EDİTÖR BAŞVURU
ListelerSağlık

Domuz Gribi Nedir, Nasıl Korunulur?

Önce kuş gribi sonra domuz gribi nedir bu hayvanlardan çektiğimiz! demek pek yerinde olmaz, çünkü tüm grip türlerinin oluşmasında en büyük etken homo sapiensler’dir, evet evet insanlar, kendine hiç laf getirmediğin için öyle yazdım. Sen gel doğayı katlet, plutonyumları doğaya sal, hatta durma o plutonyumdan birde atom bombası yap bunu bir güzel patlat, doğa sana ”bir dur kardeş hayırdır” demez mi. Herkesin sandığının aksine doğa ana değil babadır eğer ona karşı iyi olursan sana her şeyi verir, esirgemez. Fakat ona karşı bir yanlışının dokunduğunu anlarsa eğer patlatır tokadı affetmez. Lafı fazla uzatmadan gelelim her zaman medyanın bahsettiği domuz gribine.

Domuz Gribi Nedir

Domuz Gribi Nedir

İnfluenza A ( h1n1) yani bilinen adı ile domuz gribi kuş gribinden sonra hayatımıza giren salgın türlerinden biri, ama o kadar korkmamıza gerek yok, neden mi? çünkü sadece bir grip! her grip türü gibi belirli aralıklarla farklı formlara bürünürler bunlara H1N1, H2N3, H5N1 formları örnek gösterilebilir, her grip türü gibi vücut dengemizi bozabilir, hatta tedavi olmazsak bizi öldürebilir, fakat dediğim gibi her grip türü bunu başarabilir.  Domuz gribinin hayatımızda bu kadar yer kaplamasının nedeni medyanın eline iyi bir haber olması ve ilaç firmalarının domuz gribini kullanarak kar marjlarını yükseltmeleri, diğer bir deyişle kapitalizm.

Domuz Gribinden Nasıl Korunabiliriz

Domuz Gribinden Nasıl Korunabiliriz

Cevabı çok basit, diğer grip türlerine açtığımız savaşın aynısını bu grip türüne de açmamız gerekiyor.  Bunlar hepimizin bildiği, medyanın durgun geçen, haber çıkmayan veya yayın yasağı geldiği günlerde bir doktor ile yaptığı röportajda söylenen şeyler. Dr.lala lulu Gribe karşı portakal önerdi! ya o zaman tüm annelerimiz doktor da bizim haberimiz yok. Grip için en büyük önlem ellerimizi yıkamamız, ve genel kullanım alanlarında ki aletlere daha temkinli yaklaşmamızdır, ha grip gelip sizi yine de buluyorsa bordo bereli virüstür o kendinizi ona teslim edin diğer türlü ondan kaçış yok, bir kaç gün istirahat alırsınız hem işe de gitmezsiniz belli mi olur, hayali bile güzel değil mi?

Originally posted 2021-11-19 09:47:30.

İlginiz Çekebilir

Serap Yılmaz

Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları okuyuculara aktarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu