Faydalı BilgilerKimdir?Listeler

Martin Luther King Kimdir?

15 Ocak 1929 yılında Amerika’nın Atlanta eyaletinde dünyaya gelmiştir. Afrika kökenlidir. Sosyoloji ve teoloji konusunda eğitim almıştır. Evliliğinden dört çocuğu olmuştur. Martin Luther, siyahi olmasından dolayı yapılan ayrımı kabul edememiş ve tam bir insan hakları savunucusu olarak yakın tarihte pek çok kişiye önderlik etmiştir. Evliliğinden olan çocukları da bu yolda ilerlemişlerdir.

King öncelikle kilisedeki görevini beyaz bir insana devretmediği için tutuklanmış ve hemen ardından üç yüz seksen iki gün süren Montgomery otobüs boykotunu düzenlemiştir. Bu boykotun sonucunda amacına ulaşmış ve toplu taşıma araçlarında uygulanan ırk ayrımı sona ermiştir. Daha sonra barışçıl eylemlere dikkat çekmiş, O insanların eşit haklara sahip olduğu daha güzel bir dünya için eylemlerde bulunmuştur. Siyahların oy kullanabilmesi,  çalışanların alması gereken haklarını alması, insanlar arasında ayrım yapılmaması için mücadele etmiştir.

İlgili Makaleler

King en büyük şöhretini İş ve Özgürlük İçin Washington’a yürürken Lincoln Anıtı önünde yaptığı konuşmasıyla kazanmıştır. Konuşması “Bir hayalim var” diye başlar. Şu şekilde devam eder. “ Bir gün, dört çocuğumun da derilerinin rengi ile değil de kişilikleri ile yargılanacağı bir ülkede yaşayacaklarına dair bir hayalim var.” Bu konuşmasıyla pek çok insanın gönlünü taht kurmayı başarmıştır.

Bu tür barışçıl eylemler sonucunda 1964 yılında “Yurttaş Hakları Kanunu” 1965 yılındaysa “Oy hakkı Kanunu” yürürlüğe girmiştir.  Yine 1964 yılında barışçıl eylemleriyle dikkat çektiği için Nobel Ödülüne layık görülmüştür. Güneydeki başarısının ardından kuzeyde de hak arayışı içine girmiş, Şikago’ya yürürken büyük tepkilerle karşılaşmış ama barışçı bir kişiliğe sahip olan King şiddet içeren eylemleri önlemek için elinden geleni yapmıştır.

Amerika’nın Vietnam savaşına girmesini eleştirmiştir. Ülkesini insan hakları konusunda daha dikkatli davranmaya davet etmiştir. Zencilerin tazminat alması gerektiğini savunmuştur. Ona göre aradaki adaletsizlik bu şekilde kaldırılabilirdi.

1968 yılının Mart ayında Memphis’e gitmiş. Orada siyahi çalışanların grevine eşlik ederek bir konuşma yapmıştır. 

Martin Luther King katili kim?

Martin Luther King katili kim?

4 Nisan günüyse kaldığı otelin balkonunda uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirmiştir. Ölümünün ardından King’in katili olarak James Earl Ray yakalanarak doksan dokuz yıl hapis cezasına çarptırılmıştır.

King’in en çok dikkat çeken özelliği Barış yoluyla hak aramaya çalışmasıdır. Bu verdiği bu mücadelenin sonucunda büyük kazanımlar elde edilmiştir. Kısacık ömrüne çok büyük işler sığdırmayı başaran ender insanlardan birisidir. Erken ölümü insanlık adına büyük bir kayıp olmuştur.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu