Faydalı BilgilerSağlık

Şeker Hastalığına İyi Gelen 12 Bitki

Şeker hastalığı için de, tedavi sürecini destekleyerek sağlıklı bir yaşam sürmek amacıyla tüketilebilecek birçok sağlıklı bitki vardır. İşte o bitkiler.

Şeker hastalığı, yaşadığımız dönemde en sık karşılaşılan hastalıklardan birisidir. Önceleri, belirli bir yaş grubunun üzerindeki insanlarda görülen şeker hastalığı, günümüzde, hareketsiz yaşam ve düzensiz beslenmeye bağlı olarak çocuk ve gençlerde de yaygın olarak görülmeye başlanmıştır.

Tedavisi ise tipine göre uygun ilaç ve insülin ile yapılırken, faydalı bitkilerle doğal yöntemler kullanılarak iyileşme süreci desteklenmektedir. Aslında, her hastalığın tedavisi, doğanın insanoğluna sunduğu mucizevi bitkileri gerektiği gibi kullanmakla etkili şekilde yapılabilmektedir. Şeker hastalığı için de, tedavi sürecini destekleyerek sağlıklı bir yaşam sürmek amacıyla tüketilebilecek birçok sağlıklı bitki vardır.

Şeker Hastalığına İyi Gelen Bitkiler

Şeker Hastalığına İyi Gelen Bitkiler

Zencefil

Birçok hastalığa iyi gelen zencefilin, şeker hastalığına iyi gelip gelmediğinin belirlenmesi için, 100’e yakın kişinin katılımıyla bilimsel bir araştırma yapılmıştır. Araştırmaya katılan hastalara 3 ay boyunca düzenli olarak belirli bir miktarda zencefil verilmiştir.

Her gün yapılan ölçümlerde, zencefilin kan şekerini düşürdüğü belirlenmiştir. Zencefil, kan şekerini dengede tutarak, şeker hastalığının sebep olduğu bazı sağlık sorunlarını da önlemektedir. Ayrıca, bir antioksidan ve C vitamini deposu olarak, vücudun değişik hastalıklara karşı bağışıklığını arttırmaktadır.

Tarçın

Tarçının şeker hastalığına iyi gelen bitkiler arasında olduğu herkes tarafından bilinmektedir.

Yapılan tıbbi araştırmalar sonucunda, tarçının şeker hastalığına birçok farklı açıdan iyi geldiği kanıtlanmıştır. Şeker ve karbonhidrat gibi besinler tüketildiğinde bu besinlerin, vücuda yararlı şekilde işlenebilmesi için, karaciğer, bağırsak ve pankreas uyumlu bir şekilde görevler üstlenmektedir. Tarçın tüketildiği anda, şeker metabolizması olarak adlandırılan bu grubun çalışma performansı artar ve kan şekeri düşer.

Ayrıca tarçın, sindirim sistemini düzenleyerek, midenin hızlı boşalmasına bağlı olarak oluşan kan şekerinin birden yükselmesi sorununu önlemektedir. İçerdiği antioksidan ile, şeker hastalarında sık karşılaşılan bir sağlık sorunu olan oksitlenemeyi de önlemektedir. Şeker hastalarının düzenli şekilde tarçın tüketmesi, doktorlar tarafından önerilmektedir. Ancak, tarçın kullanımı haricinde beslenme düzenine dikkat edilmesi ve günlük olarak hafif egzersiz hareketlerinin yapılmasıyla tedavi desteklenmelidir.

Zerdeçal

Zerdaçal kanser başta olmak üzere çeşitli hastalıklara iyi gelen curcumin bileşenini içermektedir. Curcumin ayrıca, kan şekerini düşürmesiyle, şeker hastalığına iyi gelmektedir.

Kandaki şeker seviyesini düşürmek için her gün bir miktar zerdeçal tüketilmesi yeterli olmaktadır. Ayrıca zerdeçal, kandaki glukozu düşürdüğü gibi, şeker hastalağının olumsuz etkilerini de ortadan kaldırmaktadır.

Çörek Otu

Çörek otu, eski dönemlerden beri, farklı hastalıkların tedavisi için kullanılan geleneksel tedavi yöntemlerinden birisidir. Sağlık için mucizevi etkileri bulunan çörek otunun bir faydası da, şeker hastalığına iyi gelen bir bitki olmasıdır. Yapılan çalışmalar sonucunda çörek otunun, kandaki şeker seviyesini düşürdüğü ve iyileştirici etkilerinin olduğu ortaya koyulmuştur. Sağlıklı insanların düzenli tüketmesi halindeyse, şeker hastalığının oluşma riskini azaltmaktadır.

Yaban Mersini

Yaban mersini, içeriğindeki insülin benzeri maddeler sayesinde insülüne olan ihtiyacı azaltarak kan şekerini sabitler. Düzenli olarak tüketilirse, kandaki glukoz dengelenir, düzensiz seyreden şeker seviyesi önlenir.

Soğan-sarımsak

Hayvanlar üzerinde yapılan deneyler sonucunda, antibiyotik etkisiyle bilinen soğan-sarımsak ikilisinin kandaki şeker seviyesini düşürdüğü belirlenmiştir. Yemeklerin olmazsa olmaz besini olan soğan ve sarımsak, özellikle çiğ olarak tüketildiğinde diyabet hastalığı ve olumsuz etkilerine iyi gelmektedir.

Kekik

Çeşitli türleriyle ve keskin kokusuyla özellikle et yemeklerinin baş tacı olan kekik, şeker hastalığına faydalı bitkiler arasındadır. Bilinmelidir ki, şeker hastalığı beslenmeye bağlı bir hastalıktır. Tüketilen besinler, kandaki şekerin düşmesi veya yükselmesinde etkilidir. Bu nedenle mümkün olduğunca, kandaki şekeri düşürücü ve dengeleyici bitki ve besinler tüketilmelidir. Kekik, şeker için faydalı bitkilerden birisidir. İki bardak kadar kaynar suya bir tatlı kaşığı kekik atılarak beş dakika demlenir ve sonrasında süzülür. Günde bir fincan içilirse, kandaki şeker seviyesini düşürmektedir.

Zeytinyağı ve yaprağı

Zeytinyağı, sağlıklı bir yaşam için mutlaka tüketilmesi gereken yağlardandır. Gönüllü katılımcılar arasında yapılan çalışmada, her gün düzenli olarak zeytinyağı verilen kişilerde kan şekeri ve kolesterolün düştüğü belirlenmiştir.

Zeytinyağı, insülin direncini destekleyerek diyabetin etkisini attıran enzimlerle savaşmakta ve kan şekerini sürekli dengede tutmaktadır. Ayrıca, zeytin yaprağı da, şeker hastalığına iyi gelmektedir. Kaynar su ve bir tutam zeytin yaprağı ile demlenecek olan çay, hem şeker hastalığına iyi gelmekte hem de bu hastalığa karşı sağlıklı insanları korumaktadır.

Yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi lif açısından zengin olduğıu için, kandaki şeker seviyesini dengede tutmaya yardımcı olmaktadır. Faydalı olabilmesi için, günlük tüketim miktarı aşılmamalıdır.

Kişniş

Kişniş, kan şekerini dengeleyici özelliğiyle, şeker hastalarının tedavi sürecinde yardımcı bir bitkidir. Antioksidan etkisi ile, vücudun bağışıklık sistemini de desteklemektedir.

Keten tohumu

Keten tohumu, şekeri dengelemesinin yanısıra diyabetin olumsuz etkilerinden de hastaları korumaktadır. Çay olarak tüketilmesi uygundur. 5 bardak suya 1 kaşık keten tonumu atılır ve kaynatılır. Elde edilen çay süzülerek her gün bir- iki fincan tüketilir.

Tere

Şeker hastalarının günlük beslenme düzeninde bulunması gereken bir bitkidir. Kandaki glukozu dengeleme özelliği bulunmaktadır. Ayrıca, sağlık açısından şeker hastalığına iyi gelmesi haricinde birçok faydası da bulunmaktadır.

Şeker hastalığının zararlı etkilerinden korunmak için, beslenme düzenine mutlaka dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde, görme kaybından çeşitli uzuv kayıpları ve karaciğer hastalıklarına kadar birçok olumsuz etkisinin olduğu bilinmektedir.

Yukarıda bahsettiğimiz bitkiler, şeker hastalığına iyi geldiği tıbben kanıtlanmış bitkilerdir. Ancak, bu bitkilerin tüketiminde gereken miktarlar aşılmamalı ve hepsi aynı anda tüketilmemelidir. Günlük olarak spor yapılmalı ve sağlıklı beslenmeyle tedavi süreci desteklenmelidir.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu