, özelliklerini, tarihçesini ve beslenme şekillerini anlattık. Sizler de yaşadığınız tecrübeleri bizlerle paylaşarak daha yararlı olabilirsiniz. Yazının derlenmesinde yararlandığımız kaynaklar olan; onedio, bilgi ustam, uzman TV internet sitelerine teşekkürü bir borç biliriz.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu