Sağlık

Hamilelik Döneminde Grip Nasıl Geçer?

Hamilelikte annenin bağışıklık sistemin zayıflar. Bu zayıflık nedeniyle annenin hastalıklara karşı savunması daha zayıf olmaktadır. Vücut artık normal durumdaki gibi güçlü bir şekilde hastalıkla savaşamaz. Soğuk algınlığı genelde burun tıkanması, öksürük ve boğaz ağrısı ile ortaya çıkarak rahatsız edici bir durum oluşturur. Ancak grip belirtileri anne adaylarında daha tehlikeli olabilir. Gebelik döneminde grip geçirmek birden kötüleşerek zatürre gibi enfeksiyonlara sebep olabilmektedir.

Gebelik döneminde grip geçirmek aslında birçok hastalığa da yakın olduğu anlamına gelebilir. Grip geçiren anne adayının bebeği erken doğum ya da düşük tehlikesi altındadır. Gebeliğin 2. Ve3. Trimestrinde büyüyen karın akciğere baskı yaparak kapasitesini düşürmektedir. Bu sebeple akciğerde oksijen ihtiyacı artar. Nefes almada zorluk yaşanır. Kalp bebek ve anne için gerekli olan kanı pompalamak için daha fazla çalışır. Tüm bu sorunların yanında bir de grip geçirildiğinde tehlikeler artmaktadır.

Gebelikte Gripte İlaç Kullanılır Mı?

Gebelikte Gripte İlaç Kullanılır Mı?

Grip, öncelikle ateş ve yorgunluk ile başlar. Bu belirtilere daha sonra hapşırma, burun akıntısı, boğaz tıkanıklığı, öksürük, titreme ve kas ağrısı da eklenir. Kusma ve ishalde görülebilir. Gebelikte grip hafif boyutlardan çıkarak pnömoni gibi daha ciddi sorunlara geçiş yapabilir.

Anne Adayları;

Nefes almada zorluk yaşanması, kanlı balgam, göğüs veya karın bölgesinde ağrı, ani baş dönmesi, sürekli kusma, bebeğin hareketinde azalma ve yüksek ateş gibi belirtileri yaşaması durumunda doktora başvurmalıdır.

Gripte Doğal Yöntemler

Anne adayları grip durumunda kafein alımını bırakmalıdır. Bolca su tüketimi tavsiye edilir. Portakal suyu ve c vitamini içerikli ürünler tüketilmelidir. C vitamini anne adayının bağışıklık sistemini güçlendirir. Taze sarımsak doğal antibiyotik kabul edildiğinden tedavi için doğal bir yöntemdir. Tuzlu su ile gargara yapmak boğazda oluşan balgamın atılmasına yardımcı olacaktır. Hamilelikte C vitamini alımı oldukça önemlidir.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu