Faydalı BilgilerHayvanlar Alemi

Evde Papağan Bakımı, Yavru Papağan Nasıl Beslenir?

istanbul temizlik şirketi

Evde papağan bakımı, yavru papağan bakımı nasıl yapılır, evde papağan yetiştirilir mi, yavru papağan neyle beslenir ve bakımı zor mudur? Ev ortamında beslenebilecek en güzel hayvanlardan biri olan papağanın bakımı ve beslemesi ile ilgili bilgiler vereceğiz. Ayrıca yetiştiricilik yapıyorsanız veya kendi yavru papağanlarınızı büyütecekseniz yavru papağanların nasıl besleneceği ile ilgili alanında uzman kişilerin bilgilerini sizlere yansıtacağız.

 

Ülkemizde papağanlar yoğun olarak beslenen ve son yıllarda yetiştiriciliği artış gösteren hayvanlardan biridir. Birçok cinsi bulunan papağanların, bazı cinsleri konuşturulabilmekte ve bu durum papağanların beslenilmek istenmesini daha da arttırmaktadır. Çabuk konuşma özelliği ve keskin zekâsı ile tanınan gri papağanlar, genellikle yavru olarak alınıp eğitilebilir ve bir süre sonra konuşarak tepkiler verebilmektedir. Günümüzde konuşan papağan cinsleri, oldukça yüksek fiyattan alıcı bulmaktadır.

Kafeste beslenen ve konuşmak için yoğun ilgi isteyen papağanlar, sevildiği ortamda muhteşem ev arkadaşı olabilmektedir. En kısa sürede konuşma yeteneği ile tanınan Afrika gri papağanıdır ve yavruyken alındığı takdirde altı ay gibi kısa bir süre içinde konuşmaya başlamaktadır.

Ülkemizde En Fazla Beslenen Papağan Türleri

—- En çok tercih edilen Afrika gri papağanı dışında, 300’den fazla papağan cinsi bulunmaktadır.

—- Her bir cinsin renkleri ve özellikleri farklılık gösterir.

—- Ülkemizde en çok görüntüsünden dolayı oldukça beğenilen; Şemsiye papağanı, Sülfür kakadu, Geveze lori, Sultan papağanı, Sarı, mavi, ara gibi papağan türleri beslenmektedir.

—- Özellikle konuşabilen papağanlar ilgi istedikleri için sahiplenmeden önce muhakkak bakımları ile ilgili bilgiler almak gerekiyor.

evde papağan nasıl bakılır

Evde Papağanların Bakımı Nasıl Olur?

—- Evde papağan besleyecekseniz onların Habitatına uygun alanların oluşmasına özen göstermeniz gerekiyor.  büyük bir kafesin içinde beslenen papağanlar, toprak, meyve ve yeşilliklerle beslenmelidirler. Orta yaşlarında olan papağanlara aralıklı olarak meyve verilebilir. Yaşı küçük papağanların, soğuk havalarda oda sıcaklığında bakılması büyük önem taşır. Oldukça gürültü çıkaran bu hayvanlar, ev içinde veya kuşhanede bakılabilmektedir. Papağanlara ilgi göstermediğiniz zaman onlar için yaşamanın bir anlamı olmaz ve kısa sürede ölebilirler. 

—- İyi bir papağana sahip olmak istiyorsanız öncelikle ona istenilen ilgiyi koşulsuz olarak göstermelisiniz. Papağanları yavru iken alıp eğitmek daha mantıklı ve amacına uygun olur.. Bu konuda papağan size daha fazla alışacak ve sizin onu fazlasıyla sevdiğinize inanacaktır. Papağan sevgiyi gördüğü zaman sizi kendine arkadaş olarak benimseyecek.

—– Tıpkı bir insan gibi zamanla konuşma tutkusu artacaktır. Bir hayvanı evcilleştirmenin en kaliteli yolu sizin sergilemiş olduğunuz tavırlardır. Eğer evde papağan beslemeye karar verdiyseniz bir papağanın bakımı biraz size pahallıya gelebilir. Bir papağanın değeri 1000 veya 1500 TL yi bulurken en az aylık 300 TL de masrafları bulunmaktadır. Çünkü onlar her şeyin en lezzetlisini yemek isterler. Zeki olmaları içinde bu harcamaları da gözden çıkartmanız gerekir. Evde papağan beslemek hem eğlenceli hem de yorucu bir durumdur. Fakat çoğu papağan sever bunun gönülden isteyerek yapmakta, papağanın bütün masraflarını tam olarak karşılamaktadırlar.

evde papağan besleme

Evde Papağan Sultan Papağan Bakımı

Yemi ve Suyu Daima Temiz Olsun

Yem ve su kaplarını her gün temizleyerek, içine taze su ve yem koyun.

Yaşam Alanını 3 günde Bir Temizleyin

Kafesin alt kısmına gazete kağıtları sererek 3 günde bir değiştirin. Kabuk, çekirdek gibi yiyecek artıklarını, dağılmış oyuncakları da kafesten düzenli olarak temizlemeyi unutmayın. Ayrıca kafeste tuttuğunuz oyuncakların temiz olmalarına özen gösterin. Kafes temizliği yaparken, kuşlar için zararlı olmayan dezenfektanları kullanın.

Zeka Geliştirici Oyuncaklar Belirleyin

Papağanınızın oyuncaklarını temizledikten sonra onları farklı yerlere yerleştirin. Papağanlar hem çok meraklı hem de çok zekidirler ve etraflarında değişiklik olmasından hoşlanırlar.

Papağanınızı Eğitin

Bir papağan, kafesinde izole bir şekilde yaşamaktan hoşlanmaz. Biraz araştırma yaparak papağanınızı eğitmenin değişik yollarını bulabilir ve onu uyanık, ilgili ve mutlu tutabilirsiniz.

Önemli Not: papağan bakımı zor mudur, papağan bakımı ve eğitimi, yavru papağan bakımı, papağan bakımı nasıl yapılır, şırınga ile papağan besleme, papağan nasıl yıkanır, Sultan papağanı besleme ve bakımıi yavru papağan neyle beslenir, sultan papağan bakımı, papağan uzmantv konularında bilgi almak için aşağıdaki yorum bölümünden bizlere sorular sorabilirsiniz.

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu