EğitimFaydalı Bilgiler

İngilizcenizi Geliştirmeye Yardımcı 6 İnternet Sitesi

İngilizceyi geliştirmek için kullanabileceğiniz ücretsiz internet siteleri

İngilizce dünyada en çok konuşulan ve en çok öğrenilen dillerden biridir. İngilizceyi ikinci bir dil olarak öğrenmek çoğu insan için zor bir süreçtir. Ancak günümüzde internet bize bu konuda çok büyük yardımcı bir kaynak. Üstelik sadece İngilizce değil bir çok dili öğrenmemizi kolaylaştıran yüzlerce program ve internet siteleri var. En iyi tarafı ise bu kaynakların büyük bir kısmına ücretsiz erişimin olması. İşte size İngilizceyi geliştirmek için yardımcı olacak ve ücretsiz olarak kullanabileceğiniz 6 tane internet sitesi:

ingilizcenizi geliştirme

1- Voscreen

Bu uygulamalar arasında benim favorim ve gerçekten ingilizcemi geliştirmeye en çok yardımcı olan uygulama Voscreen.

Voscreen  dizi, film, müzik, Youtube videoları gibi çeşitli videolardan kısa süreli kesitler(5-20 saniye gibi) göstererek videodaki İngilizce konuşmanın Türkçe çevirisini yapmanızı ister. Bunun için size belli bir süre verir. Dilerseniz konuşmayı İngilizce alt yazısını  görerek çevirebileceğiniz gibi hiç alt yazı olmadan da çevirmeye çalışabilirsiniz. Çıkacak olan videoları kullanıcılar İngilizce düzeyi ve zorluk derecesine veya konulara göre seçebilirler. Dinleme pratiği yapmak ve İngilizce duyduğun bir cümleyi kolayca anlayabilmek açısından mükemmel bir uygulamadır.

voscreen

2- Duolingo

Duolingo özellikle kelime öğrenme ve Grammar odaklı bir sitedir. Temel seviyeleri tamamladıktan sonra becerileri güçlendirme amaçlı tamamladığınız bölümlerle ilgili tekrarlar da yaptırır. Genel olarak kolay seviye ve İngilizceyi başlangıç seviyesinde öğrenen kişiler için uygundur. Ancak daha yüksek seviyede İngilizce bilenler için biraz basit gelebilir. Ayrıca Duolingo sadece İngilizce değil diğer yabancı dillerin de temelini öğrenmek için iyi bir uygulamadır.

duolingo

 

3- BBC Learning English

Bu sitede üç tane seviye var. Seçtiğiniz seviyeye göre BBC tarafından hazırlanan çeşitli videoları izleyip bu videolarla ilgili soruları cevaplayabilirsiniz. Ayrıca bu bölümlerle ilgili dil bilgisi ve kelime öğrenme ile ilgili pratikler yapabilirsiniz.

bbc

4-News in levels

İngilizce öğrenenler için çok güzel bir haber sitesi. İngilizce seviyenize göre haberler okuyarak kelime dağarcığınızı geliştirmenize olanak veriyor. Üstelik aynı haber basit, orta ve zor olmak üzere üç farklı ingilizce seviyesine göre yazılmış. Her haberin içerisinde öğrenebileceğiniz üç zor kelimeye yer verilmiş. Kelime ezberlemek için oldukça iyi bir site.

news in levels

5- Memrise

Memrise kelime öğrenmeye yönelik harika bir uygulamadır. Bu internet sitesine ücretsiz üye olarak daha önce başkaları tarafından hazırlanmış kelime kartlarından çalışabileceğiniz gibi kendi kelime kartlarınızı da hazırlayabilirsiniz. Böylece öğrenmek istediğiniz kelimelerin anlamlarını aklınızda kalacak şekilde yazarak hatırlamanızı ve öğrenmenizi kolaylaştırabilirsiniz.

memrise

6- Busuu

Busuu sadece İngilizce değil bir çok dil öğrenebileceğiniz bir internet sitesidir. Bulunduğunuz seviyelere göre farklı konulara yönelik kelime hafızanızı ve konuşma becerinizi geliştirmeye yönelik pratiklerden oluşur. Günlük hayatta sıkça karşılaşabileceğiniz cümlelerin yanında seyahat veya iş alanında da kullanabileceğiniz cümleler öğrenebilirsiniz. Öğrendiğiniz kelimeleri gözden geçirerek tekrarlar yapabilirsiniz.

busuu

BONUS:

Bir internet sitesi olmasa da İngilizceyi geliştirmek için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem bolca podcast dinlemek olabilir. Bir yandan listening yeteneğinizi geliştirirken bir yandan da kelimelerin telaffuz şekillerini öğrenirsiniz. Bolca listening alıştırmaları yaptığınızda duyduğunuz cümleleri aynı anda kafanızda Türkçe’ye çevirmeye çalışıyorsanız bunu yenmeniz için de iyi bir alıştırma olur.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu